Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

On altıncı yüzyılda yaşayan, İtalyan ressam Michelangelo Merisi da Caravaggio, sanat tarihin en etkili sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. Caravaggio, ışık ve gölgeyi kusursuz kullanması ve resimlerindeki düzenlemeyi dramatik bir açıdan ele alışıyla barok sanatının öncülerindendir. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) eseri hakkında bilmeniz gerekenleri on başlık altında toplamayı amaçladık. Siz de yorumlarınızla içeriğimize katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) – Caravaggio (1599-1600)

 

 

1- Aziz Matta’nın Çağrısı Eseri 420 Yıldır Aynı Yerde Sergilenmektedir.

Caravaggio, Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) tablosunu muhtemelen 1599-1600 yıllarında tamamlanmasından bu yana tam 420 yıldır aynı yerde, Roma’da bulunan San Luigi dei Francesi kilisesi Contarelli Şapelinde sergilenmektedir.

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) – Caravaggio, 1599-1600 | San Luigi dei Francesi Kilisesi Contarelli Şapeli – Roma

 

 

2- Caravaggio, Şapelin Süslenmesi İçin Kilisenin İkinci Tercihiydi.

Kardinal Matteo Contarelli (şapelin adı buradan gelmektedir), şapelin süslenmesi için belirli bir miktar parayı miras olarak bıraktı.

O zamanlar Roma’da ün salmış, Mannerist ressam olan Cavaliere d’Arpino‘ya (Giuseppe Cesari olarak da bilinir) şapelin süsleme işi verildi. Ancak Giuseppe Cesari şapelin tavanında bazı freskleri tamamladıktan sonra belirtilenden fazla süsleme işinin istendiğini fark etti ve anlaşmayı iptal etti.

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Ottavio Leoni tarafından 1621 yılında yapılan Giuseppe Cesari portresi | Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu durum, Caravaggio‘nun en beğenilen eserlerinden birinin ortaya çıkmasına neden oldu.

 

 

3- Aziz Matta’nın Çağrısı Tablosu, Matthew’un İncil’e Katkısından Bir Sahneyi Tasvir Etmektedir.

Matta, İsa tarafından havarilerine katılmaya çağrılmadan önce açgözlü ve ahlaksız bir vergi tahsildarıydı.

Aziz Matta’nın Çağrısı’ nda Caravaggio, Matta İncili, bölüm 9, ayet 9 ‘da yazılan anı şöyle anlatır: “İsa, gelenek evinde oturduğu yerde Matta adında bir adam gördü ve ona şöyle dedi: “Beni izleyin” ve Matthew ayağa kalktı ve O’nun ardından gitti.“

 

 

4- Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) Tablosunun Boyutları

Contarelli Şapelinin bir duvarını kaplayan eser yaklaşık 3,2 metre x 3,35 metre boyutlarındadır. Eserin ebatı da düşünüldüğünde Caravaggio ‘nun ne derece önemli bir iş ortaya çıkardığı daha iyi anlaşılabilir.

 

 

5- Caravaggio, Aziz Matta’nın Çağrısını Daha Erişilebilir Kılmak İçin Anakronizmi* Kullanmıştır.

Caravaggio, eserinde bulunan figürlerini tasvir ettiği dönemin giysileriyle giydirmek yerine, sahneyi izleyicisine daha iyi iletmek için 16. yüzyılın sonlarının çağdaş modasını kullanmıştır.

Erkeklerin şıklığı, akbabalar gibi sikkelerin üzerinde gezinme ve karanlık odada buluşma biçimleriyle birleştiğinde, bariz kötülüklerini daha da ön plana çıkarıyor.

Tüm bu unsurlar birleştiğinde; İsa’nın seçimini ve Matthew’un dönüşümünü daha da dramatik hale getirdiği düşünülmektedir.

*Anakronizm, herhangi bir olay ya da varlığın içinde bulunduğu zaman dilimi (dönem) ile kronolojik açıdan uyumsuz olması. Özellikle edebiyat ve sanatta genellikle eserin geçtiği tarihi döneme ait olmayan varlıkları ve uygulamaları belirtmek için kullanılır.

 

 

6- Caravaggio, Eserini Tamamlarken Kamera Obscura ‘dan* Yardım Almış Olabilir.

Caravaggio, tarihteki ilk fotoğrafçı olabilir!

2011 yılında Roma’da bulunan Piazza Venezia Ulusal Müzesinde düzenlenen bir sergi, Caravaggio’nun bir optik cihazı tuval üzerine görüntü yansıtmak için kullandığı teorisini araştırdı.

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Caravaggio, Aziz Matta’nın Çağrısı Eserinde Matthew sol el işaret parmağı ile kendini işaret ediyor. | Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu tekniğin, belki de -Matthew’un sol eliyle işaret ettiğini- yansıtılan görüntünün neden tersine çevrileceğini açıkladığı varsayılmaktadır.

 

*Kamera Obscura, çevresindekilerin resmini ekrana yansıtan optik (ışık) bir alettir. Çizim ve eğlence amacıyla kullanılır. Ayrıca fotoğraf ve kameranın icadına yol açan buluşlardan biridir. Cihaz, bir kutu veya oda ve onun bir yüzüne açılmış delikten oluşur. Dışarıdan gelen ışık delikten geçerek içerisindeki yüzeye düşer ve yansıdığı kaynağın perspektifini ve renklerini koruyarak ters dönmüş (180 derece, baş aşağı) görüntüsünü oluşturur.

 

 

7- Caravaggio, Hans Holbein’ den İlham Almış Olabilir.

Sanat tarihçileri, Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısındaki (The Calling of St. Matthew) vergi tahsildarları ile Alman ressamın ağaç oymacılığı baskılarında bulunan kumarbazların sahnelenmesinde bir benzerlik olduğunu fark ettiler.

Hans Holbein’in Kumarbaz (The Gambler-1545) eserinde, bir adam haksız kazançlarını saymakla o kadar meşguldür ki, ölümün ve şeytanın arkadaşlarından birine sahip çıktığını fark etmez. Caravaggio’nun resmindeki benzerlik ise; açgözlü bir vergi tahsildarının parasına o kadar odaklanması ve İsa’nın gelişini fark etmemesinden ileri gelmektedir.

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı ‘ndaki (The Calling of St. Matthew) Vergi Tahsildarı | Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 

Hans Holbein’in Kumarbaz (The Gambler-1545) eserinde, haksız kazançlarını saymakla meşgul olan adam | Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

8- Eserde Kimin Matthew Olduğu Konusunda Bazı Teoriler Bulunmaktadır.

İsa ve Petrus tablonun sağında duruyor, ilk olarak Matta‘yı gösteriyor. Ama işaretin muhatabının kim olduğu ve soldaki adamlardan hangisinin yakında aziz olacağı sorularına hep şüpheyle bakılmıştır.

Bazı sanat tarihçileri, sağındaki sakallı adamın sol işaret parmağı ile paraların üzerine eğilmiş adamı gösterdiğini belirterek, Matta’nın madeni paraların üzerine eğilmiş adam olduğunu öne sürmektedirler.

Bununla birlikte, en olası yorum ise; işaret parmağını hafifçe göğsüne doğru büken sakallı adamın Matthew olduğudur. Bu teori, cennetin ışığı tarafından seçildiğini göstermek için neden parlak ışığın yüzünde parladığını açıklayacaktır.

Yine de diğer sanat tarihçileri, Caravaggio’nun, Tanrı’nın bunlardan herhangi birini çağırabileceğini öne sürmek için Matthew’un kimliği konusunda kasıtlı olarak belirsizlik olduğuna inanmaktadır.

 

 

İlginizi Çekebilir: Caravaggio ve Bacchino Malato Eserinin İlginç Özellikleri

 

 

9- Caravaggio, Michelangelo’dan Etkilenmiş Olabilir.

Roma’da uzun süre çalışmış olan Caravaggio, Michelangelo’nun 16. yüzyılın başlarında tamamladığı ve Rönesans Sanatının en önemli eserlerini barındıran Sistine Şapeli şaheserine hiç şüphesiz aşina olmuştur.

 

Adem’in Yaratılışı – The Creation Of Adam | Caravaggio’nun Aziz Matta’nın Çağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Sanat tarihçileri, Aziz Matta’nın Çağrısı’ndaki İsa’nın parmaklarının konumunun, “Mesih’i ikinci bir Adem olarak görme” geleneğinin bir parçası olarak Adem’in Yaratılışı (The Creation Of Adam) ‘ndaki parmakları taklit ettiğini öne sürmektedirler.

 

 

10- Caravaggio, Serseri Ruhlu, Kalıplara Sığmayan, Çılgın ve Sarhoş Adam Olarak Hristiyan Sanatına Büyük Katkılarda Bulunmuştur.

Caravaggio, Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew) gibi nefes kesici Hristiyan sanatına ait eserler yaratmadığı zamanlarda, hiçbir işe yaramadı.

Kavgacı bir sarhoş olan Caravaggio ‘nun sabıka kaydı, kavgaları ve enginarlarının nasıl pişirilmesi gerektiğini bilmediği için bir garsona toprak kap attığı birtakım olayları içeriyordu. Kilise yetkilileri bu hatalar için Caravaggio’yu affetti ve çalışmalarını yaptırmaya devam etti.

 

Aziz Matta'nın Çağrısı

Michelangelo Merisi da Caravaggio ve Aziz Matta’nın Çağrısı (The Calling of St. Matthew)

 

Bir adamı öldürdükten sonra, sanatçı ölüm cezasına çarptırıldı ve Roma’dan kaçtı, sonunda bir papalık affını denemek ve almak için Malta Şövalyelerine katıldı. Ancak bu, başka bir şövalyeyle kavga etmesiyle sona erdi.

Sonunda, bir kardinal müdahale etmeye ve Caravaggio için affetmeye karar verdi. Ancak affedilmeden önce ateşi yükseldi. Caravaggio 1610’da 38 yaşında öldü, ancak mirası yüzyıllardır yaşamaya devam etmektedir.

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.pivada.com/caravaggio-contarelli-sapeli
  • https://www.mentalfloss.com/article/67050/15-things-you-should-know-about-caravaggios-calling-st-matthew
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Anakronizm
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Camera_obscura

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.