no comments

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Meksika’nın en büyük ressamlarından biri olan Frida Kahlo ‘nun hayatı ve eserleri, hem acı hem de azim ile tanımlanır. Frida (Frieda) Kahlo ‘nun yaşamını öğrenmek; onun ayrıntılı ve kişisel ikonografi açısından zengin, ustalıklı resimlerine dair daha fazla fikir edinmemizi sağlar.

Meksikalı ressam Frida Kahlo, sanatının yanı sıra ikonik görüntüsüyle de her zaman popüler kültürün önemli bir öğesi olmuştur.

Bir otobüs kazasında ciddi şekilde yaralandıktan sonra çoğunlukla kendi portrelerini yapmaya başlayan Frida Kahlo: “Kendimi çiziyorum çünkü çoğu zaman yalnızım ve en iyi bildiğim konu benim” demiştir.

‘Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek’ içeriği ile Frida Kahlo ‘nun acılarla dolu hayatından kısa kısa ilginç kesitler sunarak onu daha iyi tanımanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

 

 

Frida Kahlo ‘nun Hayatı Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Frida Kahlo kendi eseri olan ‘The Two Fridas’ ile poz verirken, (24 Ekim 1939) | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

1- Frida Kahlo Doğduğu Evde Hayata Gözlerini Yummuştur.

Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907’de mavi dış cephesi nedeniyle “La Casa Azul” (Mavi Ev) ismi verilen bir evde doğdu.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Frida Kahlo ‘nun doğup, büyüdüğü ve aynı zamanda hayata gözlerini yumduğu, günümüzde sanat müzesi olan evi. | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Orada annesi Matilde tarafından büyütüldü ve fotoğrafçı babası Guillermo tarafından sanata teşvik edildi. Yıllar sonra o ve kocası, Meksikalı duvar ressamı Diego Rivera, burayı kendi evleri haline getirdiler. 

Ve 13 Temmuz 1954’te Kahlo aynı evde 47 yaşında öldü.

Not: Ev şu anda Frida Kahlo Müzesi olarak kullanılmaktadır. Meksikalı sanatçı Frida Kahlo’nun yaşamına ve eserine adanmış tarihi bir ev müzesi ve sanat müzesidir. Meksika’daki Coyoacán’ın Colonia del Carmen semtinde yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi Sanat Müzeleri

 

 

2- Frida Kahlo ‘nun Resimlerinin Üçte Biri Kendi Portrelerinden Oluşmaktadır.

Kahlo, 55 gerçeküstü ve benzersiz bir şekilde ortaya çıkan kendi portrelerini oluşturmak için Meksika kültüründen semboller ve kişisel yaşamından imalar kattı.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Frida Kahlo Otoportresi – Time Flies (Zaman Uçar), 1929 | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Along The Borderline Between Mexico and The United States (Meksika ve Amerika Birleşik Devletleri Arasındaki Sınır Çizgisi Boyunca), 1932 – Frida Kahlo | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Self Portrait As A Tehuana* – Diego On My Thoughts, (Frida Kahlo, Tehuana Olarak Otoportre ya da Düşüncelerimde Diego) ,1943 | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Neden sürekli kendi portrelerinizi çiziyorsunuz sorusuna: “Kendimi çiziyorum çünkü sık sık yalnızım çünkü en iyi bildiğim konu benim.” cevabını vermiştir.

Tehuana*: Güney Meksika’nın Tehuantepac bölgesine ait bu elbise modeli, yerleri süpüren etekler, çiçek desenleri ve kurdelelerden oluşur. Frida, tehuana’yı Çin’den ve Avrupa’dan aldığı kumaşlarla karıştırarak kendi stiline uyarlarmıştır.

 

 

3- Trajik Bir Trafik Kazası Kahlo’nun Hayatını Derinden Etkiledi.

17 Eylül 1925’te, 18 yaşındaki Kahlo, erkek arkadaşı Alex Gómez Arias ile bir otobüste seyahat ederken trajik bir kaza meydana geldi. Otobüs trenle çarpıştı ve Frida Kahlo ağır yaralandı.

Çelik bir tırabzan kalçasına saplandı. Kazada Kahlo’nun omurgası, köprücük kemiği, kaburgaları ve pelvisi kırıldı, sağ bacağı 11 yerden kırıldı ve omzu yerinden çıktı.

Bu ağır yaralanmalar, onu hayatının geri kalanında acılar içerisinde ve sıklıkla yatağa bağlı kalmasına sebep oldu.

Birkaç hafta Mexico City’deki Kızıl Haç Hastanesinde kalmak zorunda kaldı. Daha sonra, evine döndü. Fakat üç ay boyunca tüm vücudu alçılı bir şekilde yatmak zorundaydı.

Zaman geçirmek ve acısını hafifletmek için resim yapmaya başladı ve ertesi yıl ilk otoportresini bitirdi.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Kadife Elbiseli Otoportre (Self Portrait in a Velvet Dress), 1926-Frida Kahlo | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Ailesi onu resim yapmaya teşvik etti ve yatakta resim yapabilmesi için onun için özel bir çizim sehpası yaptırdı. Ayrıca ona fırça ve boya kutuları da verdiler.

 

 

4- Frida Kahlo Bir Zamanlar Doktor Olmayı Hayal Ediyordu.

Kahlo, çocukken sağ bacağını kurutan ve tıbbın iyileştirici gücüne ilgi uyandırmasını sağlayan çocuk felci geçirdi. İşte tam da bu dönemde ileride doktor olmaya karar vermişti.

Fakat ne yazık ki, tren kazasından kaynaklanan yaralanmalar, Kahlo ‘yu tıp okuma planlarından vazgeçmeye zorladı.

 

 

5- Frida Kahlo ‘nun Sağlık Durumu Sanatını Şekillendirdi.

Ağrı ve ıstırap, Frida ‘nın resimlerinin değişmez bir parçasıdır.

Hayatı boyunca Kahlo, bir kangren vakası nedeniyle ayağının nihai olarak kesilmesi de dahil olmak üzere 30 ameliyat geçirmiştir.

Vücudunun kırılganlığıyla ilgili hayal kırıklıklarını, parçalanmış omurgasını merkez alan Kırık Sütun (The Broken Column) ve doktorunun zorla beslemeyi reçete ettiği bir dönemi dramatik bir şekilde betimleyen Umut Olmadan (Without Hope) gibi resimlerde kendini anlatmayı tercih etti.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Umut Olmadan (Without Hope), 1945 – Frida Kahlo | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Umut Olmadan (Without Hope) resminin arkasına, “Bana en ufak bir umut kalmıyor… Her şey, göbeğin içeriğiyle birlikte zaman içinde hareket ediyor” yazmıştır.

Frida, Kırık Sütun (The Broken Column, 1944) adlı bu tablosunda ise ıstırabını ve ıstırabını en açık ve ürkütücü şekilde ifade etmiştir.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Kırık Sütun (The Broken Column), 1944 – Frida Kahlo ‘nun Kırık Sütun Resminin Analizi | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Çiviler yüzüne ve tüm vücuduna yapışmış durumdadır. Gövdesindeki bir yarık, deprem çatlağı gibi görünür. Arka planda karanlık dağ geçitleri olan dünya bulunur.

Başlangıçta kendini çıplak olarak resmeder, ancak daha sonra alt kısmını hastane çarşafına benzer bir şeyle örter. Omurgasının yerine kırık bir kolon koymuştur. Sütun, moloz haline gelmenin eşiğinde gibi görünmektedir.

Belden çeneye nüfuz eden sütun, fallik gibi görünmektedir ve bu cinsel çağrışım, Frida’nın göğüslerinin ve gövdesinin güzelliği nedeniyle daha da belirgin durumda resmedilmiştir.

Bu resimde Frida güzel ve güçlü görünmektedir. Tüm vücudu korse ile desteklemekle de manevi bir zafer mesajı vermektedir.

Yüzünde yaşlar bulunur ama karşıya bakmaktadır ve bu durum hem kendisini hem de izleyicilerini durumuyla yüzleşmeye davet etmektedir.

 

 

6- Frida Kahlo Kendini Sürrealist Olarak Görmüyordu.

1938’de Frida Kahlo, Sürrealizm akımının önde gelen isimlerinden Andre Breton ile arkadaş oldu.

Frida, “André Breton Meksika’ya gelip bana sürrealist olduğumu söyleyene kadar kendisini asla bir Sürrealist olarak görmediğini” söylemiştir.

Ayrıca, “Gerçekten resimlerimin sürrealist olup olmadığını bilmiyorum ama onların kendimin en açık ifadesi olduğunu biliyorum” diye ekledi.

“Konularım her zaman benim duyumlarım, ruh hallerim ve hayatın bende yarattığı derin tepkiler olduğu için, bütün bunları sık sık kendimde somutlaştırdığım en içten ve gerçek şeydi.”

 

İlginizi Çekebilir: Bilmeniz Gereken 10 Sürrealist Sanatçı ve Eserleri

 

 

7- Frida Kahlo ‘nun Çalkantılı Evliliği Daha Fazla Acıya ve Resim Yapmasına Neden Oldu.

Frida Kahlo, 1928’de Rivera ile tanıştığında öğrenciydi, Rivera ise dört çocuk babası ve ikinci boşanmanın eşiğindeydi.

Ondan çalışmalarını değerlendirmesini istedi ve o da Kahlo’ yu cesaretlendirdi. İkili kısa sürede romantik bir ilişkiye başladı. Annesinin itirazına ve 20 yıllık bir yaş farkına rağmen Frida Kahlo ve Diego Rivera 1929‘da evlendiler.

Evli bir çift olarak ilk yıllarında Frida, Diego’nun işine bağlı olarak çok hareket etmek zorunda kaldı. 1930’da San Francisco ve California’da yaşadılar. Daha sonra Rivera’nın Museum of Modern Art‘taki sanat sergisi için New York’a taşındılar. Daha sonra Diego Rivera Detroit Sanat Enstitüsü için çalışırken Detroit’e taşındılar.

1932’de Kahlo, resim stiline daha gerçekçi ve sürrealist bileşenler ekledi. Henry Ford Hastanesi(1932) adlı resimde Frida Kahlo bir hastane yatağında çıplak yatıyordu ve etrafı birbirine damarlarla bağlı cenin, çiçek, pelvis, salyangoz gibi yüzen birkaç şeyle çevriliydi. Bu resim, yaptığı ikinci düşükle ilgili duygularının bir ifadesiydi. Diğer otoportreleri kadar kişiseldi.

 

Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

Henry Ford Hastanesi (Henry Ford Hospital), 1932 – Frida Kahlo | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Frida Kahlo ve Diego Rivera’nın evliliği olağan bir evlilik değildi. Bunca yıldır ayrı evler ve stüdyolar tutuyorlardı. Diego’nun pek çok ilişkisi vardı ve bunlardan biri Kahlo’nun kız kardeşi Cristina ileydi.

Frida Kahlo çok üzüldü ve ihanete karşı çaresizliğini göstermek için uzun saçlarını kesti. Çocuk özlemi çekiyordu ama otobüs kazası nedeniyle çocuk sahibi olamıyordu. 1934’te ikinci bir düşük yaşadığında kalbi kırıldı.

 

Frida ve Diego Rivera (Frida and Diego Rivera), 1931 – Frida (Frieda) Kahlo | Frida Kahlo Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

1939’da boşandılar, ancak bir yıl sonra yeniden evlendiler. Kahlo ve Rivera birkaç kez ayrıldılar ama her zaman tekrar birlikte oldular.

 

İlginizi Çekebilir: Pablo Picasso ‘nun Hayatı ve Eserleri

 

 

8- Frida Kahlo Sanat Sergisine Ambulansla Geldi.

1953’te, kısa yaşamının sonlarına doğru ressam, Meksika’daki ilk kişisel sergisinin açılmasından çok memnundu. Ancak doktorları açılışa katılmak için yeterince iyi olmadığına ve hastanede kalması gerektiğine karar verdi.

Doktorların tavsiyelerine karşı Kahlo inanılmaz bir şekilde sergiye katılım sağladı.

Yatağını bir kamyon ile kendisini de bir ambulans ile sergiye ulaştırdı.

Sergide yatağına uzanan Frida (Frieda) Kahlo, gelen misafirleri bu şekilde karşıladı.

Aynı yılın ağustos ayında ise kangren olan sağ bacağı dizinin altından kesilmiştir.

 

 

9- Frida Kahlo Evinde Sıra Dışı, Egzotik, Evcil Hayvanlar Besliyordu.

La Casa Azul (Mavi Ev), Kahlo’nun kendi hayvan krallığına sahip olduğu hoş bir bahçeye sahipti.

Kahlo, birkaç Meksikalı tüysüz Xoloitzcuintli (Soyu Azteklere kadar uzanan bir köpek türü) ile birlikte , Maymunlarla Otoportre (Self Port ait with Monkeys)‘de görülebilen Fulang Chang ve Caimito de Guayabal adlı bir çift örümcek maymuna sahipti.

 

Maymunlarla Otoportre (Self Port ait with Monkeys), 1943 | Frida Kahlo ‘nun Hayatı ve Eserleri

 

Frida Kahlo Köpeği İle Birlikte

 

Ayrıca ödül olarak bir parça tereyağı sözü verilirse numaralar yapacak olan Bonito adında bir Amazon papağanı, Granizo adında açık kahverengi ve takma adı Gertrudis Caca Blanca olan bir kartal da besliyordu.

 

 

10- Frida Kahlo ‘nun Bir Eseri 8 Milyon Dolardan Fazla, Rekor Fiyata Alıcı Bulmuştur.

11 Mayıs 2016’da, Frida eserini satışa çıkaran ilk müzayedede (Müzayede evi Christie’s), Frida Kahlo’nun dünya müzayede rekorunu kıran ve Latin Amerikalı bir sanatçının herhangi bir eseri için en yüksek fiyat haline gelen, 1939 tarihli eseri Ormanda İki Çıplak (Dos desnudos en un bosque) Dos desnudos en el bosque (La tierra misma) 8 milyon dolardan fazla satıldı.

 

Frida Kahlo’nun Hayatı ve Eserleri

Ormanda İki Çıplak (Dos desnudos en un bosque) Dos desnudos en el bosque (La tierra misma) | Frida Kahlo’nun Hayatı ve Eserleri

 

 

” Yüz kere yere düşmüş olayım; başkalarına çelme takan biri olmayacağım. Ben kazanan değil, insan olmak istiyorum.”

Frida Kahlo

 

 

Kaynaklar:

 • https://www.fridakahlo.org/frida-kahlo-biography.jsp
 • https://www.biography.com/artist/frida-kahlo
 • https://www.mentalfloss.com/article/80067/17-artful-facts-about-frida-kahlo
 • http://www.leblebitozu.com/frida-kahlonun-bilmeniz-gereken-14-eseri/
 • https://www.fridakahlo.org/self-portrait-in-a-velvet-dress.jsp
 • https://www.dailysabah.com/arts/portrait/frida-kahlo-remembering-mexican-painter-honoring-resistance-life?gallery_image=undefined#big
 • https://artsandculture.google.com/asset/henry-ford-hospital/kgHTa-02kVhHJA?hl=tr&avm=3
 • https://fridakahlofans.com/chronologyenglish/
 • https://brooklynmuseum.tumblr.com/post/184343551117
 • https://www.cnbc.com/2016/05/13/frida-kahlo-painting-goes-for-world-record.html
 • https://www.christies.com/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.