Kitap Tavsiye Listesi-Ocak 2019

2019 yılının kitaplarla geçmesi temennisi ile bu yılın ilk kitap tavsiye listesini beğenilerinize arz ediyoruz. Bu ay hangi kitapları okumalıyım? sorusunu soranlar için her ay olduğu gibi yine bu ay da birsanatbirkitap.com ailesi olarak farklı türlerde kitapların olduğu bir kitap tavsiye listesi hazırlamaya gayret ettik.

Uzak Doğu edebiyatını merak edenler için bu listemizde gayet okunabilir olduğunu düşündüğümüz kitaplar yer almaktadır.

Yeni başlayan sene sayfalar arasında sağlıklı ve huzurlu geçsin. İyi okumalar.

Ayrıca sonbahar’da içinizi ısıtacak, okumanız gereken kitapları “Sonbaharda Okunacak Kitaplar” başlığı altında beğeninize sunuyoruz. Sonbahar kitap tanıtım listesine de buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

 

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kitap Tavsiye Listesi-Ocak 2019)

 

2019 yılın ilk kitap tavsiye listesinin ilk sırasında Uzak Doğu’lu yazar Natsume Soseki ‘nin yazdığı Gönül kitabına yer veriyoruz.

Gönül

Yazar : Natsume Soseki

Yayınevi : Maya Kitap

 

İki isimsiz karakter arasında gelişen incelikli ve dokunaklı dostluğun hikâyesi…

Genç bir üniversite öğrencisi, tatil yerinde tanıştığı ve “hocam” diye söz ettiği adamla günden güne güçlenen bir dostluk kurar. Yıllardır taşıdığı sırrın ağırlığıyla kendini dış dünyaya ve hayata kapatan hoca, yavaş yavaş genç dostuna içini dökmeye başlar. Natsume Soseki, bu iki karakterin ilişkisini ve gencin hocasını anlama çabasını anlatırken yirminci yüzyılın başlarında Japonya’da gerçekleşen kültürel değişimin sonucunda doğan kuşaklar arası farklılıklara da ışık tutuyor.

Dostluklar, aile ilişkileri ve insanı ebedi yalnızlığından kurtarabilecek her şeyi irdelerken insanoğlunun karmaşık ruhsal durumuna unutulmayacak bir incelikle yaklaşıyor.

“Natsume Soseki, modern Japon romancılığının sembol ismi.”

– Haruki Murakami

 

Gönül - Natsume Soseki Kitap Tavsiye-Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

Gönül – Natsume Soseki / Ocak 2019 Kitap Tavsiye Listesi (birsanatbirkitap Kitaplığı)

 

 

Ocak ayı kitap tavsiye listemizde, tanıtımını yapacağımız bir diğer kitap ise yazar Faruk Duman ‘ın ilginç bir hikayeye yer verdiği Sus Barbatus adlı kitabı.

Sus Barbatus

Yazar : Faruk Duman

Yayınevi : Hep Kitap

 

1979 kışı. Ülkenin kuzeydoğusu kara teslim olmuştur. Ç. ilçesinin bir köyünde yaşayan Kenan ile hamile karısı Zeynep için yaşam çok zordur. Neredeyse yiyecek lokma bile bulamayan genç çift, her şeye rağmen direnmekte, birbirlerine duydukları sevgi sayesinde bütün güçlükleri aşacaklarına inanmaktadırlar.

Bir avcı kahvesindeki sohbete kulak misafiri olan Kenan büyük bir domuz avlarsa, yabancılara hizmet veren otellere, restoranlara domuzu satıp çok para kazanacağına ikna olmuştur. Korkunç hava koşullarına aldırmadan ormana gider ve çok iri bir domuz vurur. “Sus Barbatus” türü bir domuzdur bu. Ancak o kar kıyamette domuzu köye götürmesi imkânsızdır. Kenan’ı donmaktan kurtaran, ormandaki sığınaklarda saklanan solcu gençler olur.

Bu arada köyün solcu gençlerinden Faruk, jandarmayla girdiği çatışmada ağır yaralı olarak yakalanır. Jandarma komutanı onu konuşturabilmek için ilçeye, tedavi olabileceği bir sağlık ocağına göndermeye karar verir. Ancak bir atın çektiği kızakla yapılacak olan bu yolculuk çok risklidir.

Faruk Duman dondurucu kışı, domuzuyla, kurduyla, kartalıyla acımasız doğayı ve yaşam döngüsünü masalsı bir dille anlatıyor.

 

Sus Barbatus - Faruk Duman -Kitap Tavsiye-Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

Sus Barbatus – Faruk Duman -Kitap Tavsiye Listesi -Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

 

 

Kitap tavsiye listesi ‘nde yer alan bir diğer eser Yazar Dino Buzzati ‘nin Yedi Ulak Kitabı.

Yedi Ulak

Yazar : Dino Buzzati

Yayınevi : Deli Dolu

 

“Çok zaman sonra farkına varmıştım tüm bunların, bu aptallıkların, anlamsız hayallerin ve insanı yiyip bitiren günlük koşuşturmalar arasında boş verilen her şeyin.”

1942 yılında yayımlandığında okurlar ve edebiyat eleştirmenleri tarafından beğeniyle karşılanan, yalın ve sembollerle örülü Yedi Ulak, İtalyan yazar Dino Buzzati’nin kendi öykülerinden derlediği ilk seçki.

Sıradanı olağanüstüne çevirmekte usta olan yazar Yedi Ulak’ta edebiyatının en tipik unsurlarını açığa çıkarırken, sıradan insanların dünyasını, onların kurnazlıkları ve kırılganlıklarını, yabancılaşmayı, melankoliyi ve bürokrasiyi ele alıyor, bu motifler üzerine söylenmiş her şeyi başka türlü dile getiriyor. Her öyküde yarattığı fantastik atmosferle zamandan bağımsız bir gerçekçiliğe ulaşan Buzzati, kendine özgü mizah anlayışıyla insanın çağlar boyu süregelen ahmaklığına dikkat çekerken, yaşamı yeniden sorgulama gereği uyandırıyor.

“Gelecek kuşaklar tarafından asla unutulmayacak isimler vardır. Ve bu isimlerden biri elbette Dino Buzzati’dir.” 

-Jorge Luis Borges

 

Yedi Ulak - Dino Buzzati - Kitap Tavsiye-Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

Yedi Ulak – Dino Buzzati / Kitap Tavsiye Listesi – Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

 

 

Kanını Satan Adam

Yazar : Yu Hua

Yayınevi : Jaguar Kitap

 

Zor bir hayata doğmuştur Xu Sanguan: Babası çocukken ölür, annesiyse başka bir adamla evlenip onu terk eder. Dedesi ve amcasının sahip çıkıp büyüttüğü Xu Sanguan artık şehirdeki ipek fabrikasında çalışan genç bir işçidir. Amcasını ziyaret ettiği bir gün, kan satmaya giden iki arkadaşının yardımıyla o da kanını satar. Eline geçen parayı sadece ailesi için harcaması gerektiğine inandığı için evlenmeye karar verir. Xu Yulan ’la evlenir ve üç oğlu olur.

Büyük oğlu Yile hakkındaki bir gerçeğin ortaya çıkmasıyla sarsılır. Kültür Devrimi, kıtlık yılları gibi zor ve toplumu altüst eden dönemlerde ne zaman başı sıkışsa bir kuyudan su çeker gibi damarlarından kan çektiren ve mücadeleden asla vazgeçmeyen Xu Sanguan’ın öyküsü, tüm bunların yanında yaşama dair birçok tuhaflığı da barındırır.

Kalbin tek bir atışıyla kanın tüm vücuda yayılması gibi, Yu Hua da basit fakat usta işi cümlelerle kurduğu bu olağanüstü öyküde, âdeta insan ruhunun ve yaşamın kılcal damarlarına ulaşır.
Daha önce Yaşamak adlı romanını yayımladığımız Yu Hua’nın en önemli eserlerinden Kanını Satan Adam ’ı Erdem Kurtuldu Çince aslından çevirdi.

 

Kanını Satan Adam - Yu Hua -Kitap Tavsiye-Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

Kanını Satan Adam – Yu Hua / Kitap Tavsiye Listesi -Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

 

 

Romantizmin Işığı Clara

Yazar : Aydın Büke

Yayınevi : Can Yayınları

 

1800’lerin ortalarındayız; piyanonun altın çağı. Ustalar bu çalgıyı geliştirmek için birbiriyle yarışıyor, Avrupa’nın her köşesinden harika çocuklar çıkıyor.

Clara Wieck, bunlardan biri. Piyano yapımcısı, disiplinli, hırslı bir babanın güzel ve olağanüstü yetenekli kızı, “Romantizmin Işığı Clara…”

Clara’nın yaşamı, bir müzik dehası olan Robert Schumann ’la karşılaşınca bambaşka bir yön alır; aralarında bir ömür sürecek tutkulu bir aşk başlar. Avrupa’nın en ünlü müzisyenleri arasına girmeleri fazla zaman almaz.

Her şey yolundadır, ta ki Robert Schumann ciddi bir sağlık sorunuyla karşılaşıncaya ve Brahms adında genç bir müzisyen kapılarını çalıncaya kadar…
Beethoven’ın açtığı ışıklı yolda gözleri kamaşmadan yürümek isteyen bu altın çağın yıldızlarının çoğu var bu satırlarda: Berlioz, Chopin, Çaykovski, Dvorák, Liszt, Mendelssohn, Paganini, Wagner

Aydın Büke’nin kaleminden yine tadına doyulmaz bir biyografi çalışması.

 

Romantizmin Işığı Clara - Aydın Büke

Romantizmin Işığı Clara – Aydın Büke / Kitap Tavsiye Listesi-Ocak 2019 (birsanatbirkitap Kitaplığı)

 

 

Bu ayki kitap tavsiye listemizdeki son kitap Namık Sinan Turan ‘a ait olan Hilafet Erken İslam Tarihinden Osmanlı ‘nın Son Yüzyılına.

Hilafet
Erken İslam Tarihinden Osmanlı ’nın Son Yüzyılına

Yazar : Namık Sinan Turan

Yayınevi : İstanbul Bilgi Üniversitesi

 

Hilafet, İslâm tarihinin gelişme süreci içinde, değişik tarihsel dönemlerde farklı biçimler alan ve buna bağlı olarak sosyal ve siyasal sonuçları çok değişik veçheler gösteren önemli bir kurum olarak bilinir. Özellikle Türkiye’de hilafetin tarihine dair oluşan görüşler; Osmanlı Devleti’nin 1517’de hilafeti devralması ve Cumhuriyet döneminde, 1924’te kurumsal olarak kaldırılması arasında yaşanan süreç içinde şekillenmiştir.

Bu dar çerçeveyi içine alan ve daha 7. yüzyılda Arap Yarımadası’nda oluşan bir kurumun farklı coğrafyalarda yarattığı kültürü, yönetim biçimlerini atlayarak; hilafeti ilk Osmanlı halifesinden son halifeye kadar “aynı” ideolojik yapıda gören ve sonunda tarihe intikal ettiren bakış açısı, toptancı oluşunun yanı sıra sorunlar da taşımaktadır. Nitekim, Hilafetin İlgası Kanunu ’nun 1. Maddesi de; “Halife hal’edilmiştir. Hilafet, hükümet ve Cumhuriyet manâ ve mefhumunda mündemiç olduğundan Hilafet Makamı mülgadır.” diyerek, kestirme bir gerekçe sunup, noktayı koymuştur. Oysa erken modern çağların bir siyasal sistemi olan Osmanlıların hilafet vurgusu, İslâm’ın klasik çağındaki terminolojik içeriğinden farklı bir temele dayanıyordu.

Siyasal ve askeri güce dayalı olarak beliren bu hilafet anlayışı, siyasi edebiyata “hilafet-i ulyâ ve hilafet-i kübra” şeklinde yansıyacak; Lütfi Paşa’dan Ahmet Cevdet Paşa’ya kadar Osmanlı yazar ve bürokratları hilafeti dönemin koşullarında yeniden yorumlamak ve gelenekle ilişkilendirmek zorunda kalacaktır.

İşte Prof. Dr. Namık Sinan Turan’ın bu önemli çalışması, yüzyıllar arasındaki geçişleri siyasal ve toplumsal koşullarla birlikte ele alıp, hilafet kurumunun tarihsel süreç içinde almış olduğu değişik veçhelere ve bunların yaratmış olduğu dönüşümlere ışık tutmaktadır.

Kitap aynı zamanda Osmanlı hilafetinin biçimlenişini; dönemler boyunca oluşan kurumsal anlayışın siyasal alana yansımalarıyla birlikte sonuçlarını da incelemeyi hedefliyor.

 

Erken İslam Tarihinden Osmanlı’nın Son Yüzyılın - Namık Sinan Turan

Erken İslam Tarihinden Osmanlı’nın Son Yüzyılın – Namık Sinan Turan / Kitap Tavsiye Listesi

 

 

NOT: Kitap tavsiye ve tanıtım yazıları kitapların tanıtım bültenlerinden alınmıştır.

 

Sizin de hoşunuza giden ve tanıtım listelerimizde yer almasını istediğiniz kitap önerileriniz var ise yorum bölümüne yazarak bize katkıda bulunabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

 

-Ne tür kitaplar okumalıyım?

-Bu ay hangi kitapları okusam?

-Hangi romanı okumalıyım?

-Artık farklı tarzda bir kitap okumak istiyorum?

sorularına cevap arayanlardansanız,

birsanatbirkitap.com ‘un sizin için hazırladığı Kitap Tavsiye Listelerini incelemek ister misiniz?

 

 

İşten, okuldan arta kalan kıt zamanınızda, sosyal medyada gezinen gerekli, gereksiz bu kadar popüler kültür malzemesi arasında sanat, felsefe ve edebiyata zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuz için sizi ayakta alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hürmetler. Esenlikler dilerim.

6 Comments

  1. Dinçer
  2. Ebru

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.