no comments

Mona Lisa Tablosunun Sırları!

Sanatla ilgili, ilgisiz olan herkes Mona Lisa tablosunu mutlaka duymuştur. Dünyanın en meşhur, en gizemli ve en pahalı tablosu: Mona Lisa. Yapıldığı günden bu yana milyonlarca kişiyi güzelliği ile etkileyen bu sanat eseri, aynı zamanda Leonardo da Vinci ‘nin birçok sırrını da içinde barındırır. Peki Mona Lisa tablosunun sırları nelerdir? Onu ilginç kılan, insanların ilgisini çeken karizması nereden gelmektedir? Asırlardır bize bakarak gülümseyen bu gizemli kadın kim? Bu gizemli kadın, deli-dahi Leonardo da Vinci ‘nin hangi sırlarını bize fısıldıyor? Mona Lisa hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar var mıdır? Tüm bu soruların yanıtlarını bu içerikte cevaplamaya çalışacağız.

 

 

Leonardo da Vinci ‘nin Mona Lisa ‘sı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa 1503-1507/1519 , Leonardo da Vinci | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

1- Mona Lisa Hamile Miydi?

Mona Lisa ‘nın yapımından yüzyıllar sonra Kanada Ulusal Araştırma Konseyi (National Research Council of Canada) kızılötesi teknolojisini kullanarak Mona Lisa ‘nın 3 boyutlu taramasını gerçekleştirdiler.

Bu taramalar ve araştırmalar sonucunda; Mona Lisa’nın, o sırada hamile veya yakın zamanda doğum yapmış kadınlar tarafından giyilen özel bir peçe türü olan bir ‘gwaan nello’ taktığını belirlemişlerdir.

Hala Mona Lisa ‘nın tam olarak kim olduğunu bile bilmediğimizi düşünürsek, resmin konusunu oluşturan kadının muhtemelen hamile olup olmadığını asla bilemeyeceğimizdir.

 

 

2- Resim Yapıldığı Sırada Mona Lisa Hasta Mıydı?

Mona Lisa o kadar gizemli ve dikkat çekici bir tablodur ki; onu incelemeyen bir bilim dalı neredeyse kalmamıştır. Tıp uzmanları tarafından da sık sık incelenmiştir.

Yapılan tespitler, uzmanların eserden daha çok kendilerini öne çıkarma çabası mıdır bilinmez; ama Mona Lisa’ya birçok hastalık teşhisi konmuştur.

2010 yılında bir İtalyan doktor göz çevresindeki şişliğe bakarak diyetinde aşırı kolesterol teşhisi koymuştur. Ona atfedilen diğer koşullar arasında yüz felci, sağırlık, hatta frengi bile vardır.

Yüzündeki memnuniyet ifadesinin hamile olduğunu gösterdiği bile öne sürülmüştür.

Diş hekimleri ayrıca bruksizm -dişlerin zorlayıcı bir şekilde gıcırdaması; ya da üst dudağının çizgisi ön dişlerinin eksik olduğunu gösteriyor- ki bu da dudağındaki en ufak bir yara iziyle birlikte aile içi şiddet mağduru olma olasılığını da arttırmaktadır.

Leonardo da Vinci ‘nin, Mona Lisa ile ne kadar gizemli bir tablo oluşturduğunu bu başlıktaki araştırmalardan dahi anlayabilirsiniz.

 

 

3- Mona Lisa ‘nın Arka Planında Esrarengiz Bir Köprü

Mona Lisa ‘nın arka planındaki manzaranın genel olarak gerçek dışı olduğu düşünülmektedir, ancak köprünün Leonardo da Vinci ‘nin bildiği bir köprünün de olabileceği üzerinde durulmaktadır.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa ‘nın arka planında bulunan esrarengiz köprü. | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Genellikle bu köprünün Toskana’daki Ponte Buriano olduğu da söylenmektedir.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Ponte Buriano Köprüsü – Toskana, İtalya | Leonardo da Vinci ‘nin Mona Lisa ‘sı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

Ancak 2011’de bir araştırmacı, 1472’de selde yıkanan Trebbia üzerindeki Bobbio Köprüsü‘nü tasvir ettiğini iddia etmiştir.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Bobbio Köprüsü – Trebbia Nehri, İtalya | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

 

4- Çalınmasının Ardından Daha Çok Ünlenen Bir Resim

Aslında Mona Lisa, 1911 yılına kadar tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu bir eser değildi. Mona Lisa ‘nın tüm dünya tarafından merak uyandıran bir eser haline gelmesine sebep olan olay; Mona Lisa ‘nın çalınmasıydı!

1911 yılında, Louvre Müzesi’nden çalınmasıyla başlayan yolculuğu Mona Lisa’yı dünyanın en çok bilinen tabloları arasına yerini almasını sağladı.

 

İlginizi Çekebilir: Louvre Müzesinin de içinde yer aldığı Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi 

 

Mona Lisa’nın çalınmasının ardından oluşan boşluğu görmek için bile insanlar Louvre Müzesi ’ne akın ediyorlardı.

2 yıl sonra Mona Lisa’nın, daha önce tablonun cam kutulara konulması için tutulmuş 4 kişiden biri olan Vincenzo Peruggia isimli bir şahıs tarafından çalındığı ortaya çıktı.

 

Hırsızlıktan iki yıl önce, 1909’da çekilen Vincenzo Peruggia ‘nın bir fotoğrafı. | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Mona Lisa artık sadece sanat çevreleri tarafından bilinen bir eser olmaktan çıkmış, dünyanın her yerinde bilinen ve gizemi araştırılan bir sanat eseri haline gelmişti.

 

 

5- Mona Lisa ‘nın Çalınması Soruşturmasında Tanıdık Bir İsim: Pablo Picasso

Pablo Picasso hırsızlık olayında şüpheli durumundaydı. Nedeni, soruşturma sırasında jandarmanın hırsızlık hakkında Pablo Picasso gibi bilinen sanat muhaliflerini sorgulayacak kadar ileri gitmeleriydi.

Bir zamanlar tablonun yakılması gerektiğini söyleyen şair Guillaume Apollinaire kısa süre tutuklu bile kalmıştır.

İlerleyen zamanda şüphelerin asılsız olduğu ortaya çıktı.

 

 

6- Mona Lisa ‘nın Kendine Ait Bir Posta Kutusu Bile Var!

Tablo 1815’te Louvre Müzesine ilk geldiğinden beri, ‘Mona Lisa’ hayranlarından çok sayıda aşk mektubu ve çiçek almıştır. Asıl şaşırtıcı olan taraf ise; Mona Lisa’nın kendine ait bir posta kutusunun olması!

Louvre Müzesi koleksiyonunda bulunan bir milyondan fazla sanat eserinden sadece Mona Lisa ‘nın düzenli olarak aldığı tüm aşk mektuplarını barındırmak için kendine ait bir posta kutusu bulunmaktadır.

 

 

7- Seveni Olduğu Kadar Sevmeyeni de Çok!

Bazı vandallar Leonardo da Vinci ‘nin ünlü şaheserine zarar vermeye çalıştı. Özellikle 1956 yılı Mona Lisa tablosu için kötü bir yıl oldu.

İki ayrı saldırıda, bir kişi tabloya asit ve bir başkası ise taş attı. Hasar hafifti ama yine de fark edilebilir durumda bir hasardı.

Kurşun geçirmez camın eklenmesi ile 1974’te sprey boya ve 2009’da bir kahve fincanı ve daha sonraki saldırılar engellenmiş oldu.

 

 

8- Tablo Ama Tuval Değil!

Mona Lisa tablosu tahmin edilenin aksine tuvale değil ahşap bir yüzeye resmedilmiştir. Leonardo da Vinci ünlü şaheserini bir kavak tahtası üzerine boyamıştır.

Tuvale resim yapma, 14. yüzyıldan beri sanatçılar için kullanılan bir yöntem olsa da, birçok Rönesans sanatçısı küçük ebattaki eserlerini ahşap üzerine resmetmeyi tercih etmişlerdir.

 

 

9- Mona Lisa ‘nın Kaşları!

Bazı uzmanlar Mona Lisa ‘nın ‘eksik’ kaşlarının zamanın yüksek sınıf modasını temsil ettiğini söylemektedir.

Bazıları ise; bu durumun Mona Lisa’nın bitmemiş bir başyapıt olduğunu kanıtladığı konusunda ısrar etmektedirler.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Leonardo da Vinci, Mona Lisa ‘yı kaşsız olarak mı çizmişti? Yoksa kaşları zamanla mı kayboldu?| Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Ancak 2007 yılında yapılan dijital bir taramada, Leonardo da Vinci‘nin Mona Lisa için aslında belirgin kaşlar ve daha ‘cesur’ kirpikler oluşturduğunu ortaya çıkarmıştır.

Kim bilir belki de zamanla solmuşlar ya da yıllarca süren restorasyon çalışmalarının kurbanı olmuşlardır.

 

 

10- Tablo Düşündüğünüzden Daha Küçük Olabilir!

Mona Lisa ‘nın büyüleyici cazibesi, heybetli bir tablo ile karşılaşacağınızı hayal etttiriyor olabilir.

 

Mona Lisa, sadece 77 cm (30 inç) x 53 cm (21 inç ) ölçülerinde ve yaklaşık 8 kilogram (18 lb) ağırlığındadır. | Leonardo da Vinci ‘nin Mona Lisa ‘sı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

Ahşap panel üzerine yağlı boya tekniği ile yapılan Mona Lisa, sadece 77 cm (30 inç) x 53 cm (21 inç ) ölçülerinde ve yaklaşık 8 kilogram (18 lb) ağırlığındadır.

 

 

11- Bazı Tarihçiler Mona Lisa’nın Leonardo da Vinci’nin Otoportresi Olduğuna İnanmaktadır.

Leonardo da Vinci 1519’da hayatını kaybetti ve Fransa’nın Loire Vadisi’ndeki Amboise Kalesi‘ne defnedildi.

İtalya Ulusal Kültürel Miras Komitesi bir soruşturma yürütmekte ve mezarını açarak kafatasını incelemeyi planlamaktadır.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa ile Leonardo Da Vinci ‘nin Otoportresinin Birleşiminden Oluşan Bir Görsel | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Bazı Sanat Tarihçiler Mona Lisa’nın Leonardo da Vinci’nin Otoportresi Olduğuna İnanmaktadır. | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

CSI tarzı teknolojiyi kullanarak Leonardo da Vinci’nin yüzünün yeniden 3D olarak görüntülenmesi amaçlanmaktadır.

Bakalım araştırmanın sonucunda Leonardo da Vinci, gizemli Mona Lisa‘ya benzer mi çıkacak, merakla bekliyoruz?

 

 

12- Mona Lisa’nın Gizemli Gülümsemesi.

Mona Lisa ’nın gizemli, merak uyandırıcı ve garip gülümsemesi, Leonardo da Vinci ’nin Mona Lisa ‘sının bu kadar ünlenmesinin sebebi olabilir!

Beş yüz yıldan beri resimdeki kadının gülümseyip gülümsemediği üzerine tartışmalar yapılmaktadır. Aynı anda resme bakan iki kişiden birisinin Mona Lisa ‘yı mutlu görebilirken, diğerinin ise üzgün görebileceği kadar şaşırtıcı bir dudak ifadesine sahiptir.

 

Mona Lisa’nın Gizemli Gülümsemesi | Leonardo da Vinci ‘nin Mona Lisa ‘sı Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

 

Harvard Üniversitesi’nde profesör olan Margaret Livingstone, ‘düşük uzamsal sıklıklar (low spatial frequencies)’ sebebiyle ziyaretçiler portredeki kadının gözlerine baktığında bir gülümseme oluşuyor şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Hali hazırda birçok bilim insanı, Mona Lisa’nın bu gizemli ifadesinin sebebini halen araştırmaya devam etmektedir.

 

 

13- Mona Lisa Satın Alınamaz veya Satılamaz!

Mona Lisa paha biçilemez bir tablodur.

Fransız miras yasasına göre satın alınamaz veya satılamaz.

Louvre Müzesi koleksiyonunun bir parçası olarak, ‘Mona Lisa’ halka aittir.

 

 

14- Paris’teki Louvre Müzesi’nde Kendine Ait Bir Odası Bulunmaktadır.

Louvre Müzesi yönetimi, 2003 yılında 6.3 milyon dolar maliyetli, dört yıl süren yenilemeyi başlattıktan sonra Mona Lisa kendine ait bir odada sergilenmeye başlanmıştır.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa, Louvre Müzesindeki Özel Odasında | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Bu özel odada bulunan cam tavan doğal ışığın içeri girmesini sağlar ayrıca kırılmaz bir cam vitrin ve sıcaklığın sabit tutulmasını sağlayan bir sistem bulunmaktadır.

Bu özel odada bulunan küçük spot ışığı ise; Leonardo da Vinci’nin orijinal boyalarının gerçek renklerini ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır.

 

 

15- Gizemli Gülümsemenin Yanında Resmin İçinde Gizli Semboller de Var!

Mona Lisa ’yı incelerken genel olarak gülümsemesine odaklanır ve gizemi burada ararız. Bu doğrudur! Mona Lisa’nın gülümsemesi esrarengiz ve tuhaftır. Ancak bununla yetinmeyen sanat tarihi araştırmacıları, Leonardo da Vinci ’nin de karakterini de göz önünde bulundurarak tabloda başka şifreler aramaya başladılar.

Buldular da!

Gözbebeklerinin koyu bölümünde, ressam Leonardo da Vinci tarafından oraya yerleştirilen ancak günümüzde yüksek büyütme teknikleri sayesinde ortaya çıkan minik harflerin ve sayıların gizli olduğunu gördüler.

İtalyan araştırmacı Silvano Vinceti (Fransa’nın Loire Vadisi’ndeki Amboise Kalesi’ndeki mezarından çıkarmak için izin isteyen bir grubun üyesi), Leonardo da Vinci’nin ünlü tablosunun fonunda, Mona Lisa’nın sol gözünde ‘S’ harfine benzer bir sembolün olduğunu, sağ gözünde ise ‘L’ harfinin veya Leonardo da Vinci’nin baş harflerinin yani ‘LV’ harflerinin ve kemerli köprünün altında ise ’72’ veya ‘L2’ sembolünün bulunduğunu iddia etmektedir.

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa’nın sağ gözünde, sanatçının baş harfleri olan L ve V harflerinin yer aldığı tahmin edilmektedir. | Mona Lisa Tablosunun Sırları

 

Resmin neredeyse 500 yıllık olduğu düşünülürse bu sembollerin ilk boyandığı andaki gibi kalmasının pek mümkün olmaması, bu sembollerin kesin olarak ne anlama geldiği tahminden öteye gidemeyeceği sonucunu doğurabilir.

Ama şu da bir gerçektir ki; Leonardo’nun dine ve mistisizme olan ilgisi ve da Vinci’nin bir dahi olmasından dolayı bu tür sembolleri eserinin içine gizlemiş olması aşikardır.

 

 

Kaynaklar:

 • https://10layn.com/mona-lisanin-sirlari/
 • https://www.webtekno.com/da-vinci-nin-unlu-tablosu-mona-lisa-hakkinda-muhtemelen-simdi-ogreneceginiz-7-bilgi-h60023.html
 • https://www.leonardodavinci.net/the-mona-lisa.jsp
 • https://www.rdasia.com/true-stories-lifestyle/entertainment/mysterious-mona-lisa
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Mona_Lisa
 • https://curiositystream.com/video/4124?utm_campaign=D-PerformanceMax-ROW&utm_medium=display&utm_source=google&utm_placement=&utm_content=&gclid=CjwKCAjwoZWHBhBgEiwAiMN66WBRYCnPg6BQu8t1_mkHj1GbA8bJ0BzwcouHyBgiI5iWT385MopnmRoCIPkQAvD_BwE
 • https://www.livescience.com/4648-25-secrets-mona-lisa-revealed.html
 • https://www.youtube.com/watch?v=7jD0U0evRck
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Ponte_Buriano
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Bobbio_bridge.jpg
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Vincenzo_Peruggia
 • https://samsoriginalart.com/mona-lisa-10-little-known-facts/
 • http://sciencenetlinks.com/science-news/science-updates/mona-lisas-smile/
 • https://www.cbsnews.com/news/mona-lisas-hidden-symbols-researcher-says-yes/
 • https://www.dailymail.co.uk/news/article-1337976/Real-life-Da-Vinci-Code-Tiny-numbers-letters-discovered-Mona-Lisa.html

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.