no comments

Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi-Nisan 2019

Toprağın canlandığı, suların ısındığı, güneşin sıcak yüzünü daha bir coşkuyla göstermeye başladığı bahar günlerinin ortasına geldik bile… Zamanın hızlı geçtiğinden endişe edenlere, zamanı yavaşlatmanın en güzel yolu olan kitap okuma eylemine katkıda bulunmak için Nisan ayı ‘kitap tanıtım ve tavsiye listesi’ ni sizlere sunuyoruz.

İyi okumalar…

 

 

Kitap Tanıtımı – Nisan 2019

 

Nisan ayı kitap tanıtım ve tavsiye listesi‘nin ilk sırasında özellikle kapak tasarımı ile dikkat çeken bir kitaba yer veriyoruz: Güvercin Gerdanlığı

Güvercin Gerdanlığı

 

İbn Hazm - Güvercin Gerdanlığı | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

İbn Hazm – Güvercin Gerdanlığı | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

Yazar : İbn Hazm

Yayınevi : İlgi Kültür Sanat

 

Güvercin Gerdanlığı otuz bölümden oluşmaktadır. On tanesi aşkı doğuran nedenler hakkındadır. Aşkın emarelerini, övülen ve yerilen niteliklerini anlatan diğer fasıl on iki bölümdür. Aşka içeriden gelen zararlara dair altı bölüm vardır.

Karşılığı olan ve olmayan duygularda iki farklı bölümde ele alınmıştır. Öykü, düzyazı, şiir gibi türlerin toplamı bir eserdir. Anlatıcı kişinin kendisidir, yer yer öznel yargılar da görülmektedir.

İbn Hazm’ın çok değer verdiği bir dostunun konu üzerinde düşüncelerini dile getirmesi adına yazmasını istediği bir eser olarak kaleme alınmıştır. Aşkın ne olduğu, nasıl yaşandığı, sonuçları da dahil olmak üzere farklı birçok konuyu içeren bölümlerle aşkın evreleri ele alınır. İbn Hazm’ın kendi hayat hikayesi başta olmak üzere, yakın dostlarının hikayeleri ya da güvenilir kaynaklardan edindiği hikayeler bu anlatıya yön vermektedir.

Anlattığı hikayeler, durum tespitleri ya da açıklamalardan sonra şiirlerini dile getiren İbn Hazm’ın bu eseri sadece aşka bakışı değil aynı zamanda döneminin kültürel, sosyal, siyasal yönlerini de yansıtması bakımından önemli bir eserdir.

 

İlginizi Çekebilir : Büyük ilgi gören Ocak Ayı Kitap Tavsiye Listemizi incelediniz mi?

 

 

Kitap tanıtım ve tavsiye listesi‘nde sıradaki kitabımız, dünya edebiyatının en önemli modern klasiklerinden biri olan; Salamina Askerleri

Salamina Askerleri

 

Javier Cercas - Salamina Askerleri

Javier Cercas – Salamina Askerleri | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

Yazar : Javier Cercas

Yayınevi: Jaguar Kitap

 

“Baştan çıkarıcı doğrudan anlatımı ve zarafetiyle Javier Cercas, modern Avrupa edebiyatındaki birçok büyük romanın en büyük temalarından birisi olarak karşımıza çıkan, gündelik hayatımızda hakikati bulma çabasını ve tarihle yüzleşmeyi kıvrak zekâsının emrine veriyor. Cercas ‘ın, sonunda böyle olduğuna çoğunlukla bir kere daha hak verdiğimiz inanılmaz hikayeleri var. Yine harika bir roman yazmış.”

Susan Sontag

 

“Mükemmellik derecesinde iyi işlenmiş bir kitapla, epik romanın gereken tüm özelliklerini tek başına vermeyi başarıyor Cercas.”

Alberto Manguel

 

Javier Cercas’ın, İspanyol iç savaşının önemli isimlerinden Sánchez Mazas’ın “can alıcı” hikâyesini anlattığı Salamina Askerleri, Gökhan Aksay ’ın özenli çevirisiyle ilk kez Türkçede.

Sánchez Mazas’ın ölümden nasıl kurtulduğunu ve savaş günlerinde neler yaşadığını araştıran Javier Cercas, bir boyut daha geliştirerek romanın yazılışını da anlatı unsuru olarak ustalıkla kullanıyor.

Salamina Askerleri, dünya edebiyatının en önemli modern klasiklerinden biri

 

 

 

İtalya’da Rönesans Kültürü

 

Jacob Burckhardt - İtalya'da Ronesans

Jacob Burckhardt – İtalya’da Ronesans | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

 

Yazar : Jacob Burckhardt

Yayınevi : Okuyan Us Yayın

 

Tarih yazımında pek az kitap, bir çığır açarak sonraki bütün çalışmalar üzerinde bir iz bırakabilmeyi başarmıştır. Jacob Burckhardt’ın İtalya’da Rönesans Kültürü isimli kitabı, bu nadir eserlerden biridir.

Rönesans’ın İtalya’da hangi şartlar altında doğup geliştiğini, birincil kaynaklar ışığında, büyük bir ustalıkla ve kendine özgü bir üslupla yorumlayan Burckhardt, “birey” in doğuşunu da gözler önüne sererek, yirminci yüzyıl tarihçiliğinin en popüler araştırma konularından birinin temellerini atmıştır.

Kitabın ilk bölümünde, dönemin siyasi tablosunu ele alan Burckhardt, sonraki bölümlerde, Rönesans kültürünü yaratanların başarılarını ve zaaflarını kapsamlı bir şekilde değerlendirerek, bir dönemi ete kemiğe büründürüyor.

Ranke’nin öğrencisi, Wölfflin’in hocası olan Jacob Burckhardt’ın, bir anlamda, Dilthey’in teorisini oluşturacağı tarih anlayışının da önünü açtığı söylenebilir.

Nietzsche’nin “büyük üstat” olarak nitelendirdiği Burckhardt, yirminci yüzyılda Huizinga, Cassirer, Warburg gibi birçok önemli ismi de etkilemiştir.

Bütün olarak Burckhardt’ın eseri, bizzat tarih yazımının bir sanat haline gelebileceğinin de en iyi örneği olsa gerek.

Dünya tarihçiliğinin tartışmasız en önemli eserlerinden biri olan İtalya’da Rönesans Kültürü’nü, rahmetli Bekir Sıtkı Baykal ’ın Almanca’dan çevirisiyle sunuyoruz.

 

“Tarih, bir çağın, bir başka çağda dikkate değer bulduğu şeylerin kaydıdır.”

J. Burckhardt

 

Rönesans dönemindeki sanatla ilgili misiniz? O zaman bu yazımız tam size göre! Göz atmanızı tavsiye ederiz. Rönesans Sanatının Özellikleri

 

 

 

Rakun

 

Suat Duman - Rakun

Suat Duman – Rakun | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

 

Yazar : Suat Duman

Yayınevi : Alakarga

 

Suat Duman, Dünyanın Leşleri ’nin ardından yeni bir macera ile sahalara geri döndü!

Pulp Fiction türüne göz kırpan Rakun ’da bir Picasso rulosunun peşine takılan okuru hayal gücünün sınırlarını zorlayacak bir kurgu bekliyor.

Bir anda kendini büyük bir soygunun ortasında bulan genç taksici Can, gökten düşen bir kız, Can’a takıntılı başka bir kız, darmadağın edilen lüks bir şarküteri, gizemli bir mühendis, kahramanlığa soyunan Kore asıllı bir Kanadalı ve daha niceleri! Bu romanda karşınıza çıkacak karakterler sizi bir hayli şaşırtabilir! Suat Duman, Rakun’da ait olduğu türdeki maharetini sergilerken bir adım sonrasının tahmin edilemezliği okuru kendisine bağlamaya yetiyor.

Koltuğunun altına sıkıştırılan paha biçilemez bir resimle kendini ummadığı olayların içinde bulan taksici Can bu yolda sadece hayatının macerasını yaşamakla kalmıyor, hayatının aşkını da buluyor. Fakat Rakun’un evreninde sıradan mutlu sonlara yer yok ve her an her şey mümkün! Sonunda Tarantinovari bir sona bağlanan Rakun mutlu sonlar vaat etmese de okurun damağında kendine has bir tat bırakacağı kesin!

Suat Duman’ın yazarlık yolculuğunda yeni sulara yelken açtığını müjdeleyen Rakun bu türün hayranlarının kesinlikle es geçmemesi gereken bir kitap. Koltuğunuza kurulun ve İstanbul’un altını üstüne getirecek bir kapışmaya hazırlanın!

 

 

Kurbanı Beslemek

 

Kenzaburo Oe - Kurbanı Beslemek

Kenzaburo Oe – Kurbanı Beslemek

 

Yazar: Kenzaburo Oe

Yayınevi : Can Yayınları

 

Eeyore, görmek denilen şey, hayal gücünü kullanarak objeleri algılamaktan başka bir şey değildir ki.

Eeyore, senin göz sinirlerin düzgün çalışsaydı bile, hayvanları hayal etme isteğin olmadıktan sonra onları yine göremezdin. Burada karşımıza çıkan şeyler, günlük yaşantımızda görmeye alışık olduğumuz, onları algılamak için hayal gücümüzü azıcık bile çalıştırmamıza gerek olmayan şeyler değil Eeyore.

Mişima’nın, “Yaşayan en büyük Japon yazarlarından biri” dediği Kenzaburo Oe, kitaba adını veren “Kurbanı Beslemek” adlı uzun öyküsünde en sıradan ve masum insanın nasıl bir canavara dönüşebileceğini, salt mimiklerle bile ırkçılığın nasıl usul usul beslenebileceğini anlatır.

Can Yayınları’nın geçmişte üç ayrı kitap olarak yayımladığı Kurbanı Beslemek, Delilikten Kurtar Bizi ve Gözyaşlarımı Sileceği Gün adlı bu üç uzun öyküsünde Oe, çağdaş dünyanın uğraştığı en sıkıcı insani sorunları yüksek bir edebî başarıyla anlatıyor. Özgün dilinden yeniden çevrilen bu üç uzun öykü bu kez bir arada yayımlanıyor.

 

İlginizi Çekebilir: Bilim ve sanatın bir araya geldiği Yapay Zeka Sanatçılarla tanışmak ister misiniz?

 

 

A’mak-ı Hayal
Hayalin Derinlikleri

 

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi - Amak-ı Haya | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi – Amak-ı Haya | Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi

 

Yazar : Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi

Yayınevi : Ataç Yayınları

 

Büyük Türk aydını Filibeli Ahmet Hilmi Bey, sanatçı kimliğini de sergilediği bu yapıtında, insanlığın en temel sorunu üzerine eğiliyor.

Masalların, mitosların, destanların büyülü dünyasında kahramanın, gerçeği, ölümsüzlüğü ararken yaşadığı zorlukları; kendi benliğine, varlığın merkezine giden yolda gösterdiği büyük çabayı, zengin bir hayal gücünün yarattığı simgelerle anlatıyor.

Eserin kahramanı Raci, yaşam, ölüm, ruh, sonsuzluk, aşk… izlekleri çevresinde yaşamın anlamını, insanın varoluş amacını sorguluyor, manevi yolculuğu sırasında tüm biçimlerin, tüm oluşların, tüm simgelerin ardında, evreni yaratan, her şeyi kuşatan ve akılla kavranamayan sonsuz gerçeği keşfediyor.

Yokluk Tepesi, Işık’la Karanlık’ın Savaşı, Körler ülkesinde Mor Şeytanlar’la ilgili tartışma, Anka Kuşu’nun sırtında evrende yolculuk, Kaf Dağı’nı arayış, Azamet Denizi’nde doğup bir fındık kabuğunda kaybolan Tecelli Şelalesi, Ebedi Muamma ve Nur Dağı’nda Mariiet’le Konuşma, Aşk Aynası’nın sorusu, Kambur Felek’te, Kör Talih’in nasip dağıtması…

İnsan olmanın büyüklüğünü ve sorumluluğunu anlamak, bilincimizi ve gönlümüzü örten perdeleri aralamak için sık sık başvurulacak hayranlık verici bir kitap.

 

NOT: Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listesi yazıları, kitapların tanıtım bültenlerinden oluşturulmuştur.

 

birsanarbirkitap.com ‘da her ay yayımlanan Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listeleri ‘ne linki tıklayarak ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.