no comments

Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

Bu yazımızda geçtiğimiz yüzyılda yaşamış olan en büyük ressamlardan bir kaçının en önemli eserlerini “Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo” başlığı altında inceledik. Dünyaca ünlü bilinmesi gereken bu eserler ile dünyadaki sosyal, kültürel ve siyasi değişimlerin resim sanatına da nasıl doğrudan yansıdığını gözlemlemek mümkün hale gelebiliyor.

 

 

Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken Tablolar

 

American Gothic

Ressam: Grant Wood

 

Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

American Gothic – Grant Wood | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

Hayatının ilk yıllarını küçük bir kasabada geçiren Grant Wood, eserlerinden ilk örneklerini de burada verdi. Chicago Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde eğitim gördü. Bu eğitimin ardından Avrupa’yı gezdi. Fransa ve Hollanda seyahatleri sırasında, sonraki yıllarda verdiği eserleri derinden etkilediğini kabul etmemiz gereken Rönesans ve Gotik Flaman Okulu üzerine çalışmalar yaptı.

Litografi, seramik, ahşap ve metal üzerinde çalışmalarda bulundu. Ressamın en meşhur yapıtı olarak bilinen  “American Gothic”, günlük giysileri ile gotik bir pencerenin önünde duran iki insanın resmidir.

Mistik bir atmosferde, Rönesans etkilerinin varlığının kendini hissettirdiği tablodaki kadın Wood’un kız kardeşini, erkek ise diş doktorunu temsil ediyor. Sanatçı, ABD’nin kırsal kesimindeki geleneksel ve bölgeci anlayışa vurgu yapıyor. Eserdeki kadın, koloniyel tarzda bir kıyafet ve yüzündeki mimikleri dikkat çekerken, erkeğin elindeki saman tırmığı, sert koşullar altında çalışan işçi sınıfını simgeler.

Çiçekler ve evin genel görünümü, tipik bir Amerikan ailesini yansıtır.

 

İlginizi Çekebilir: Sanat Tarihinde Semboller ve Alegoriler

 

 

Belleğin Azmi

Ressam: Salvador Dali

 

BELLEĞİN AZMİ - Salvador Dali

Belleğin Azmi – Salvador Dali | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

İspanya’da doğan Salvador Dali, sürrealizmin önemli temsilcilerinden biridir.

1922’de Madrid’deki San Fernando Güzel Sanatlar Kraliyet Akademisi‘ne kayıt olan sanatçının ilk eserlerinde kübizm ve dadaizmin etkileri gözlemlemek mümkündür.

Göz ardı etmesi mümkün olmayan bir yeteneğe sahip olmasına rağmen disiplinsiz davranışları yüzünden okuldan zaman zaman uzaklaştırılan Salvador Dali, ilk sergisini 1925’te Barselona’da açtı ve hem eleştirmenlerden hem de sanatseverlerden tam not aldı.

Birkaç yıl sonra Paris’te tanıştığı Pablo Picasso ilk yakın arkadaşı oldu. O dönem eserlerinde kendisinden çok etkilendi.

Londra’da tanıştığı Sigmund Freud da ressamın hayatım derinden etkiledi.

Dali, hayatı boyunca bin beş yüzden fazla resme ve çok sayıda heykele imza attı. Sanatçının en ünlü tablolarından “Belleğin Azmi’, eriyen cep saatlerini sembol alarak, zamanı ve belleği kullanır.

Yapıt, Dali’nin “yumuşaklık ve sertlik” anlayışım önemli bir örnektir. Bir ağustos güneşi sıcağında eriyen Camembert peynirinden ilham alarak yağı boya ile çalıştığı eser, değişmez ve katı olduğunu düşündüğümüz zamana bir protesto niteliğindedir.

 

İlginizi Çekebilir: Salvador Dali Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

The Two Fridas ( İki Frida)

Ressam: Frida Kahlo

 

Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

The Two Fridas -Frida Kahlo | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

On beş  yaşında geçirdiği ağır trafik kazasında ciddi şekilde sakat kalan Frida Kahlo hayatının geri kalanını hastaneler ve ameliyatlar arasında geçirdi.

Ülkenin en iyi eğitim kurumu olarak ün yapmış Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim gördü ve resme merak saldı. Çektiği sıkıntılardan uzaklaşmak için tutkuyla yaptığı tablolarını daha sonra eşi olacak ressam Diego Rivera ile paylaştı.

 

İlginizi Çekebilir: Frida Kahlo ‘nun Hayatı Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

1928’de evlenen ve on bir yıl sonra boşanan Frida’nın hemen her tablosu hayatı boyuna çektiği acılardan feyz aldı. Frida eserlerini acılarını unutmak, hissetmemek için bir çeşit morfin niyetine yapmıştır demek yanlış bir ifade olmaz.

Kadınların toplum içinde karşılaştıkları zorlukları ve erkek egemenliğinin altında kadın imajını tablolarına taşıdı. Genellikle yattığı yerden bir ayna karşısında resim yapan Frida Kahlo’nun en önemli tablosu “The Two Fridas“, bir anlamda kendiyle olan diyaloğu ve karanlık iç dünyasının yansımasıdır.

İki Frida arasındaki en önemli fark birinin Avrupa, diğerinin Meksika tarzı bir kıyafetle oturuyor olmasıdır.

Sağda oturan Frida’nın elindeki madalyonda eşi Rivera’nın resmi vardır ve onunla sıkıntılı ilişkisine gönderme yapar. Tablo, ince detayları ve özel bir kadının iç dünyasını yansıttığı için Kahlo’yu büyük ressamlar arasına taşır.

 

 

Nighthawks (Gecekuşları)

Ressam: Edward Hopper

 

Nighthawks - Edward Hopper

Nighthawks – Edward Hopper | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

Eserlerinde daha çok günlük Amerikan hayatının yalnızlığı yer aldı.

Barlar, restoranlar ve hatta benzin istasyonları bile Edward Hopper’ın ilgi odağı oldu. Bu tarzı sayesinde, gölgeleri kullanıp vurgulayarak istediklerini öne çıkarma başarısında önemli bir rol oynadı.

New York’ta, Robert Henri’nin yanında çalışma fırsatı buldu. 1900-1906 yılları arasında Avrupa’ya seyahate çıktı ve Paris’teki sanat çevrelerinden ve bu şehrin sanata olan tutkusunun oluşturduğu atmosferden etkilendi. Fransız empresyonizminden feyz aldı.

Sanat hayatının son yıllarında empresyonizmden tamamen vazgeçen sanatçı “Pop Art” akımının ilk temsilcilerinden oldu. Manhattan’daki bir restorandan esinlenerek çizdiği “Gece Kuşları” tablosu, Amerikan resim tarihinin en önemli eserlerinden biridir.

Tabloda, gece geç bir saatte, şehir uymasına rağmen, birbirine yakın duran ama hiç konuşmayan üç müşteri konu edilir. Ünlü Pearl Harbour saldırısı sonrası yapılan resimde, garsonun başındaki denizci şapkası, bu vahim olaya gönderme yapar. Birbiriyle hiç konuşmadan duran üç insanın aralarındaki kopukluk ve karamsar halleri, dönemin Amerikan toplumunun psikolojik yansıması sayılır.

 

İlginizi Çekebilir: Zaman Bize Oyun Mu Oynuyor?

 

 

Something of the Past

Ressam: Jackson Pollock

 

Something of the Past - Jackson Pollock

Something of the Past – Jackson Pollock | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

Resimde kullandığı özel tekniği, Jackson Pollock’un başarısının sırrı oldu. Thomas Hart Benton’dan sanata dair çok şey öğrendi.

Damıtma, boya karıştırma ve fırçayla sürme gibi geleneksel teknikleri yok sayarak, yere büyük tuvaller açtı ve üzerine döktüğü boyalarla resimlerini yaptı.

Sonraki çalışmalarında alkol bağımlılğının da etkisiyle, daha karanlık ve içine kapanık eserler ortaya çıkardı.

Something of the Past” tablosu renklerin ahengi ve figürlerin kullanılma şekliyle, ressama ölümsüz bir şöhret bıraktı.

Ressamın, bütün renkleri kullanarak yarattığı eserde bir bütünlük olduğu ve çizgiselliğinin hiç bozulmadığı açık olarak görülür.

 

 

Campbell’s  Soup Cans

Ressam: Andy Warhol

 

Warhol Soup Cans - Andy Warhol

Warhol Soup Cans – Andy Warhol | Modern Zamanlara Ait Bilinmesi Gereken 6 Tablo

 

Baskı sanatçısı ve filmci Andy Warhol, 1949’da New York’a taşındı ve en başarılı işlerini burada yaptı. Dolar, konserve ya da ünlü sanatçılar gibi günlük hayatın ilgisini çeken ne varsa eserlerinde kullandı.

Warhol, seri üretim ve popüler objelerin ya da figürlerin yer aldığı eserlerde, yeni bir akım olan pop-art’ın da önemli bit temsilcisi haline geldi.

Radikal sanat anlayışı, toplumsal değişimi: ve aynı olan şeylere karşı tepki niteliği taşıdı. Buna karşın popüler kültür öğeleri, sanatçının eserlerinde özgünlüğünü hiç kaybetmedi.

Warhol‘un en bilinen eseri “Campbell’s  Soup Cans” , 32 adet aynı çorba konservesini anlatır. Ressam, birbirinin tıpkısı olan bu objelerle, popüler kültüre ciddi bir gönderme yapar. 1960’larda ABD’de çok kullanılan konserveler, Warhol’un yaratıcı eleştiri yeteneğiyle tuvalde yerini alır.

 

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.