no comments

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

Kitap seçimi konusunda yaşanan ufak çaplı krizi kısa yoldan atlatmak isteyenler için kitap tavsiye listeleri, çölde bulunan su gibidir.İşte bu derde bir nebze olsun derman olmak için hazırlanan birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018) ‘nı umarım beğenirsiniz ve okuduğunuz kitaplar size yeni ufuklar açar.

Çevirdiğiniz sayfaların sonu gelmesin, su gibi aksın kelimeler, gönlünüzü temizlesin.

 

 

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

WITTGENSTEIN – Dahinin Görevi

Yazar : Ray MONK

Yayınevi : Kabalcı Yayınları

 

Üzerinde konuşulamayan konusunda susmalı” der ve felsefe tarihine geçecek kitabı Tractatus ’u bitirir Wittgenstein. Az çok felsefeyle haşır neşir olan herkes için bu bitiş cümlesi nasıl bir başlangıç noktasıysa, Wittgenstein için de bu kitabın bitişi “yani sarsıcı bir felsefi sistemin kuruluşu” bir başlangıca işaret ediyordu.

Wittgenstein, disiplinin uzun tarihi boyunca belirleyici olmuş figürlerin hiçbirinin yapmadığı bir şeyi yapacak, ilk kurduğu felsefi sisteme aykırı ikinci bir felsefi sistem kuracaktı. Felsefi Soruşturmalar adlı kitapta şekillendirdiği sistem yine Wittgenstein ’ın soyut düşünme becerisinin nerelere kadar uzanıp, hangi sınırlara ulaşılabileceğini gösterir.

Her zaman tutkulu bir bağlılığın peşinde olan, sözcükleri kudretli, ama eylemleri daha da çok ses getiren bir Doğrucu ’nun hikayesi

 

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

WITTGENSTEIN Dahinin Görevi – Ray Monk / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Tirza

Yazar : Arnon Grunberg

Yayınevi : Alef Yayınevi

 

Kitap editörü Jörgen Hofmeester, son derece sıkıcı bir burjuva varoluşu içinde yaşayan emeklilik yaşının eşiğinde bir Amsterdamlıdır.

Roman, canından çok sevdiği iki kızından küçük olanı Tirza ‘nın mezuniyet partisi için suşi hazırladığı sahneyle açılır. Bir Dostoyevski romanında olduğu gibi görünüşte sakin başlayan şeyler engellenemez şekilde açılacak, tırmanacaktır. Okur yaklaşmakta olan Kader ‘in ayak seslerini işitir.

Romanın sayfaları açıldıkça Hofmeester ‘ın sürprizsiz, sakin hayatının katmanları da belirsizliklere doğru açılır. Seneler önce, çocukluk aşkına kaçan karısı beklenmedik şekilde ortaya çıkar ve onun huzurlu, şık evini alaşağı eder. Gözbebeği Tirza ‘sı erkek arkadaşıyla Afrika’ya gideceğini bildirir. Üstelik delikanlı gece gibi bir zencidir. Hofmeester bu gence baktığında 11 Eylül saldırısını düzenleyen Muhammet Atta’dan başka bir şey göremez.

Her şey alaşağı olmaya devam eder. Hızla ve tuhaf bir biçimde. Küresel ekonomi çalkalanmaktadır. Hofmeester uzun yıllardır biriktirdiği servetini ve kendisiyle kızlarına kurduğu güven dolu geleceği bir gecede kaybeder.

 

Tirza - Arnon Grunberg

Tirza – Arnon Grunberg / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Kamçılanma Mesafesi

Yazar : Zeynep Uzunbay

Yayınevi : Manos

 

“Adım diye demiyorum, bağırsan bağırmaya yakışır fısıldasan fısıldamaya. İsmimi taşıyan cisim, dertliye çare, bunluya neşedir. Gizli derdine derman arayan, “Bir arkadaşım var, adı Ayşe,” diye girer lafa. Bizim muhabbet kuşu bile, her şeyden önce “Ayşe” demeyi öğrendi. Gelip geçtiğim şu dünyada, bir devletimiz sevmedi beni.”

Özgün bir dilin duyarlığıyla kaleme aldığı Kamçılanma Mesafesiadlı ilk öykü kitabında Zeynep Uzunbay hayatın eril yüzünü sorguluyor. Öykülerdeki kadınları belki yıllardır tanıyor gibiyiz, belki daha önce benzerlerine rastlamamışız. Onların sözcükleriyle kurgulanmış öyküler, bizi dünyalarına buyur ediyor.

Öykülerin kahraman kadınları yıkıldığı ya da acı çektiği yerde kalıp kaderine razı olmuyor. Doğrulup üzerine gitmek, hesap sormak ve payını almak için harekete geçiyor. Bazen bir isyan hissi, bazen güleç bir derinlikle karşımıza çıkıyorlar.
Şiir, roman ve inceleme kitapları bulunan Zeynep Uzunbay, Kamçılanma Mesafesi” yle yeni kapılar aralıyor.

 

KAMÇILANMA MESAFESİ - Zeynep Uzunbay

Kamçılanma Mesafesi – Zeynep Uzunbay / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Serçe

Yazar : Mary Doria Russell

Yayınevi : Metis Yayınları

 

Serçe, bol ödüllü bir yapıt: İlk yayımlandığı 1996 ‘da Entertainment Weekly dergisi tarafından yılın en iyi on kitabından biri seçildi. 1997 ‘de İngiliz Bilim Kurgu Yazarları Kurumu tarafından En İyi Roman ödülüne layık görüldü.

Sırasıyla James Tiptree Jr., Arthur Clarke ve John W. Campbell edebiyat ödüllerini de topladı. İyi bilim kurgunun iyi edebiyat olduğunun ve bilim kurgunun yalnızca özel tutkunları tarafından değil, bütün edebiyat okurlarınca severek okunabileceğinin en yakın tarihli kanıtı…

Her şey uzaydan gelen düzensiz sinyalleri tarayan Arechibo radyo vericisindeki görevlinin şarkıyı fark etmesiyle başladı. Şarkı Rakhat adı verilen bir gezegenden geliyordu ve tek kelimeyle olağanüstüydü. Aralarında üç cizvitin bulunduğu sekiz kişilik mürettebattan oluşan Rakhat misyonunun yola koyulması fazla zaman almadı.

Cizvit bilim adamları dinlerini yaymaya değil, öğrenmeye gidiyorlardı. Tanrının başka çocuklarını tanımak ve sevmek için gidiyorlardı. Cizvitleri keşfedilen yerlerin en uzak sınırlarına götüren hep o aynı nedenle hareket etmişlerdi: Ad majorem Die gloriam, Tanrının şanını yüceltmek içik…

Zarar vermek gibi bir niyetleri yoktu, ta ki…

 

SERÇE - Mary Doria Russell

Serçe – Mary Doria Russell / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Har

Yazar : Murat Uyurkulak

Yayınevi : Metis Yayınları

 

“Bu ülke, ki Netamiye derler adına, ulu bir ejderhanın mide fesadından doğdu. Biz oradaydık, gördük her şeyi. Kıyametin yarım boy küçüğü bir alamet gündü. Yalan elbet, ulu falan değildi ejderha. Kanatlarından irin saçan, pespaye bir yaratıktı aslında. Hastaydı, uçarken kusuyordu sürekli. Şöyle son bir kez titredi, süzülürken ağzını açtı ve macunumsu fokurdak bir sıvıyı, uzun ince kilimler misali, kadim suyun ortasına seriverdi. Ejderha olgun bir armut gibi yere düşerken, macunkilim de hızla katılaştı, kabarcıklarından dağlar vadiler denizler hasıl oldu, bu ülke böyle vücut buldu.

Üzerinden her daim ekşi kokulu dumanlar tütmesi ondandır.”

 

Murat Uyurkulak ‘ın ilk romanı Tol çok sevilmişti. Har ‘ı da seveceğinizden eminiz. Dumanı tüten bir kıyametin romanı Har. Gökte melekler, cinler, “ben”ler, şeytanın ta kendisi, yerde Numune, Onüç, Otuzbeş ve bütün Yamuklar, tekmili birden aynı alametin üzerinde. Ne diyelim, Büyük A hepimizi korusun!

Not: Elimde kitabın bu baskısı mevcut ancak kitap 2018 yılından itibaren APRİL YAYINCILIK tarafından yayımlanmaktadır.

 

HAR - Murat Uyurkulak

Har – Murat Uyurkulak / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Beş Sevim Apartmanı

Yazar : Mine Söğüt

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

 

Pürtelaş Sokağı ‘nda kediler bir gün canhıraş feryatlarla ortalığı inlettiler. Pürtelaş Sokağı ‘ndaki Beş Sevim Apartmanı ‘nda tuhaf şeyler oluyordu. Beş pencereli, beş odalı, beş acayip insanın oturduğu Beş Sevim Apartmanı ‘nda perdelerin arkasında tuhaf şeyler olup bitiyordu. Cinler aleminden gelenler, periler aleminden gelenler, cinperi aleminden gelenler, orada beş garip hikaye yazdılar… yazdılar… yazdılar.

Pardon, altı hikaye yazdılar. Bir de Doktor Samimi ve onun günlüğü var.

Rüyada günlük görmek iyi bir kitap okuyacağınıza işarettir. Rüyada günlük görülse de görülmese de Beş Sevim Apartmanı ‘nı okumak iyiye işarettir, onu okuyanın gönül gözü açılır, peri kızları rüyasına girer. Mine Söğüt ilk romanı Beş Sevim Apartmanı ile okuyanı cinperi alemine götürüyor, uzun bir masal dinletir gibi, anlatır gibi, gösterir gibi.

 

BEŞ SEVİM APARTMANI - Mine Söğüt

Beş Sevim Apartmanı – Mine Söğüt / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

Yedi Suret

Yazar : Genceli Nizami

Yayınevi : Büyüyenay Yayınları

 

Eserleriyle kendisinden sonra gelen, başta Mevlâna, Hâfız, Sadi, Fuzûlî, Molla Câmi… gibi ekol sahibi şairleri etkilemiş olan Genceli Nizamî ‘nin Heft Peyker ‘i, Sasanî hükümdarı Behram-ı Gûr ‘un efsanevi hayatının fon olarak kullanıldığı görkemli bir söz sanatı örneği. Eser, bütün zamanların en içli, en içten ve en asil ruhlu şairi, sanatıyla olduğu kadar yaşantısıyla da zamanın yıldızı olan Nizamî ‘den dünya kültürüne bir armağan.

Heft Peyker, Yedi Güzel, Yedi İklim, Yedi Yıldız, Yedi Renk gibi “yedi” sayısının anlamlar evrenini oluşturan ve birbirini takip eden ve tamamlayan yedi hikâyeden meydana geliyor.

Büyük bir evren algısının ana duraklarını iklimlerin ve o iklimlere ait güzellerin meydana getirdiği ve her bir güzelin bir renk eşliğinde kendi ikliminden bir hikâye anlattığı Heft Peyker, adeta dünyayı yedi hikâyede toplar.

Her bir hikâyesiyle birer harikalar âlemi sunan Nizamî, yaradılışın tüm zenginliğini ve maharetini ebedileştirmek ister. İster ki, büyük bir ihtişamla akıp giden sonsuzluk olanca görkemiyle kendini duyursun… Ve insan hallerinin en yücesi olan aşktan başlayarak, insan davranışlarına kendi rengini veren iyi niyete kadar bütün bir yaşamın zenginliği, insanın en güzel halleri ebedi bir portre olarak zamana nakşolsun.

Sonunda, yüksek duyarlığından ve hayal gücünden hiçbir şey yitirmeden hikâyeler biter. Biter ama bir anda gafletin mağdurları çıka gelir. O vakit kısa ve öz bir pişmanlığı duyuracak “Yedi Mazlum”un hikâyeleri başlar. Nizamî sanki asıl bunu duyurmak ister.

 

birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

Yedi Suret – Heft Peyker / birsanatbirkitap Kitaplığı (Kasım 2018)

 

 

NOT: Kitap tanıtım yazıları kitapların tanıtım bültenlerinden alınmıştır.

 

birsanatbirkitap Kitaplığında Daha önce Hangi Kitapları Tanıttık?

Ekim ayına ait kitap tavsiyelerine ve kitap tanıtımlarına yer verdiğimiz birsanatbirkitap Kitaplığı (Ekim 2018) yazısına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eylül ayına ait kitap tanıtım ve tavsiyelerine yer verdiğimiz birsanatbirkitap Kitaplığı (Eylül 2018) yazısına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ağustos ayında kitaplığımızdan sizler için tanıttığımız kitaplara ulaşmak için birsanatbirkitap Kitaplığı (Ağustos 2018) başlığına tıklayabilirsiniz.

 

İşten, okuldan arta kalan kıt zamanınızda, sosyal medyada gezinen gerekli, gereksiz bu kadar popüler kültür malzemesi arasında sanat, felsefe ve edebiyata zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuz için sizi ayakta alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hürmetler. Esenlikler dilerim.

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.