Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek

Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği tablosunu mutlaka görmüşsünüzdür. Hani şu; beş yüz yıldan fazla bir süredir övülen, beğenilen ve aynı zamanda çokça kopyalanan, Rönesans Sanatının ikonik bir şaheseri olan, Hz.İsa ve Havarilerinin bir akşam yemeğinde aynı masada buluştuklarını tasvir eden meşhur tabloyu.

Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği tablosu sanat tarihinin en çok merak uyandıran eserlerinden biri olmuştur. Leonardo da Vinci, İsa’nın on iki havarisine, birinin kendisine ihanet edeceğini söylediği sahneyi betimlediği düşünülmektedir.

Şimdi, gelin isterseniz bu muhteşem eserin bazı şaşırtıcı gerçekleri ile sizleri baş başa bırakalım.

 

 

Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken Şaşırtıcı Gerçekler

 

Leonardo da Vinci (1495-1498) | Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Son Akşam Yemeği (The Last Supper) – Leonardo da Vinci (1495-1498) | Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek

 

1- Resmin Günümüze Kadar Ulaşması Bir Mucize Olarak Görülebilir.

Rönesans Sanatının önemli bir şaheseri olan bu duvar resmi, nem ve dökülme nedeniyle 16. Yüzyılda nerdeyse yok olmuştu.

Daha sonra Kral Louis, 1499’da resmi duvardan kesmeye ve yanına almaya çalıştı.

Fransız ordusu Son Akşam Yemeği tablosunu 1796’da kalkan olarak kullandı, buna rağmen resim varlığını sürdürmeye devam etti.

15 Ağustos 1943’te Müttefik Kuvvetler resmin bulunduğu yeri bombaladı, tüm bina enkaz haline geldi. Sadece bu tablo koruyucu bir yapı sayesinde ayakta kaldı.

Bu kadar badireyi atlatan Leonardo da Vinci (1495-1498) ‘nin Son Akşam Yemeği (The Last Supper) tablosu, mucize eseri günümüze kadar ulaşmış oldu.

 

 

2- Son Akşam Yemeği Eseri, Dünyanın En Büyük Sanatçılarından Biri Olan Leonardo da Vinci ‘nin Kariyeri İçin Doruk Noktasını Temsil Etmektedir.

Yıllarca süren sıkı çalışma ve yaşadığı onca engele rağmen, Da Vinci nihayet bu eseri sayesinde başarı ve şöhrete kavuşmuş oldu. Bu resim ona tüm yaşamı boyunca istediği tüm ihtişamı verdi.

Da Vinci, daha önce bu kadar önemli bir eser ortaya koyma konusunda çok tecrübeli olmamasına rağmen, bu eseri çok verimli ve etkili bir şekilde oluşturarak tüm dikkatleri üzerine çekti.

Artık Leonardo da Vinci, Rönesans Sanatının en önemli figürlerinden biri haline geldi.

 

 

3- Düzen ve Perspektif

Leonardo da Vinci, resmin perspektif yapısını, ufuk noktası tam olarak İsa’nın sağ şakağında olacak şekilde dengeledi. Bu da beyninin merkezinin fiziksel konumuna işaret ediyor diyebiliriz!

Ayrıca bir ipi bazı temel yönlere çekerek tavan köşelerini, masa uçlarını, zemin çizgilerini ve dik kenarlarını işaretlemiştir.

 

Leonardo da Vinci'nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Son Akşam Yemeği ‘nde Düzen ve Perspektif | Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek (Kaynak)

 

Leonardo Da Vinci simetri tasviriyle çok iyi tanındığından, bu resmin düzeni yataydır. Resim ayrıca İsa’nın her iki yanındaki tüm figürlerle simetriktir!

 

 

4- Leonardo da Vinci ‘nin Öğrencileri Tarafından Son Akşam Yemeği ‘nin Kopyaları Oluşturulmuştur.

Giampietrino da dahil olmak üzere da Vinci’nin üç öğrencisi, 16. yüzyılın başlarında resmin kopyalarını oluşturmuşlardır.

Giampietrino, şu anda Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde (Royal Academy Of Arts) bulunan tam ölçekli bir kopyasını yaptı. Tuval üzerine yapılan bu yağlı boya, eserin son restorasyonu için birincil kaynak olarak kullanıldı.

 

Leonardo da Vinci ‘nin Giampietrino tarafından yapılan Son Akşam Yemeği Eserinin Bir Kopyası | Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde (Royal Academy Of Arts) | Leonardo da Vinci’nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek

 

Andrea Solari ‘nin ikinci kopyası Belçika’daki Leonardo da Vinci Müzesi‘nde, Cesare da Sesto ‘nun üçüncü kopyası ise İsviçre’deki Saint Ambrogio Kilisesi‘nde bulunmaktadır.

 

 

5- Mevcut Durumdaki Duvar Resmi %100 Da Vinci’nin Eseri Mi?

20. yüzyılın sonunda, eserin restorasyon çalışmalarını yürüten Panin Brambilla Barcilon ve ekibi, eklenen boya katmanlarını kaldırmak ve orijinali olabildiğince doğru bir şekilde eski haline getirmek için mikroskobik fotoğrafları, dolgu örneklerini, kızılötesini kullandı.

Sanat eleştirmenleri, bugün var olan resmin yalnızca bir kısmının Leonardo da Vinci ‘nin işi olduğunu iddia etmektedirler.

 

Leonardo da Vinci - The Last Supper (Son Akşam Yemeği)

Leonardo da Vinci – The Last Supper (Son Akşam Yemeği) | Santa Maria delle Grazie -İtalya

 

Tüm bu yaşananlar bu eser üzerindeki komplo teorilerini de beraberinde getirmektedir.

Acaba şu anda sergilenen eserin tamamı Da Vinci’ye mi ait, yoksa restore edilirken orijinalliğinden ödün mü verildi?

 

 

6- “Son Akşam Yemeği” Başarısız Bir Deneydir.

İtalya’nın Milano kentindeki Santa Maria delle Grazie manastırında kuru, sızdırmaz bir alçı duvar üzerinde tempera boyası ile deneyler yaptı.

Deney başarısız oldu, çünkü boya düzgün yapışmadı ve eser tamamlandıktan sadece birkaç on yıl sonra pul pul dökülmeye başladı.

 

 

7- Son Akşam Yemeği ‘nde Kim Kimdir?

 

Son Akşam Yemeği ‘nde kim kimdir? | Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler (Kaynak)

 

 

8- Sırlarla Dolu Bir Yemek Masası: Yılan balığı mı, Ringa Balığı Mı?

Bilim insanları ve sanat eleştirmenleri, Leonardo da Vinci ‘nin eserdeki yemek seçimini de dikkatle incelemişlerdir.

Her biri kendi sembolik anlamını taşıdığı için masadaki balığın ringa balığı mı yoksa yılan balığı mı olduğu konusunda tartışmışlardır.

İtalyancada yılan balığı için kelime ‘aringa’ dır. Benzer kelime olan ‘arringa’, fikir ekmek, aşılamak anlamına gelir. Kuzey İtalya lehçesinde ringa balığı için kullanılan kelime ‘renga’ dır ve dini inkar eden birini de tanımlar.

Bu, İsa’nın elçisi Petrus ‘un kendisini tanıdığını inkâr edeceği şeklindeki İncil tahminine uyduğu iddia edilmektedir.

Ayrıca Université de Montréal İlahiyat Fakültesi araştırmacıları Olivier Bauer, Nancy Labonté, Jonas Saint-Martin ve Sébastien Fillion, Leonardo Da Vinci ‘nin ünlü eserinde yemek masasında bulunan yemeklerin neden seçildiğini araştırdılar.

“Neden ekmek, balık, tuz, narenciye ve şarap?”

“Neden tuzluk Yahuda’nın önünde devrilmiş halde durmaktadır?”

“Ekmek neden mayalıdır?”

Örneğin, geleneksel olarak devrilmiş bir tuzluk, kötü şansın bir işaretidir. Yahuda’nın önünde devrilen tuzluk onun fesatlığını mı simgeliyor? Peki neden boş tabağa sahip tek kişi Yahuda?

Son Akşam Yemeği tablosunun, bunun gibi pek çok şifreyi ve gizemi barındırması, onu daha uzun yıllar bilim ve sanat dünyasının araştırma konusu olacağının göstergesidir.

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.radartmedia.com/post/10-amazing-facts-about-the-last-supper-by-leonardo-da-vinci
  • https://www.leonardodavinci.net/the-last-supper.jsp
  • https://phys.org/news/2010-03-leonardo-da-vinci-supper-reveals.html

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.