no comments

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

İzlenimci (Empresyonist) sanatçılar, 1870’lerde ve 1880’lerde Realizm Sanatçılarının fikirlerini reddettiler. Renkli fırça darbeleri kullanarak 19. yüzyılın başlarındaki Romantik sanatçılara benzer şekilde daha dramatik bir üslubu bünyesine katmayı amaçladılar.

1886’dan başlayarak 1905’e kadar süren, İzlenimciliğin basit fikirlerine tepki olarak yeni bir sanat akımı ortaya çıktı. Post-Empresyonist terimi ilk olarak 1906 yılında İngiliz sanat eleştirmeni ve ressam Roger Fry tarafından kullanılmıştır. Bu akımı, Fransız Claude Monet ve Edouard Manet sanatına tepki olarak ortaya çıkan bir sanat hareketi olarak tanımlamıştır.

Post-Empresyonist sanatçılar eserlerini sıklıkla birlikte sergilerken, Post-Empresyonizmin özellikleri konusunda her zaman aynı fikirde değillerdi; bu nedenle bu hareket, zorunlu olarak birleşik bir hareket değildi.

Bununla birlikte, kapsayıcı bir ortak nokta ise; soyutlamanın natüralizme tercih edilmesiydi. Seurat gibi bazıları, tasvirlerinde diğerlerinden daha titiz, bilimsel bir yaklaşım benimsedi. Bu arada Gauguin, tek renklerin ayrılmasıyla ilgilendi.

Peki Post-Empresyonizm nedir? En ünlü Post-Empresyonist Sanatçılar kimlerdi? Ayrıca Post-Empresyonist Ressamların bilmeniz gereken ünlü eserlerini bu içerikte ayrıntılarıyla bulabileceksiniz.

 

 

Post-Empresyonizm Nedir?

Post-Empresyonizm özellikleri, parlak renklerden ve ince, görünür bir boya kullanımının yanı sıra gerçek hayattaki konulardan oluşmaktadır – bunların hepsi aynı zamanda İzlenimciliğin özellikleridir. Ancak, bu yeni hareketin sanatçıları İzlenimciliğin sınırlamalarını reddetmiştir.

Geometrik, çarpık formlarla oynamışlar ve genellikle doğada bulunmayan renkleri kullanmışlardır. Seurat ve Camille Pissarro gibi sanatçılar, çalışmalarında küçük renk noktaları kullanarak noktacılık (puantilizm) tekniğini (Pissarro‘nun Bilimsel İzlenimcilik olarak adlandırdığı) denemişlerdir.

Paul Cézanne, Empresyonizm’de bulunan doygun, doğal renklerle çalışmış, ancak nesnelerin temel şekillerini tasvir etmeye odaklanmıştır. Bu arada Van Gogh, çok belirgin fırça darbelerini kullanmış; kendini ve genel olarak ruh halini ifade etmek için parlak renkleri tercih etmiştir.

 

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

1- Vincent van Gogh (1853-1890)

Van Gogh, tartışmasız sanat tarihin en ünlü sanatçılarından biridir. Bunun nedeni 1890’daki trajik intiharı değil, aynı zamanda son derece üretken kariyeri ve geride bıraktığı kapsamlı eserleridir.

Hayatı boyunca başarılı olamamış gibi görünse de; ‘Yıldızlı Gece (The Starry Night)’, ‘Patates Yiyenler (The Potato Eaters)’ ve ‘Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night)’ gibi dünyanın en ünlü tablolarından bazılarını yapmıştır.

 

Kulağı Bandajlı Otoportre (Self-Portrait with Bandaged Ear), 1889, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu.

 

 

2- Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901)

En tanınmış post-Empresyonist ressamlardan biri olan Henri de Toulouse-Lautrec, 19. yüzyılın sonlarında Paris tiyatro yaşamında yer aldığı için tanınmıştır.

Onun dönemine kadar ikinci sınıf olarak görülmekte olan afişin bir sanat olarak değer kazanmasını sağlamış sanatçıdır.

 

Moulin Rouge'da Dans (At the Moulin Rouge, The Dance), 1890, Henri de Toulouse-Lautrec | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

Moulin Rouge’da Dans (At the Moulin Rouge, The Dance), 1890, Henri de Toulouse-Lautrec | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

Köklü bir Fransız aileye mensup olmasına rağmen yaşamını aristokratların arasında değil, aristokratların hor gördüğü kenar mahallelerdeki eğlence hayatının içinde geçirmiştir.

Özellikle Moulin Rouge pavyonunu anlatan resimleriyle büyük üne kavuşmuştur.

36 yaşında hayatını kaybeden ressam, çok kısa ömründe, çok sayıda eser üretmiş ve Van Gogh gibi ressamlarla birlikte Art izlenimcilik akımının en tanınmış ressamlarından birisi olmuştur.

Tabloları günümüzde dünyaca ünlü sanat galerilerilerinde sergilenmektedir.

 

 

3- Henri Edmond-Cross (1856-1910)

Henri Edmond-Cross, Henri Matisse ve diğer birçok sanatçının yanı sıra İzlenimcilik sonrası Fovizm‘in gelişimi üzerinde büyük etkisi olan Neo-Empresyonizm ustasıdır.

İlk çalışmaları, portreleri ve natürmortları gerçekçiliğin koyu renklerindeydi, ancak 1883’te Claude Monet ile tanıştıktan sonra İzlenimciliğin daha parlak renklerinde resimler yapmıştır.

1884’te Cross, Georges Seurat ile birlikte Société des Artistes Indépendants (Society of Independent Artists-Bağımsız Sanatçılar Derneği)‘ı kurdu.

Neo-Empresyonizmin başlıca savunucularından biri olmaya devam etmiştir.

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

Rio San Trovaso, Venice, 1903-1904, Henri-Edmond Cross | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

 

4- Paul Cezanne (1839-1906)

Paul Cézanne, Post-Empresyonizmin babası olarak kabul edilir.

Çalışmaları, 20. yüzyılın başlarında ve sonrasında sanatın temelini atan, tamamen yeni bir stil olarak tanımlamıştır. Resimleri, Pablo Picasso ve Henri Matisse‘in beğenisine ve takip edecek çok sayıda sanatçıya ilham vermiştir ve bu onu en ilham verici Post-Empresyonist sanatçılardan biri haline getirmiştir.

Van Gogh‘un fırça darbelerine benzer şekilde, çalışmaları, çoğunlukla karmaşık konulara dönüşen nispeten küçük fırça darbelerinden oluştuğu için kolayca tanınabilir.

Bu çalışmalardan bir tanesi ‘Kart Oyuncuları (The Card Players)’ olarak adlandırılan ve bugün yaklaşık 300 milyon ABD Doları değerinde olan eseridir.

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

Kart Oyuncuları (The Card Players), 1894-1895, Paul Cézanne | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

İlginizi Çekebilir: Sanatseverlerin Görmesi Gereken 10 Ünlü Tablo

 

 

5- Georges Seurat (1859-1891)

Georges Seurat, resmin konu alanlarının tek tek noktalardan oluşan renklerle oluşturulduğu bir tarz olan noktacılığın (puantilizm) yaratıcısı olan bir başka Fransız sanatçıdır.

Çok yetenekli olmasına rağmen sözünü tam anlamıyla yerine getirecek kadar yaşayamamış ve daha 31 yaşında yaşında iken ölmüştür.

Ne olursa olsun, en ünlü eserinin adı La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) ‘dır ve Post-Empresyonizmin en önemli eseri olarak kabul edilir.

 

La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte), 1844, Georges Seurat | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

Daha da önemlisi, 19. yüzyılın sonunun belirleyici tablolarından biri olarak kabul edilmektedir ve bu eser sonraki on yıllar boyunca sanatı seyrini değiştirmeye devam edecektir.

 

İlginizi Çekebilir: Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer.

 

 

6- Paul Gauguin (1848-1903)

Paul Gauguin, 1888’de Arles’daki Sarı Ev‘de 9 hafta birlikte geçirdiği Vincent van Gogh gibi, yaşamı boyunca takdir edilmeyen bir başka sanatçıdır.

 

Arles’te bulunan Vincent van Gogh un Paul Gaugin ile birlikte kaldıkları Sarı Ev | Sarı Ev (The Yellow House (The Street)) Vincent van Gogh (1853 – 1890), Arles, Eylül 1888

 

Bu dönem Vincent’ın sol kulağının bir kısmını kesmesiyle sonuçlanmıştır.

Gauguin, deneysel renk kullanımıyla tanımlanan eserlerine bir Sentezci stili (Synthetism) dahil etmiştir.

Hayatının ikinci yarısında Fransız Polinezyası’nda on yıl geçirdi, bu nedenle bu dönemdeki çalışmalarının çoğu, manzaralar ve dünyanın bu bölgesinden insanlar da dahil olmak üzere egzotik konuları içermektedir.

Çalışmaları sonunda modern sanatçılar için büyük bir ilham kaynağı olmuştur.

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

Sacred Spring, Sweet Dreams (Nave nave moe), 1894, Paul Gauguin | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

 

7- Paul Signac (1863-1935)

Paul Signac, noktacı stili (puantilizm) geliştirmek için Georges Seurat ile yakın işbirliği içinde çalışmasıyla ünlüdür.

Aslen mimar olmak için eğitim almış ve 18 yaşında Claude Monet ‘in bir sergisini ziyaret ettikten sonra ressam olmaya karar vermiştir. Şimdilerde en ünlü Post-Empresyonistlerden biri olarak kabul edildiği düşünülürse bu tüm sanat severler için harika bir karardı diyebiliriz.

Eserlerinin çoğunda Signac’ın boyamayı sevdiği Fransız sahilleri konusu vardır. Ayrıca Paris’teki nehir manzaraları ve kafeler de dahil olmak üzere Vincent van Gogh ile birlikte yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Société des Artistes Indépendants (Society of Independent Artists-Bağımsız Sanatçılar Derneği) ‘ın kurucu üyelerinden biridir ve 1908’den ölümüne kadar derneğin başkanlığını yapmıştır.

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

The Papal Palace, Avignon, 1900, Paul Signac | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

 

8- Henri Rousseau (1844-1910)

Henri Rousseau, 40’lı yaşlarının başına kadar resim yapmayı bir hobi olarak görmesinden dolayı geç parlayan bir sanatçıdır.

Ressamlıktan önce, gişe ve vergi tahsildarı olarak düzenli bir işi vardı ve bu ona ‘Le Douanier'(The customs officer – Gümrük memuru) lakabını kazandırmıştır.

49 yaşına geldiğinde nihayet günlük işine veda etmeye ve profesyonel bir ressam olmaya karar vermiştir.

Bu aynı zamanda, diğer ressamlardan herhangi bir resim eğitimi almadan ve etkilenmeden, çoğunlukla kendi kendini yetiştirdiği ve kalbinden boyadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle, çağdaş eleştirmenler tarafından sık sık alay edilmiştir. Ancak bu durum zamanla değişmiş ve günümüzde Henri Rousseau, sanat tarihinde kendi kendini yetiştirmiş en büyük dahilerden biri olarak kabul edilmektedir.

En ünlü resimlerinin çoğu orman sahnelerini tasvir etmektedir.

 

8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

Tropik Fırtınada Bir Kaplan (Şaşkın!) (Tiger in a Tropical Storm (Surprised!)), 1891, Henri Rousseau | 8 Ünlü Post-Empresyonist Sanatçı ve Eserleri

 

 

Kaynaklar:

  • https://www.invaluable.com/blog/post-impressionism/
  • https://art-facts.com/famous-post-impressionist-artists/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Henri_de_Toulouse-Lautrec
  • https://en.wikipedia.org/wiki/At_the_Moulin_Rouge,_The_Dance
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Henri-Edmond_Cross
  • https://www.henriedmondcross.org/
  • https://www.wikiart.org/en/henri-edmond-cross/rio-san-trovaso-venice-1904
  • https://en.wikipedia.org/wiki/The_Card_Players#/media/File:Les_Joueurs_de_cartes,_par_Paul_C%C3%A9zanne.jpg
  • https://www.wikiart.org/en/paul-signac/the-papal-palace-avignon-1900
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Tiger_in_a_Tropical_Storm#/media/File:Surprised-Rousseau.jpg

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.