Picasso ‘nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Nisan 1937 ‘de savunmasız Guernica Köyü dalga dalga gelen ve yangın çıkaran bombaların denendiği, bombardıman uçaklarının saldırısına uğradı. Bu saldırı tüm Avrupa ’da olduğu gibi Picasso ’da da derin bir şok yarattı.

Picasso birden kendini iyi ile kötü arasında temel bir savaşın ortasında buldu. Daha önce ondan Paris uluslararası sergisinin İspanyol pavyonu için büyük bir duvar resmi yapması istenmişti. O da bombardımanın dehşetini betimlemeye karar verdi.

Uluslararası üne sahip İspanyol sanatçı Pablo Picasso, tarihteki en güçlü ve ikonik tablolardan biri olan başyapıtı ‘Guernica‘ ‘ı saldırıdan sadece üç hafta sonra dünyaya hediye etti. Savaşın acısını ve dehşetini vurgulayan muazzam sanat eseri – hem gerçek hem de mecazi olarak- tarihteki en hareketli savaş karşıtı resimlerden biri oldu.

 

 

Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

Pablo Picasso – Guernica Tablosu

Pablo Picasso – Guernica Tablosu | Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

1- Picasso, Guernica Eserini Oluştururken The Times’daki Bir Makaleden Etkilenmiştir.

1904’ten beri Fransa’da yaşayan Picasso, bombalama sırasında üç yıldan fazla bir süredir İspanya’ya gitmemişti.

Sanatçı, bombalamanın acımasızlığına ilk elden tanık olmamıştı. Fakat, Güney Afrikalı-İngiliz gazeteci George Steer‘in The Times‘da yayınlanan ‘Guernica Trajedisi: Hava Saldırısında Yıkılan Bir Kasaba’ başlıklı olayla ilgili raporundan derinden etkilendi. Picasso İspanya’ya asla geri dönmedi.

 

Picasso ve Guernica

İngiliz gazeteci George Steer’in The Times’da yayınlanan ‘Guernica Trajedisi: Hava Saldırısında Yıkılan Bir Kasaba’ başlıklı yazısı | Picasso ve Guernica

 

 

2- Guernica ‘daki Ana Karakterler Kadınlardır.

Guernica ‘ya daha yakından bakıldığında, resimdeki ana karakterlerin kadınlar olduğu görülmektedir.

 

Picasso ve Guernica

Guernica tablosunun ana karakterleri kadınlardan oluşmaktadır. | Picasso ve Guernica

 

Kollarında ölü bir çocukla çığlık atan bir kadın, tablodaki en güçlü imgelerden biridir.

Kadınlar yaşamı ve acıyı temsil eder ve Picasso’nun Guernica’daki ıstırabı iletmek için kadın figürlerini kullanmasının nedeni belki de bu olabilir.

Tablodaki diğer kadınlar arasında kaçmaya çalışırken görülebilen biri, bir diğeri kolları havada, diğeri ise umudu simgeleyen bir kandil tutmaktadır.

 

 

3- Resimde Sanıldığı Gibi Sadece Gri Tonlar Kullanılmamıştır.

Picasso, resmin geliştirilmesinin bir noktasında ona renk katmayı düşünmüştü.

Etkisini test etmek için ağlayan bir kadının gözünden düşen kırmızı bir gözyaşı damlası ve diğer unsurları renkli duvar kâğıdı yamaları kullanarak eklemişti. Ancak bu değişiklikler kalıcı olmadı ve Guernica sanat tarihinin en tanınmış, gri, beyaz ve mavi-siyahın sade tonlarının kullanıldığı sanat eserlerinden biri haline geldi.

Bu renkler Picasso ‘ya göre bombalamanın ardından gelen umutsuzluğu ifade etmektedir.

 

 

4- Guernica Önce Çok Eleştirilmiştir ve Daha Sonra Alman Ordusu Tarafından Kullanılmıştır.

Guernica ’nın antifaşist mesajı, onu dünyanın her yerinden sanat sever ve entelektüeller tarafından tartışılan bir tablo haline getirdi.

Aynı nedenle faşizm savunucularının da eleştirilerinin hedefi oldu. Paris’in Uluslararası Sergisi (Dünya Fuarı) için hazırlanan resmi Almanca rehber kitapçığında Picasso’nun eserinin ziyaret edilmemesi tavsiye edildi.

Tablo ‘dört yaşındaki herhangi bir çocuğun boyayabileceği bir vücut parçaları yığını’ olarak tanımlandı.

İronik bir şekilde, yıllar sonra 1990 yılında , Alman ordusu Guernica’yı yanlış anladı ve bunu, ‘Düşmanın düşmanca görüntüleri savaşın babalarıdır.’ (Hostile images of the enemy are the fathers of war.) sloganıyla bir askere alma reklamında kullandı.

 

 

5- Picasso ve Bir Gestapo Subayı Arasında Geçen Diyalog Tarihe Damga Vurmuştur.

Picasso’nun keskin zekâsı, neredeyse onun olağanüstü sanatsal yeteneği kadar ünlüydü.

İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındaki Paris’te yaşarken, iddiaya göre bir Alman Gestapo subayı (bazı kaynaklarda Alman Büyükelçisi olarak geçmektedir.) kendisine:

“Bunu siz yaptınız öyle mi Bay Picasso?” diye sordu.

Pablo Picasso hızlıca cevap verdi, “Hayır, siz yaptınız!”

Picasso bu Alman işgalinden sağ çıkmayı başarmış ve II. Dünya Savaşı ‘nın sonu kendisinin Paris ’te ününün artmasına vesile olmuştur.

 

 

6- Guernica, Savaş Karşıtı Bir Aktivist Tarafından Tahrip Edilmiştir.

Picasso, ülkeye özgürlük ve demokrasi getirilene kadar resmin İspanya’da kalmasına izin vermedi. Fransa’daki Nazilerin işgalinden korkarak, tabloyu 1940’ta New York City’deki Modern Sanat Müzesi’ne (MoMA) ödünç verdi.

Oradayken, savaş karşıtı bir aktivist Tony Shafrazi (daha sonra dünyanın ünlü sanat tüccarlarından biri haline geldi) resmin her yerine kırmızı sprey boya ile “TÜM YALANLARI ÖLDÜR” (Kill Lies All) yazdı.

 

Aktivist Tony Shafrazi Guernica tablosunun üzerine kırmızı sprey boya ile “TÜM YALANLARI ÖLDÜR” (Kill Lies All) yazdı. | Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

Bunu Vietnam Savaşı’na karşı bir açıklama yapmak için yapmıştı. Neyse ki, boya kolayca kaldırılabildi ve resim restore edildi.

 

 

 7- Guernica, Herkes Tarafından Şaheser Olarak Görülmedi.

Guernica, Picasso’nun en iyi eserlerinden biri olarak anılsa da, her zaman aynı coşkuyla karşılanmadı – resmin ilk eleştirileri özellikle çok sertti.

Amerikalı eleştirmen Clement Greenberg, Guernica’yı “sarsıntılı” ve “sıkıştırılmış” olarak nitelendirdi.

Fransız ressam ve komünist Edouard Pignon tabloyu, sözde yanlış yerleştirilmiş siyasi mesajı ve işçi sınıfına empati eksikliği nedeniyle eleştirdi. Aynı duyguyu paylaşan Fransız filozof Paul Nizan, Guernica’yı burjuva zihniyetinin bir ürünü olarak tanımladı.

 

 

8- “Bir Sanat Eseri, Bir İnsanı Etkilemeli…Onu Kışkırtmalı ve Sarsmalı.”  Pablo Picasso

Guernica şu anda Madrid ‘te bulunan Museo Reina Sofía’da (Kraliçe Sofia Müzesi) sergilenmektedir.

 

Guernica ‘nın şu anda sergilendiği, Madrid ‘te bulunan Kraliçe Sofia Müzesinden (Museo Reina Sofía) bir fotoğraf | Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

Savaşın acısını ve dehşetini ön plana çıkaran, tüm zamanların en çok tartışılan, politik imgelerle yüklü sanat eserlerinden biridir.

Melankolik grileri ve acı çeken figürleriyle resim, izleyicileri derinlemesine düşünmeye, iç gözlem yapmaya ve empati kurmaya teşvik etmektedir.

Guernica, yaratılmasından on yıllar sonra, Picasso’nun yankılanan sözlerini doğru bir şekilde örneklemeye devam etmektedir.

“Bir sanat eseri, bir insanı etkilemeli … Onu kışkırtmalı ve sarsmalı.”

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.pablopicasso.org/guernica.jsp
  • https://www.artisera.com/blogs/expressions/10-facts-about-picassos-famous-painting-guernica-that-you-need-to-know
  • https://www.historyextra.com/period/second-world-war/guernica/
  • https://www.radartmedia.com/post/10-amazing-facts-about-guernica-by-pablo-picasso
  • https://98bowery.com/return-to-the-bowery/millers-memorabilia
  • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_tragedy_of_Guernica_(George_Steer).jpg
  • https://www.madridiario.es/446904/exposicion-guernica-horario-medio-millon-visitas

2 Comments

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.