no comments

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

20’nci yüzyılın renkleri en iyi kullanan ressamlardan biri olan aynı zamanda kırmızı rengin üstadı olarak da adlandırılan Henri Matisse, modern sanatı büyük ölçüde şekillendirmiştir. Kariyeri boyunca, etrafındaki sanatçılardan etkilenerek farklı medya, üslup ve sanat akımlarıyla sık sık deneyler yapmıştır. En ünlü eserlerinden biri olan Şapkalı Kadın (1905) (Woman With A Hat), Fransız sanatındaki Fauvist hareketin önemli bir örneğidir. Henri Matisse hakkında 8 ilginç gerçek ile onu daha iyi tanımak ister misiniz?

İlginizi Çekebilir: Henri Matisse ‘in Hayatı ve Eserleri

 

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

Şapkalı Kadın (Woman With A Hat), 1905 – Henri Matisse | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

 

Henri Matisse ‘nin Hayatı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

1- Henri Matisse Hukuk Okudu ve Katip Olarak Çalıştı.

Henri Matisse sanatsal ustalığıyla tanınsa da aslen avukat olmaya adaydı. Hukuk okudu, bir hukuk bürosunda katip (hukuk stajyeri) olarak çalıştı. Sabah ofise gitmeden önce çizim derslerine katıldı.

Matisse’in ailesi Fransa’nın küçük kasabalarından Bohain’de bir taşra dükkânı ve tohum temin işi yürüten çalışkan insanlardı. En büyük oğulları Henri’nin yetişkin olduğunda işi devralmasını planlıyorlardı.

Fakat çok geçmeden ailesi, hayallerinin peşine gitmeye çalışan Henri Matisse ‘nin bu iş için uygun olmadığını anladı.

 

 

2- Sanata Tutkusu Hastane Odasında Başladı.

Henri Matisse gençken apandisitten muzdaripti ve bu durum onun hayatının gidişatını değiştirdi.

 

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

Henri Matisse (31 Aralık 1869- 3 Kasım 1954) | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek (Fotoğraf: Bettmann/Getty Images)

 

Ameliyatından sonra aylarca yatağa hapsedildi. Uzun iyileşme süresi onu o kadar sıktı ki; annesi ona moralini düzeltmesi için bir boya kutusu verdi. Sanat tutkusunu keşfetmesine yardımcı olan bu önemli andı.

Ona verdiği özgürlüğü sevdi. Boya kutusunu elimde tuttuğum andan itibaren, bunun benim hayatım olduğunu biliyordum.” demiştir.

İşini bıraktıktan ve babasının işi devralma isteğine meydan okuduktan sonra, sanatı tam olarak sürdürmek için Paris’e taşındı.

 

 

3- İki İyi Arkadaş: Henri Matisse ve Pablo Picasso

Fovizm akımının öncüsü Henri Matisse, Kubizm akımının öncüsü Pablo Picasso ilk olarak her ikisini de destekleyen Amerikalı romancı ve sanat koleksiyoncusu Gertrude Stein‘in salonundaki bir toplantıda tanıştılar.

 

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

Pablo Picasso tarafından yapılan Gertrude Stein Portresi (1905-6) | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

Başlangıçta birbirlerinden hoşlanmadılar, ancak sanatçı olarak birbirlerine saygı duydular ve rekabetçi doğalarına rağmen ömür boyu arkadaş oldular.

Picasso bir keresinde, “Hiç kimse Matisse’in resimlerine benden daha dikkatli bakmadı ve hiç kimse benimkine de ondan daha dikkatli bakmadı.” demiştir.

 

İlginizi Çekebilir: Picasso ‘nun hayatı ve Eserleri

 

 

4- Henri Matisse ve Karısı Amelie, Kişisel ve Mesleki İlişkileri Hep İç İçe Oldu.

Henri Matisse, 1898’de liberal bir okul öğretmeninin alışılmamış kızı Amelie Parayre ile evlendi.

 

Henri Matisse Portrait of Madame Matisse Green

Henri Matisse resminde kendi tarzını bulmaya çalışıyordu. Bu atılımı da 1905 yılında yaptığı Amile’yi kırmızıya çalar bir pembe bir elbiseyle, alnından çenesine kadar yeşil bir çizgi uzanarak, yeşil kırmızı ve eflatun bloklar önünde gösteren Potrait of Madame Matisse / Madame Matisse’in Portresi ile yaptı. | The Green Line

 

Matisse’in çılgınca yenilikçi resim konusundaki itibarı geliştikçe, Amelie sanatsal ilham perisi, modeli ve işletme müdürü oldu.

1935’te Matisse, model olarak Lydia Delectorskaya adında bir Rus mülteciyi işe aldı ve Matisse’in sanatı hakkında derin bir anlayış paylaştılar. Amelie bu ortaklığı kıskandı ve Matisse’ler Temmuz 1939’da ayrıldı.

Kısa bir aradan sonra Delectorskaya, Matisse’ye döndü ve ölümüne kadar onun için çalıştı.

 

 

5- Nam-ı Diğer Vahşi Hayvan (Fauve)

Rakiplerinin ona taktığı isimle “fauve” nam-ı değer “vahşi hayvan”. Bu lakabın ona verilmesinin sebebi daha önce rastlanmadığı kadar parlak renkler ve alışılmadık biçimler kullanmasıydı.

Bu lakabı duyanların karşılarına çıkacak adamı keçi sakallı bir deli olarak hayal etmeleri gayet normaldi ama Henri Matisse onların hayallerinden çok uzak, terzi tarafından özenle dikilmiş bir elbise taşıyan, güler yüzlü bir beyefendiydi.

 

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

Henri Matisse, 1939 | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

Henri Matisse ’in bu haline tanık olanlar şaşkınlık içinde etraflarına onun vahşi bir hayvandan çok tam bir centilmen olduğunu anlatıyorlardı.

Aslında resmi de düşmanlarının tarif ettiği kadar vahşi değildi. Matisse her şeyden fazla sükunetin, dünyanın dertlerine karşı bir sığınağın peşinde koşardı. Onun çağında pek az sanatsever bu sükuneti algılayabiliyordu. Genel görüş sanatın izleyiciyi zorlaması yönündeydi.

 

 

6- Kansere Yakalanması Onun Başka Bir Teknik Geliştirmesini Sağladı.

Matisse’in 1941’de karın kanseri ameliyatı hareketliliğini etkiledi ve sonrasında uzun süre dayanamadı.

Ancak sanatı, iyileşmesi sırasında yeni ve parlak bir aşamaya girdi. Matisse, boyalı kağıtları şekillere ayırdığı ve duvarlarına yerleştirdiği “makasla boyama” tekniğini geliştirdi.

 

 

7-Henri Matisse ‘in Son Çalışması Vitray Cam Tasarımıydı.

Matisse’in 1954’te ölmeden önce tamamladığı son eser, dairesel bir vitray pencere olan La Rosacea’ydı.

Gelecekteki New York valisi Nelson Rockefeller, Matisse’in büyük bir hayranı, sanat patronu olan annesi Abby Aldrich Rockefeller için bir anıt yapması görevlendirdi. Bir meslektaşına “Hiçbir şey bir anneyi daha fazla memnun edemezdi” diye söylemiştir.

 

La Serpentine, Issy-les-Moulineaux, 1909 – Henri Matisse | Abby Aldrich Rockefeller ‘e hediye edilmiştir. | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi Sanat Müzeleri

 

 

8- Henri Matisse ‘in Kızı Çalışmalarının Kapsamlı Bir Kataloğunu Oluşturdu.

Matisse’in model Caroline Joblaud ile olan kızı Marguerite Duthuit, Amélie ile evlenmeden dört yıl önce doğdu ve birkaç on yıl boyunca onun için modellik yaptı. Marguerite Matisse, çocukluk ve erken gençlik yıllarında babasının en sevdiği modeldi.

 

Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

Marguerite Wearing a Hat, 1918-Henri Matisse | Marguerite Matisse küçüklüğünden itibaren babasının en sevdiği modeldi. | Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

Ayrıca babasının asistanı ve arşivcisi olarak görev yaptı.

Ölümünden sonra Marguerite, Matisse’in sanatsal sürecinin kesin kaydını ve resimlerinin bir kataloğunu derledi. 87 yaşında kalp krizinden öldüğünde kataloğun son aşamalarında çalışıyordu.

 

 

Kaynaklar:

 • https://www.artsy.net/artwork/henri-matisse-femme-au-chapeau-woman-with-a-hat-1
 • https://www.mentalfloss.com/article/637558/henri-matisse-facts
 • https://www.nga.gov/collection/artist-info.1706.html
 • https://www.theartstory.org/artist/matisse-henri/
 • https://www.biography.com/artist/henri-matisse
 • https://www.metmuseum.org/art/collection/search/488221
 • https://www.mnuchingallery.com/artists/henri-matisse
 • https://www.moma.org/explore/inside_out/2014/12/24/happy-holidays-from-moma-and-matisse/
 • https://www.flickr.com/photos/wallyg/with/564480205/
 • https://www.nytimes.com/1982/04/03/obituaries/marguerite-duthuit-model-art-matisse-her-father-marguerite-duthuit-model-art.html
 • https://www.metmuseum.org/art/collection/search/492737

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.