no comments

Kitap Tanıtım Listesi-Mart 2019

Havalar ısınıyor kış boyu evde sıkılan insanlar kendilerini caddelere, parklara atıyor. Ağaçların çiçeklenmesini gören gözlerimiz, içimizdeki hayat sevincini harekete geçiriyor. Toprak canlanıyor yeniden. Bütün bunlar kitaplara gönülden bağlı olanlara, okumalarının önünde bir engel teşkil etmez. Güzel havalar; parklarda, bahçelerde, açık alanlarda okumak için yeni fırsatlar yaratır. Bu fırsatı değerlendirmek isteyenler için yeni kitap tanıtım listesi yayında. İyi okumalar…

 

 

Kitap Tanıtım Listesi/Kitap Tavsiye Bülteni – Mart 2019

 

Kitap Tanıtım Listesi‘ne mizahla dolu güzel bir kitapla başlıyoruz.

Gargantua

 

GARGANTUA - François Rabelais

Gargantua – François Rabelais | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

 

Yazar : François Rabelais

Yayınevi : Türkiye İş Bankası

 

Eşsiz bir mizah şaheseri olan Gargantua, roman sanatının doğuşunu müjdeleyen çağın, en önemli kitaplarından biridir. François Rabelais‘nin bu inanılmaz zenginlikteki yapıtında her şey bir aradadır: Gerçeğe benzerlik, gerçeğe benzemezlik, istiare, yergi, devler ve normal insanlar, küçük öyküler, içe dönüşler, gerçek ve düşsel yolculuklar, bilgince tartışmalar…

Rabelais daha kitabın ilk sayfalarında kahramanı Gargantua’yı dünya sahnesine anasının kulağından indirerek, okurla kendisi arasında bir sözleşme yapar: Olağanüstü olaylar söz konusu olsa da, burada anlatılanlar ciddi şeyler değildir, der. “Ciddi olmayan” ile “olağanüstü” nün uzlaştığı bir roman, (bir efsane, bir güldürü ya da bir destan) diyebiliriz.

Gargantua için. Rabelais’in sözleriyle:

“Bu kitabı okuyan okur dostlar
Atın içinizden her türlü kuşkuyu
Okurken de irkilmeyin sakın
Ne kötülük var içinde ne muzurluk
Doğrusu güldürmekten başka da
Bir hüner bulamayacaksınız pek
Başka yola gidemiyor gönlüm
Sizleri dertler içinde görürken
Gülen kitap yeğdir, ağlayan kitaptan
Gülmektir çünkü insanı insan eden.”

 

İlginizi Çekebilir : Büyük ilgi gören Ocak Ayı Kitap Tavsiye Listemizi incelediniz mi?

 

 

Kitap Tanıtım Listesi ‘ndeki sıradaki kitap, kaynağını ezoterik bilgilerden alan, en çok merak edilen şamanizm ile ilgili.

Türk Şaman Metinleri Efsaneler ve Memoratlar

 

Türk Şaman Metinleri Efsaneler ve Memoratlar - Prof. Dr. Fuzuli Bayat

Türk Şaman Metinleri Efsaneler ve Memoratlar – Prof. Dr. Fuzuli Bayat | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

Yazar : Prof. Dr. Fuzuli Bayat

Yayınevi : Ötüken Neşriyat

 

Kaynağını ezoterik bilgilerden alan ve dünyanın hemen hemen bütün halklarında görülen mistik yapılı, gizemli dinî pratiklerden en yaygın olanı ve en çok araştırılanı şamanlık veya Batı bilim dünyasının kullandığı terimle şamanizmdir.

Şamanlık coğrafi şartlarla, etnik yapılanmayla yeni bir özellik sergilemiş, tarihî süreç içinde farklı bir boyut kazanmış ve sonuçta her kültürün kendine özgü şamanlığı ortaya çıkmıştır.

Avcı toplayıcı Altaylı Türk boylarından tutun da bozkırda büyük cihan devleti kuran Türk kavimlerine kadar nüfuz etmiş şamanlığın felsefesinin, iç yapısının, temel özeliğinin, dinî-ritüel taraflarının, fonksiyonunun, düşünce sisteminin tam olarak öğrenildiğini söylemek güçtür.

Antropologlar, folklorcüler tarafından esrime tekniği olarak bilinen şamanlık dinî-mistik bir fenomendir. Şamanlığın en belirgin özelliği bu dinî-sihirsel fenomenin yöneticisi olan şamanın kendi ruhunu başka dünyalara (yukarı ve aşağı âlemlere) transfer etmesinde gerçekleşir.

Ezoterik bilgilerin doğrudan doğruya varisi olan şaman ve şamanlık hakkında doğru bilgi edinmenin esas yolu, şamanların kendilerinin ve onları gözlemleyenlerin anlattıkları efsane ve memoratlardır. Herhangi bir teorik bilgiye giden yolun, ampirik bilgiden geçtiğini unutmamak gerekir. O bakımdan Türk Şaman Metinleri -Efsaneler ve Memoratlar– adlı bu kitap, şamanlıkla ilgilenen herkes için faydalı olacaktır.

 

 

Shakespeare ‘i sever misiniz? Kitap Tanıtım Listesi ‘nin bu bölümü sizler için.

Muhteşem Will
Shakespeare Nasıl Shakespeare Oldu?

 

WillShakespeare Nasıl Shakespeare Oldu? - Stephen Greenblatt | Kitap Tanıtım Listesi

Muhteşem Will – Shakespeare Nasıl Shakespeare Oldu? – Stephen Greenblatt | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

Yazar : Stephen Greenblatt

Yayınevi: Everest Yayınları

 

“Bugüne kadar yazılmış en iyi Shakespeare biyografisi.”

John Carey, Sunday Times

 

1580’lerde genç bir adam, küçük bir taşra kasabasından Londra’ya göç eder ve birkaç yıl zarfında, yalnızca kendi çağının değil tüm zamanların en büyük oyun yazarı olur. Hatta Borges, Melville ve Joyce gibi ustalara bakılırsa, gelmiş geçmiş en büyük yazarlardan biridir.

Böylesi kısa bir zaman aralığında böylesi görkemli bir başarı nasıl mümkün olmuştur peki? Shakespeare nasıl Shakespeare olmuştur?

Ünlü edebiyat kuramcısı ve tarihçi Stephen Greenblatt, 400. ölüm yıl dönümünde andığımız William Shakespeare’i kaidesinden alıp yeryüzüne indiriyor; onu görmemizi, duymamızı, yaşadıklarını yaşamamızı sağlıyor.

Modern dünyaya geçişte kritik bir evreyi temsil eden Elizabeth dönemi İngiltere’sinin zengin dokusunun içine yerleştirdiği bu hassas ve zeki genç adamın, insanı her yönüyle anlatan kudretli bir dehaya dönüşmesini adım adım takip ediyor.

Ayrıca IV. Henry, Venedik Taciri, Othello, Romeo ve Juliet, Macbeth, Hamlet ve Kral Lear gibi başyapıtların arka planını anlatarak, bizlere bu şaheserleri yeni bir gözle okuma şansı veriyor.

 

“Bu sürükleyici, yaratıcı kitap Shakespeare hakkında bugüne kadarki en duyarlı araştırma. Büyük yazarın yaşadıklarının yazdıklarına nasıl yansıdığını aktarıyor.”

Stanley Wells, Shakespeare, Sex, and Love kitabının yazarı

 

“Hayatımda okuduğum en zekice, en sofistike üslupla, buna karşın en coşkulu dille yazılmış yaşamöyküsü çalışması.”

Adam Gopnik, New Yorker

 

 

 

Dünün Dünyası
Bir Avrupalı’nın Anıları

 

Dünün Dünyası Bir Avrupalı’nın Anıları - Stefan Zweig | Kitap Tanıtım Listesi

Dünün Dünyası Bir Avrupalı’nın Anıları – Stefan Zweig | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

Yazar : Stefan Zweig

Yayınevi : İletişim Yayınları

 

Dünün Dünyası, Stefan Zweig ’ın ve aslında tüm insanlığın kaybettiği Avrupa’ya bir ağıt, bir tür kültür tarihi, bir dönemin biyografisi…

Dünün Dünyası Stefan Zweig’ın otobiyografisi: Zweig içinde doğup yetiştiği Habsburg İmparatorluğu’nun çöküşünü, Birinci Dünya Savaşı’na kadar her bakımdan coşku dolu olan Avrupa’yı, savaştan sonra Avrupa’nın bütün düzeninin altüst oluşunu, Hitler’in usul usul ama göz göre göre Avrupa’yı esir alışını, dostların birbirine düşman oluşunu içten, trajik, melankolik ve hasret dolu bir bakışla anlatıyor.

Zweig, Avrupa’yı kültürel-sosyal hayat, ahlâki ortam, savaş ve siyaset üzerinden ele almakla kalmıyor çarpıcı Rusya seyahatine, Amerika ve Güney Amerika izlenimlerine de yer veriyor. Üstelik Rilke, Joyce, Rolland, Freud, Rodin, Gorki, Rathenau, Verhaeren gibi birçok arkadaşına dair ilginç bilgiler ve gözlemler de sunarak.

“Dünya vatandaşı” Zweig’dan değişen, dönüşen, başkalaşan, o inandığı, kendi Avrupası olmaktan çıkan Avrupa’ya renkli ve bir o kadar da hüzünlü bir tanıklık, bir tür kuşaklar arası köprü…

 

“Dünün Dünyası’nı okuduğunuzda, Zweig’ın hayatına yaptığı yatırımlara dair her şeyi görüyorsunuz; güvenlik dünyası demeyi tercih ettiği bu dünyanın, kendisi için çok şey ifade eden, gittikçe daha rafine ve özgür hale gelen bu hayatın bir anda geride iz bırakmadan yok edildiğini de.”

Wes Anderson

 

 

 

 

Bildiğimiz Dünyanın Sonu

 

Bildiğimiz Dünyanın Sonu - Erlend Loe | Kitap Tanıtım Listesi

Bildiğimiz Dünyanın Sonu – Erlend Loe | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

Yazar :Erlend Loe

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

 

“Zaman her şeyi silip süpürür.”

Eserleri yirmiden fazla dilde okunan Norveçli yazar Erlend Loe’nun unutulmaz bir modern zaman figürüne dönüşen kahramanı Doppler yuvaya dönüyor. Doppler romanının devamı niteliğindeki Bildiğimiz Dünyanın Sonu ormanın derinliklerinden sistemin derinliklerine uzanıyor: Çemberin içinde duramayanların bütün oyunlardan kovulduğu bir dünyada özgür kalmak mümkün mü?

Ormanın derinliklerinde geçirdiği macera dolu ayların ardından bir ailesi olduğunu hatırlayan Doppler, geyiği Bongo’yu boynuzlu hayvanlar barınağına bırakıp soluğu Oslo’da alır. Kendisini ölesiye özlediklerine inandığı karısına ve çocuklarına kavuşacağı için çok heyecanlıdır ama küçük bir problem vardır: Onca yıllık posta kutusunun üzerinde “Andreas Doppler” değil, “Egil Hegel” yazmaktadır! Dibe vurduğunu düşünür ama aşağılanma nedir, görmemiştir henüz..

Hafiflemiş ve özgür hissediyordu kendini. Gerçekten özgür. Borcu yoktu, işi yoktu, yükümlülükleri yoktu. Sadece kendisi vardı. İyisiyle kötüsüyle. Ve güzel bir geyiği. Vergi dairesinin bisiklet parkına bağladığı Bongo’yu çözdü ve durup üst katlara baktı.

Her yerde toplantılar yapıldığını varsayıyordu; bu toplantılar ki, hem araştırmalar hem de deneyimler sonucu yalnızca yersiz olmakla kalmıyor, doğrudan verimi de baltalıyordu.

Bongo’ya tırmanırken yüzüne bir gülümseme yayıldı. Artık bu hayattan elini eteğini çekiyordu.

 

 

Bu ayki Kitap Tanıtım Listesi‘ni felsefe türünde güzel bir kitapla sonlandırıyoruz.

Savunma Cilt 1-Platon’un Politik Felsefesi

 

Savunma Cilt 1-Platon'un Politik Felsefesi - Leo Strauss | Kitap Tanıtım Listesi

Savunma Cilt 1-Platon’un Politik Felsefesi – Leo Strauss | Kitap Tanıtım Listesi – Mart 2019

 

Yazar : Leo Strauss

Yayınevi : Pinhan Yayıncılık

 

Sokrates’in Savunması, Leo Strauss ’un düşünce ve çalışmalarında merkezi bir yer tutar. Platon’un en iyi bilinen diyaloğunda unutulmaz bir şekilde dramatize edilmiş felsefe ve politika arasındaki karmaşık ilişki, Strauss’un yazı ve derslerinin kalıcı bir temasıdır.

Dahası, bu diyalog Strauss’un düşünsel gelişiminde önemli bir rol oynar. Strauss, Platon başta olmak üzere politik felsefe geleneği üzerine bir ömür boyu yürütmüş olduğu derin ve devamlı araştırmaların muhteşem meyvelerini bu derslerinde sunar. Sokrates in Savunması ’nı yorumlarken, en iyi yaşam şekline dair Sokratik soru üzerine kurulmuş kendine özgü akılcılık hakkında geliştirdiği anlayışı sunar ve test eder.

Savunma’yı tartışırken Strauss, Platon’un Sokrates’inin dinleyicisinin kafasını karıştırmak ve okuyucu-izleyicisinin düşünceli farkındalığını tetiklemek için kullandığı sayısız retorik ve poetik aracı açığa çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda diyaloglardaki argümanın altında yatan ve onları şekillendiren belirli eylemi aydınlatır.

Savunma’da, Sokrates’in hem mahkûmiyetini hem de gelecekteki itibarını güvence altına almaya yönelik olarak davacılarına ve yargıçlarına kafa tutmasına ve onları aşağılamasına tanık oluruz. Sokrates’in Savunması, Strauss’un ifadesiyle:

“Platonik kozmosa açılan kapıdır: Kendisine yöneltilen büyük suçlamadan önceki tüm yaşamının, tüm yaşam şeklinin, en büyük kalabalığa, Atina kentine hesabını verir; Savunma Sokrates’in Atina kenti ile diyaloğudur.”

 

 

NOT: Kitap tavsiye ve tanıtım yazıları kitapların tanıtım bültenlerinden alınmıştır.

 

Sizin de hoşunuza giden ve tanıtım listelerimizde yer almasını istediğiniz kitap önerileriniz var ise yorum bölümüne yazarak bize katkıda bulunabilirsiniz. Teşekkür ederiz.

 

birsanatbirkitap.com ‘un sizin için hazırladığı ve her ay yayımlanan Kitap Tanıtım ve Tavsiye Listelerini incelemek ister misiniz?

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.