no comments

Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi-Şubat 2019

Her ayın ortasında beğeninize sunduğumuz kitap tanıtım ve tavsiye listemizin Şubat 2019 tarihli listesini paylaşıyoruz. Yine birbirinden farklı türlerde kitaplar barındıran listemizdeki kitapların size yeni ufuklar açmasını temenni ederek listemizin tanıtımına başlıyoruz.

 

 

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kitap Tanıtım Listesi-Şubat 2019)

 

Kitap tanıtım ve tavsiye listesinin ilk sırasında felsefe türünde güzel bir kitapla başlıyoruz.

Kant’ın Siyaset Felsefesi Üzerine Dersler

Yazar: Hannah Arendt

Yayınevi: İletişim Yayınları

 

Kant Dersleri organik bir bütünlük arz eder. Ele alınan temaların hepsi birbiriyle yakından ilişkilidir: İnsan yaşamına anlam ve değer verenin tam olarak ne olduğu sorunu; yaşamın hoşlanma ve hoşlanmama duyguları bakımından değerlendirilmesi; temaşa insanlarının insani ilişkiler dünyasına beslediği husumet; metafizik hakikatlerden yoksun oluşumuz ve eleştirel düşünme ihtiyacı; ortak duyu ile anlama yetimizin savunusu; insan onuru kavramı; tarihsel düşünümün doğası; İlerleme fikri ile bireyin otonomisi arasındaki gerilim; evrensel ile tikel arasındaki ilişki ve son olarak, yargı yetisinin kurtarıcı gücü.”

Ronald Beiner

 

Hannah Arendt’in 1970’te Kant’ın siyasi felsefesi üzerine verdiği dersler, hem Kant’ın hem de asıl, Arendt’in düşüncesinin yeniden inşasına katkıda bulunmuştur. Kant’ın Yargı Yetisinin Eleştirisi eserine odaklanan Arendt, bu muhakemeye dayanarak, kendi siyaset felsefesini geliştirip tamamlar.

Arendt, siyasetin, düşünce etkinliğinin ve insanların birbirleriyle konuşarak var olmalarının anlamı, olanakları, sorunları üzerine konuşuyor, tartışıyor Kant’la.

Bu eserin Arendt’in ölümünden sonra yayımlanmasını sağlayan Ronald Beiner’in açımlayıcı yorumları, Türkçe basıma yazdığı uzunca önsözle tamamlanıyor.

İlginizi Çekebilir : Imanuel Kant Kimdir?

 

kitap tanıtım

Kant’ın Siyaset Felsefesi Üzerine Dersler – Hannah Arendt (Şubat 2019 Kitap Tanıtım Listesi (birsanatbirkitap Kitaplığı))

 

 

Kitap tanıtım listemizdeki sıradaki kitap sanat tarihi tutkunları için güzel bir seçim olabilir.

Yağ ve Mermer
Leonardo ve Michelangelo’nun Romanı

Yazar: Stephanie Storey

Yayınevi: Maya Kitap

 

Mona Lisa ve Davut heykelinin ortaya çıkmasını sağlayan ateşli rekabete dair heyecan verici bir roman.

Ellili yaşlarında, ününün zirvesindeki karizmatik Leonardo ile genç, huysuz ve kendini ispatlamaya çalışan Michelangelo arasındaki rekabet, Davut heykeli görevinin Michelangelo’ya verilmesiyle hiç beklenmedik bir noktaya gelir. Leonardo için başlayan karanlık dönem, pazarda bir tüccarın karısı olan Lisa’yla tanışmasıyla bitecek midir?

Yağ ve Mermer, Rönesans dönemini bütün ayrıntılarıyla yansıtırken bu iki büyük üstadın günlük hayatlarını gözümüzde canlandırıyor.

 

“Yağ ve Mermer’in, okuyucunun kalbinde Floransa şehrini ve Davut heykelini, sabahın ilk ışıklarında görebilme özlemi uyandıracağına inanıyorum.”

-Elizabeth Cobbs

 

kitap tanıtım

Yağ ve Mermer – Stephanie Storey | (Şubat 2019 Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi)

 

 

Kitap tanıtım listesinde sıradaki kitap İtalya’nın en prestijli edebiyat ödülü olan Strega sahibi yazar Domenico Starnone‘ a ait :

BAĞLAR

Yazar: Domenico Stornone

Yayınevi: Yüz Kitap

 

Cehennem başkalarıdır ve bazen o başkalarıyla aynı evdesinizdir.

Bağlar, İtalya’nın en prestijli edebiyat ödülü Strega sahibi yazar Domenico Starnone’nin Türkçede yayımlanan ilk kitabı.

Roman, on iki yıllık eşi Aldo’nun başka bir kadın için onu terk etmesi üzerine iki çocuğuyla tek başına kalan Vanda’nın mektubuyla açılıyor. İlk bakışta sıradan bir aile hikâyesi izlenimi uyandırsa da, Starnone bu romanda sosyal, ailevi, psikolojik ve ideolojik yapılar çözülürken açığa çıkan ve kahramanları altüst eden hayal kırıklığı, haset, özlem, değersizlik ve hınç duygularını, durum komedisi ve trajedi arası bir kurgu içinde ustalıkla resmediyor.

Özgürlük ile güvenlik arasında bocalayan kahramanlarıyla Bağlar, çarpıcı bir yerini bulamama anlatısı.

 

“Bağlar, katman katman, ustalıkla inşa edilmiş, bilmece gibi bir roman.”  
The New Yorker

 

Aile içi ruhsal kıyımlara dair sıkı bir hikâye.
–The Times Literary Supplement

 

kitap tanıtım

Bağlar – Domenico Stornone | (Şubat 2019 Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi)

 

 

İzonomi ve Felsefenin Kökenleri

Yazar: Kojin Karatani

Yayınevi: Metis Yayınları

 

Antik Yunan’ın en önemli merkezlerinden biri olan Atina genellikle felsefenin ve demokrasinin beşiği olarak görülür. Kojin Karatani ise bu yaygın görüşü sorgulayarak yeni bir çıkış noktası işaret ediyor: İyonya.

Karatani’ye göre Atina’daki sistem günümüz demokrasisinin öncülü olmakla birlikte, aslında İyonya’daki daha eşitlikçi bir sistemin yani izonominin “yozlaşmış” biçimiydi. Atina’daki demokrasi sınıf ayrılıklarını ve köleliği engellemezken, insanların hareket özgürlüğüne sahip olduğu İyonya’daki izonomi gerçek bir ekonomik ve siyasi eşitlik sunuyordu.

Durum buysa, İyonya’daki bu eşitlikçi sistemin yansımalarını erken dönem Yunan filozoflarının düşüncelerinde de görmeyi bekleriz. Nitekim Karatani, Pythagoras’tan Herakleitos’a, Parmenides’ten Sokrates’e birçok filozofa bu ışıkta bakarak onların İyonya doğa felsefesi ve etiğiyle olan bağlarını inceliyor. “İyonya ruhuna” sahip olan filozoflarla bu ruhtan kopmuş olanların düşünce biçimlerini kıyaslıyor.

 

İlginizi Çekebilir : Sokrates Kimdir? Felsefe ve Sözleri Nelerdir?

 

Peki bütün bunlar günümüz dünyasında neden önemli?

Karatani her şeyden önce, günümüzde demokrasinin karşı karşıya olduğu ciddi sorunları aşabilmek için bunların Antik Yunan’daki prototiplerine bakmak gerektiğini vurguluyor ve bizi reel demokrasinin potansiyel tehlikelerine karşı uyarıyor: “Tiranlık ile demokrasi birbirinden göründüğü kadar farklı değildir.” Bu anlamda Karatani, felsefe tarihine ve antik çağa dair klişeleri yıkmanın yanı sıra okuru kendi çağımıza da farklı bir eleştirel perspektiften bakmaya davet ediyor.

 

İzonomi ve Felsefenin Kökenleri - Kojin Karatani

İzonomi ve Felsefenin Kökenleri – Kojin Karatani | (Şubat 2019 Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi)

 

 

Kitap tanıtım listesi ‘nde yer alan bir diğer eser, ödüllü oyun yazarı Ali Cüneyd Kılcıoğlu ‘nun Yas Orkestrası Kitabı.

Yas Orkestrası

Yazar: Ali Cüneyd Kılcıoğlu

Yayınevi: Sel Yayıncılık

 

Ödüllü oyun yazarı Ali Cüneyd Kılcıoğlu kaçınılmaz acıları kendine has karanlık mizahıyla hafiflettiği öykülerde, yitip gidenlerin ardından ayakta kalma uğraşı veren, şehrin hoyratlığında savrulmuş insanlardan yükselen kakofoniyi dinlemeye davet ediyor okuru.

Kayıplar, anlaşmazlıklar ve talihsizliklerle gölgelenen hayatlarında hem suçluyu aramaktan hem de kendini suçlamaktan yorulmuşlarla bir yas orkestrası kuran Kılcıoğlu, sıradanlaşan acının her aşamasını tanıdık karakterlerle resmediyor.

Unutmak isteyip de unutamamak, umudu ve umutsuzluğu paylaşmak, geçmiş ve gelecekle hesaplaşmak ve nice insanlık hali üzerine on beş öykü.

 

Yas Orkestrası - Ali Cüneyd Kılcıoğlu

Yas Orkestrası – Ali Cüneyd Kılcıoğlu | (Şubat 2019 Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi)

 

 

Bu ayki kitap tanıtım ve tavsiye listemizdeki son kitap Çiğdem Aldatmaz ‘a ait olan Bir Rüyanın İzinden – Yusuf Atılgan

Bir Rüyanın İzinden / Yusuf Atılgan

Yazar: Çiğdem Aldatmaz

Yayınevi: Alakarga Sanat Yayınları

 

“Özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar ’ın öğrencisi olduğu için havalara uçuyormuş. İngilizce öğretmeni ise Behice Boran’mış. Yani kültür hayatının gelmiş geçmiş en büyük isimlerinin yetiştirdiği bir öğrenci. Kitaplara kendi kendine merak salıyor. Çünkü orada saklanabileceği kocaman, sınırsız bir dünya var ve bugünkü uzay yolculuğu gibi zahmetli ve pahalı değil.”

Bu romanda, Anayurt Oteli ve Aylak Adam gibi iki kült kitabı bize hediye eden Yusuf Atılgan’ın yazarlık serüvenin yanında acılarına, mutluluklarına, tutkularına ve gelgitlerine tanıklık edeceksiniz.

 

Bir Rüyanın İzinden -Yusuf Atılgan

Bir Rüyanın İzinden -Yusuf Atılgan | (Şubat 2019 Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi)

 

 

NOT: Kitap tavsiye ve tanıtım yazıları kitapların tanıtım bültenlerinden alınmıştır.

 

Sizin de hoşunuza giden ve tanıtım listelerimizde yer almasını istediğiniz kitap önerileriniz var ise yorum bölümüne yazarak bize katkıda bulunabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

 

birsanatbirkitap.com ‘un sizin için hazırladığı Kitap Tavsiye Listelerini incelemek ister misiniz?

 

Roman Yazan Yapay Zekalar ile tanışmak ister misiniz? Yapay zekanın sanat alanında neler ürettiklerini merak ediyorsanız Yapay Zeka Sanatçılar yazısını inceleyebilirsiniz.

İşten, okuldan arta kalan kıt zamanınızda, sosyal medyada gezinen gerekli, gereksiz bu kadar popüler kültür malzemesi arasında sanat, felsefe ve edebiyata zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuz için sizi ayakta alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hürmetler. Esenlikler dilerim.

Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.