no comments

Filozoflar Nasıl Ölür ?

Filozoflar nasıl ölür hiç merak ettiniz mi?

Ölüm, yaşamın nihayetlendiricisi olarak algılansa da aslında onun yani yaşamın bir özetidir. Yaşam ölümü içinden barındıran bir vücuda benzetilebilir belki de.

Ömürlerini bilgiye soru sormaya adayan filozofların yaşamlarının nasıl son bulduğu da mühimdir bu yüzden kimisi ortaya koyduğu felsefeye uygun olarak yaşamış o şekilde hayatı noktalamıştır. Kimiside beklemediği bir anda ayrılmıştır bu dünyadan.

Hayatlarını sıra dışı geçiren bu insanların sıra dışı ölümlerine bir göz atmaya ne dersiniz.

Daha önce filozofların ölüm hakkındaki düşünceleri derlediğim Filozoflar Ölüm Hakkında Neler Söyledi ? başlıklı yazıma başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlk olarak çok tanınmasa da Otto Weininger ’den başlamak gerekir sanırım zira kendisi “kendinden nefret etmenin peygamberi” olarak anılır.

 

Filozoflar Nasıl Ölür?

 

Kendinden Nefret Etmenin Peygamberi

1880 senesinde doğan Otto Weininger 23 yıllık kısa yaşantısına beşten fazla dil öğrenmeyi, bu diller üzerine  filolojik çalışmalar yapıp Sex and Character adlı bir kitap sığdırmayı başarmıştır.

“Kendinden nefret etmenin peygamberi” ünvanını nasıl aldığına gelirsek eğer belki de onu en ilginç kılan budur. Kendisi Yahudi soyundan gelmesine ve erkekten çok kadın taraflarının ağır basmasına rağmen Kadınların ve Yahudilerin şeytani varlıklar olarak göstermesidir.

Otto Weininger 1903 Nisan’ında Viyana’da Beethoven ’ın öldüğü evde kalbine bir kurşun sıkarak intihar etti.

 

Filozoflar Nasıl Ölür ?

Otto Weininger – Filozoflar Nasıl Ölür ?

 

 

Kendi Felsefesine Ölümünde Bile Sadık Kalan Filozof : Albert Camus

İkinci olarak günümüzde çok sıradan olmasına rağmen kendi düşüncesi açısından en absürd ölüme yakalanan Albert Camus yer vermemiz gerek.

Albert Camus 4 Ocak 1960 Tarihinde Fransa’da bir araba kazasında hayatını kaybetmiştir. Bu bilginin ilginç bir tarafı yok gibi görünüyor. Fakat şu bilgiyi duyana kadar bekleyin.

Albert Camus daha önce sorulan en absürd ölüm hangisidir sorusuna “araba kazası” yanıtı vermişti.

Şu günlerde felsefesi “absürdizm” olarak anılan bir filozof için ne trajik bir son.

 

Filozoflar Nasıl Ölür ?

Albert Camus – Filozoflar Nasıl Ölür ?

 

İlginizi Çekebilir : Tarihte bilinen ilk felsefe okulunu ve bu okulun temsilcilerini tanımak ister misiniz? İyonya (Miletos) Okulu bilinen diğer ismiyle Milet Okulu.

 

 

Önce Aklını Sonra Yaşamını Yitirdi

Sıra geldi Friedrich Nietzsche’ ye.

Tüm hayatını bir frengi hastası olarak geçirdi  Nietzsche fakat ölümü bundan olmadı. 1889 yılında ocak ayının bir günü bir atın boynuna sarılıp ağlayarak akli dengesini yitirdi ve 1900 yılında zatürreden yaşamını yitirdi.

 

Friedrich Nietzsche -Felsefe Nasıl İnsan Öldürür ?

Friedrich Nietzsche

 

 

Filozoflar da Aşk Acısı Çeker

Søren Kierkegaard’ ı öldüren ise büyük oranda melankoli ve aşk acısıydı. Öldüğünde henüz 42 yaşındaydı. Melankoliye sürüklenmesinin sebebi ise Regine Olsen adlı bir kadın, Søren Kierkegaard ‘la olan nişanı bozmuş ve onu bir nevi mecnuna çevirmişti.

 

Søren Kierkegaard Filozof -Felsefe Nasıl İnsan Öldürür ?

Søren Kierkegaard

 

 

Soğuk Almasaydı Daha Uzun Yaşayabilirdi

Rene Descartes, bu büyük dâhi de İsveç kraliçesine ders verme derdine ”gitti”.

İsveç kraliçesi Chiristina onu ders vermesi için İsveç ’e davet etti. Fakat kraliçenin tek boş saati sabah 5:30 du. İsveç soğuğu Rene Descartes ’i zatürre etti. Descartes zatürreyi atlatamadı.

 

Rene Descartes - Felsefe Nasıl İnsan Öldürür ?

Rene Descartes – Filozoflar Nasıl Ölür ?

 

 

Ve Diğerleri…

Karl Marx bronşitten öldü.

Nazi zulmü sırasında, gestapodan kaçarken köşeye sıkışan Walter Benjamin. İçtiği zehirle kendini öldürdü.

Ve

Zehir denince Felsefe Dünyasında akla gelen ilk isim olan Sokrates mahkemenin verdiği karar sonucu ölüme mahkum edildi kaçma fırsatı varken ilkelerine aykırı olacağı düşüncesiyle kaçmayıp baldıran zehrini içti.

 

İlginizi Çekebilir: Sokrates Kimdir? Felsefesi ve Sözleri

 

Sokrates'in Ölümü - Felsefe Nasıl İnsan Öldürür ?

Jacques-Louis David’in Sokrates’in Ölümü Tablosu

 

 

Felsefe anlayışında ki düzeni hayatına yansıtmayı başaran disiplin abidesi Immanuel Kant uzun bir yaşam sonucu yatağında huzur içinde öldü.

Bir de yetmiş yaşında son birasını içtikten sonra kendisini camdan aşağı bırakan Fransız filozof Gilles Deleuze var.

Kimisi ilkeleri doğrultusunda yaşadı ve ilkeleri doğrultusunda öldü. Bazıları hiç olmadık sebeplerle en verimli çağlarında hayatlarını kaybettiler. Müsadeniz olursa sizin ve tüm insanlık adına gelişime yaptıkları katkı için müteşekkir olduğumu bildirmek isterim.

 

İşten, okuldan arta kalan kıt zamanınızda, sosyal medyada gezinen gerekli, gereksiz bu kadar popüler kültür malzemesi arasında sanat, felsefe ve edebiyata zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuz için sizi ayakta alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hürmetler. Esenlikler dilerim.

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.