no comments

Van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vincent Van Gogh‘un ‘Yıldızlı Gece‘ eseri günümüzün en değerli sanat eserlerinden biridir!

Yıldızlı Gece (The Starry Night), Van Gogh ‘un çalkantılı ruh halinin adeta bir yansımasıdır. Dönen tepe çizgileri, parlak şekilde mavi ve sarı tonlarında boyanmış gökyüzü, Kıbrıs ağaçları, dağlar, canlı bir ay ve Venüs gezegeninin nadir görülen görüntüsü…

Van Gogh kısa hayatı boyunca pek çok mektup yazmış ve bunlardan birinde bu tablodan ‘gece efekti’ olarak bahsetmiştir.

Ne ilginçtir ki; Vincent Van Gogh bütün ressamlık hayatı boyunca tek bir resim satabilmiş, sefalet içinde geçen hayatını 37 yaşında kendi sonlandırmıştır. Günümüzde Yıldızlı Gece (The Starry Night) eserinin tahmini değeri ise 100 milyon dolar olup, şu anda New York Modern Sanat Müzesi‘nde sergilenmektedir.

Vincent Van Gogh ‘un Yıldızlı Gece ’yi boyarken hayatında yaşadığı gelgitleri, buhranlı dönemleri ve dünyaca ünlü tablonun tarihini, etkileyici hikayesini ve gizemini farklı bir açıdan ‘Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler’ başlığı altında sizler için ele almaya çalıştık.

 

 

Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 

Yıldızlı Gece

Yıldızlı Gece (The Starry Night), 1889, Vincent van Gogh | Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

1-  Van Gogh, Yıldızlı Gece ‘yi Akıl Hastanesinde Yapmıştır.

Van Gogh yaşamının çok kısa bir bölümünde akıl hastanesinde kalmış ve bu tabloyu akıl hastanesinde kaldığı bir sırada yapmıştır.

1888 yılında zihinsel bir çöküntü yaşamış ve bunun sonucunda Fransa’daki Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesinde kalmış ve oradaki odasının manzarası bu başyapıt için ilham kaynağı olmuştur.

 

Van Gogh'un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vincent van Gogh ‘un Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesindeki odası | Van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Kardeşi Theo‘ya yazdığı mektuplardan birinde, penceresinden gördüğü manzarayı “Bu sabah ülkeyi güneş doğmadan çok önce penceremden gördüm. Çok büyük görünen sabah yıldızından başka hiçbir şey yoktu.” şeklinde anlatmıştır.

O zamanlar bilinen ismiyle sabah yıldızı, şimdi Venüs olarak bildiğimiz, Yıldızlı Gece‘de merkezin hemen solundaki büyük beyaz yıldızdan bahsetmektedir. Resimdeki kilise kulesi ise Van Gogh’un anavatanı Hollanda’yı çağrıştırmaktadır.

 

 

2- Pencere Korkuluklarını Görmezden Geldi.

Akıl hastanesindeki odasının penceresinde hastaların kaçmaması için demir parmaklıklar vardı. Ancak Van Gogh demir parmaklıkları görmezden gelerek gözlerini özgürlüğün derinliklerine bıraktı.

23 Mayıs 1889 tarihinde kardeşi Theo‘ya “Demir parmaklıklı pencereden,” diye yazmıştı: “Kapalı bir buğday karesi görüyorum… Bunun üzerinde sabahları tüm ihtişamıyla güneşin doğuşunu seyrediyorum.”

 

 

3- Orada, Bir Köy Yok Uzakta!

Resimde görülen köy aslında orada değildi!

 

Van Gogh’un Yıldızlı Gece Resminde Tasvir Ettiği Köy | Van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Akıl hastanesindeki odası ikinci kattaydı ama birinci katta bir stüdyoda resim yapmaya izin verilmişti ve pencerelerden Saint Remy köyünü göremedi.

Sanat tarihçileri, resimde tasvir edilen köyün aslında Van Gogh’un bulunduğu Fransız kasabasının karakalem eskizlerinden birinden bir köy olduğunu düşünmektedir.

 

 

4- Yıldızlı Gece (The Starry Night) Eseri Ölümsüzlüğü Temsil Ediyordu!

Bu resim ölümsüzlüğü temsil ediyordu! Kıbrıs ağaçlarının (resimdeki ağaçların) mezarlıkları ve ölümü temsil ettiğine inanılırken, yıldızların da ölüm ve ahiret tasviri olduğu söylenmektedir.

“Yıldızlara bakmak beni daima hayal dünyasına daldırır. Kendime sorarım, Fransa haritasındaki noktalar arasında seyahat edip belli bir noktaya ulaşıyoruz da neden gökyüzündeki bu parlak noktalara ulaşamıyoruz? Nasıl trene atlayıp Tarascon’a ya da Rouen’e gidiyorsak yıldızlara ulaşmak için de ölebiliriz.”

Ayrıca Vincent van Gogh’un alıntıları ve mektuplarının tümü; ölüm, öteki dünya ve ölümsüzlük hakkındaki inançlarına dayanmaktadır.

 

 

5- Hayatı Boyunca Sadece Bir Resim Satabilmişti!

Vincent van Gogh ‘un alışılmadık derecede memnun olduğu ‘Arles’daki Kırmızı Üzüm Bağı‘ eseri, yaşamı boyunca sattığı tek eseridir ve 1890 yılında Anna Boch (1848-1936) tarafından 400 franka satın alınmıştır.

 

Van Gogh'un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arles’daki Kırmızı Üzüm Bağı, Kasım 1888, Vincent van Gogh | Arles’daki Kırmızı Üzüm Bağı tablosu Van Gogh’un yaptış olduğu tek (belgelenmiş) satıştır. | Van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu resim Moskova’daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi‘nde sergilenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi

 

Aslında ‘Yıldızlı Gece’ ‘yi satmayı asla düşünmedi çünkü bu resmi bir başarısızlık olarak gördü ama buradaki ironi şu ki; ileride bu eser (tüm dünyadaki) en pahalı sanat eserlerinden biri haline gelecekti!

 

 

6- Şu An Ki Yıldızlı Gece Birinci Değil, İkinci Yıldızlı Gecedir!

Bugün hepimizin hayranlıkla incelediği tablo aslında ilk Yıldızlı Gece değil, ikincisidir.

 

Van Gogh, Yıldızlı Gece Resmini Tam 21 Kez Yeniden Boyamıştır.

 

Genel olarak bu resmi büyük bir başarısızlık olarak görüyordu ve bu sebepten toplamda 21 kez boyadı.

Bu başarısızlığın kaynağını ise, çok daha pazarlanabilir bir teknikte boyamış olmasına bağlıyordu. Kendine ve tekniğine ihanet ettiğini, iki yüzlü davrandığını düşünüyordu.

 

 

7- Van Gogh Bilmeden Venüs’ü Boyadı.

Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunu yaptığı yer ve anda gökyüzünü yeniden inceleyen bir çalışmada, Venüs gezegeninin gerçekten de tabloya dahil olduğunu doğrulamıştır.

 

Yıldızlı Gece

Yıldızlı Gecede Venüs Detayı

 

Van Gogh, tablonun oluşturulduğu sırada, parlayan Venüs’ten mektuplarında “Sabah Yıldızı” olarak bahsetmiştir.

 

 

8- Resim Yapıldığı Sırada Ay, Hilal Şeklinde Değildi!

Araştırmanın keşfettiği bir başka şey ise, Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunu yaptığı dönemde ayın hilal evresinde olmadığıdır.

O sırada Ay, küçülen şişkin ay evresine yakın bir durumdaydı. Bu da yaklaşık olarak Ay’ın son dördün evresinde olduğu anlamına gelmektedir.

 

Yıldızlı Gece

Yıldızlı Gecede Venüs Detayı

 

Albert Boime tarafından sunulan teoride ise; Van Gogh’un başlangıçta Ay’ı şişkin ay evresinde boyamayı amaçladığı, ancak fikrini değiştirerek ve ona daha geleneksel ve tanınabilir bir görüntü verdiğidir.

 

 

9- Van Gogh Öldükten Sonra Resme Ne Oldu?

Yıldızlı Gece, yaklaşık bir düzine başka tabloyla birlikte, 28 Eylül 1889’da Vincent’ın kardeşi Paris’teki Theo Van Gogh‘a gönderildi. Ancak Theo, Vincent’ın intihar etmesinden sadece 6 ay sonra ölmüştür.

Theo Van Gogh öldükten sonra resme ne oldu?

 • Theo öldükten sonra Vincent’ın dul eşi Jo eserin yeni sahibi oldu.
 • Jo, tabloyu 1900 yılında Paris’te şair Julien Leclercq‘e sattı.
 • Julien Leclercq, 1901’de Fransız ressam Émile Schuffenecker’e sattı.
 • Dikkat çekici bir şekilde, Jo kısa bir süre sonra Yıldızlı Gece tablosunu Émile Schuffenecker ‘den geri aldı.
 • Daha sonra Jo, Yıldızlı Gece (Starry Night) ‘yi 1906’da Rotterdam’daki ‘Oldenzaal  Galerisi‘ ‘ne sattı.
 • O galeriden Georgette P. van Stolk, eseri 1938 yılında sanat simsarı Paul Rosenberg’e sattı .
 • Paul Rosenberg, son olarak tabloyu 1941’de New York’taki Modern Sanat Müzesi’ne (MoMA) sattı ve halen burada bulunmaktadır.

 

 

10- Yıldızlı Gece, Van Gogh’un İntihar Etmeden Önce Yaptığı Son Eserlerden Biridir.

Akıl hastanesinde kaldığı süre boyunca gökyüzünü titiz bir şekilde inceledi. Konumundan dolayı konuları kısıtlıydı ama bu durumun üslubunu kısıtlanmasına asla izin vermedi.

Farklı hava koşulları, değişen ışık ve genellikle yakındaki buğday tarlalarını parlak gökyüzü veya karanlık fırtına bulutları ile denedi ve inceledi.

Yıldızlı Gece, Van Gogh’un ertesi yıl intihar etmesinden bu yana yaptığı son sanat eserlerinden biriydi. Kısa sanatsal kariyeri sadece 10 yıl gibi kısa bir süreydi ama çok verimliydi. Van Gogh yirmili yaşlarının sonuna kadar resme başlamadı ve en çok bilinen tablolarını yaşamanın son iki yılında yaptı. Aralarında 900 kadar yağlı boya tablo ve 1.100 çizim ve eskiz bulunan 2.000’den fazla sanat eseri üretti.

 

Arles’daki Yatak Odası (Bedroom in Arles) (İlk Versiyon), 1888, Vincent van Gogh

 

Modern Sanat müzesi onu 1941’de satın aldı ve o zamandan beri Van Gogh’un sanat tarihi kanonundaki en ünlü eserlerinden biri haline geldi!

 

 

Kaynaklar:

 • https://www.radartmedia.com/post/10-amazing-facts-about-the-starry-night-by-vincent-van-gogh
 • https://artsandculture.google.com/asset/the-starry-night/bgEuwDxel93-Pg?hl=tr
 • https://radyo.etu.edu.tr/haber/van-gogh-ve-yildizli-gece-si
 • https://stringfixer.com/tr/The_Starry_Night
 • https://sanatkaravani.store/yildizli-gece-ve-vincent-van-gogh/
 • https://art-facts.com/facts-about-starry-night/
 • https://www.moma.org/
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh_eserleri_listesi
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Arles%27daki_Yatak_Odas%C4%B1

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.