no comments

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu (Müzelerde Bulunan)

Bir resmin değerini belirlemek oldukça zordur. Binlerce resim muazzam bir değere sahip olabilir, ancak asıl önemli olan bir alıcının onlar için ne kadar ödemek istediğidir. Sanat tamamen nesnel bir şey olduğu için, rasyonel arz ve talep yasası bir tablonun değerini belirlemede gerçekten işe yaramıyor diyebiliriz. Bu içerikte müzelerde yer alan “Dünyanın En Değerli 10 Tablosu” hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Bazı değerler geçmişte yapılan satışlara dayanmaktadır ve yakın zamanda değilse satış fiyatı enflasyona göre ayarlanmıştır. Diğer değerlemeler, müzelerin tabloyu ne kadara satmaya istekli olduğuna dayalıdır ve yine de diğer tablo değerlemeleri, bu ölçümlerin bir kombinasyonuna dayanmaktadır.

Her ne kadar verdiğimiz bilgiler tabloların gerçek hayattaki değerini yansıtmasa da, tabloların bugünkü değerlerine çok yakın değerler olduklarını söyleyebiliriz.

Biraz nakit paranız var ve evinizin duvarına popüler bir tablo asmak mı istiyorsunuz?

Şanslıysanız, bir müze size bu en iyi tablolardan bazılarını satmak isterse, ödemeniz gereken tutarlar yaklaşık aşağıdaki gibidir.

İyi alış-verişler!

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi

 

 

Müzelerde Bulunan Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

10- Kırmızı Stüdyo (The Red Studio) – Henri Matisse

Değeri: 400 Milyon Dolar

“L’Atelier Rouge” olarak da bilinen resim, 1911’de Henri Matisse tarafından yapılmış bir tablodur.

Modern sanatın dünyadaki en etkili tablolarından biri olarak kabul edilir ve Henri Matisse’in kendisi için inşa ettiği atölyesini kırmızı bir tonla tasvir eder.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

Kırmızı Stüdyo (The Red Studio) – Henri Matisse – 400 Milyon Dolar – MoMA – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

Çok etkili bir çalışma olduğu için 400 Milyon Dolar değerinde ve şu anda New York City’deki Modern Sanat Müzesi‘nde halka açık olarak sergilenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Henri Matisse Hakkında 8 İlginç Gerçek

 

 

9- No 1 – Lavanta Sisi (Number 1 – Lavender Mist) – Jackson Pollock

Değeri: 450 Milyon Dolar

Jackson Pollock ‘un bu eseri, Lavender Mist olarak da bilinir.

Jackson Pollock tarafından 1950 yılında Long Island’ın Doğu Yakası’ndaki küçük bir stüdyoda, çalışmalarının çoğunu oluşturduğu yerde yapmıştır.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

No 1 – Lavanta Sisi, 1950 (Number 1) (Lavender Mist) – Jackson Pollock – 450 Milyon Dolar – Ulusal Sanat Galerisi (Washington DC) – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

Kaotik resim tarzının atılımını ifade ettiği için, 450 Milyon Dolar değerindeki en etkili eseri olarak kabul edilmektedir. Washington DC’deki Ulusal Sanat Galerisi‘nde yer almaktadır.

 

 

8- Salvator Mundi – Leonardo Da Vinci

Değeri: 450 Milyon Dolar

Salvator Mundi, İsa’yı Rönesans kıyafetleri içinde tasvir etmektedir ve Leonardo Da Vinci‘nin bilinen 20 tablosundan biridir ve 1500 yılında yapılmıştır.

2011-2012’de bir Leonarda Da Vinci sergisinde halka açık halde sergilenmiş ve New York City’deki Christies müzayede evinde halka açık bir müzayedede 450 Milyon Dolara satımıştır.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

Salvator Mundi – Leonardo Da Vinci – 450 Milyon Dolar – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

2017 yılı ve sonrasında Louvre Abu Dhabi müzesinde halka açık bir şekilde sergilenmesi planlansa da şu an nerede olduğu bilinmemektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek

 

 

7- Değişim (Interchange) – Willem de Kooning

Değeri: 500 Milyon Dolar

Soyut dışavurumcu Willem De Kooning ‘in dünyanın en değerli 10 tablosu listemizde yer alan eseri Interchange adlı resmidir.

Bu kadar değer görmesinin nedeni, daha çok meslektaşı Franz Kline‘ın etkisiyle üslubundaki değişimin başlangıcı olması ve gelecekteki tüm çalışmalarına etkili bir şekilde şekil vermesidir.

 

Değişim (Interchange) – Willem de Kooning – 500 Milyon Dolar – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

2015’te Kenneth C. Griffin‘e 300 Milyon Dolara satılmıştır ve şu anda Chicago Sanat Enstitüsü‘ne sergileme yapması için ödünç olarak verilmiştir.

 

 

6- Yıkananlar (The Bathers) – Paul Cézanne

Değeri: 500 Milyon Dolar

Yıkananlar (The Bathers), 1900 yıllarında Fransız ressam Paul Cézanne tarafından yapılmış bir tablodur. Modern sanatın başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

 

Yıkananlar (The Bathers) – Paul Cézanne – 1900/1906 – 500 Milyon Dolar – Philadelphia Sanat Müzesi – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

Paul Cézanne’ın yıkananlar serisindeki resimlerinden en büyük resmi olan bu resim ve 1937‘de Philadelphia Sanat Müzesi tarafından 110.000 dolara satın alınmıştır ve şu anda hala halka açık olarak bu sanat müzesinde sergilenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Paul Cezanne: Hayatı ve Eserleri

 

 

5- La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) – Georges Seurat

Değeri: 650 Milyon Dolar

La Grande Jatte Adasında Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte), Georges Seurat tarafından 1884’te yapılmıştır ve Paris’teki Grande Jatte adasında, Seine nehri yakınlarındaki bir parkta dinlenen insanları tasvir etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Georges Seurat ‘in La Grande Jatte Adasında Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) eserinin de yer aldığı “Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer” 

 

Georges Seurat, Neo-Empresyonistlerin lideri olarak konumlandırıldığı için bu eser, sanat tarihinin en ünlü tablolarından biridir.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) – Georges Seurat – 650 Milyon Dolar – Chicago Sanat Enstitüsü – Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu

 

1924 yılında Chicago Sanat Enstitüsü tarafından toplam 24.000 $‘a satın alınmış ve şu an hala bu müzede sergilenmektedir.

 

 

4- Yaşama Sevinci (The Joy of Life) – Henri Matisse

Değeri: 700 Milyon Dolar

Yaşama Sevinci (The Joy of Life) veya “Le Bonheur De Vivre”, Henri Matisse tarafından 1906 yılında yapılan ve en önemli modernist eserlerden biri olarak kabul edilen bir tablodur.

 

Yaşama Sevinci (The Joy of Life) (Le Bonheur De Vivre) – Henri Matisse – 1906 – 700 Milyon Dolar – Barnes Foundation – Dünyanın En Pahalı 10 Tablosu

 

Henri Matisse’in tablosu, Philadelphia’da bulunan bir sanat koleksiyonu ve eğitim enstitüsü olan Barnes Foundation‘a aittir.

 

 

3- Mona Lisa – Leonardo Da Vinci

Değeri: 830 Milyon Dolar

Dünyada en çok bilinen sanat eseri tartışmasız 1500’lerin başında Leonardo Da Vinci tarafından yapılan Mona Lisa‘dır.

Başlangıçta Fransa Kralı I. Francis tarafından satın alınmış ve şimdi ise sadece Fransa Cumhuriyeti’ne ait olup, Fransa’daki Louvre Müzesinde kalıcı olarak sergilenmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Mona Lisa Tablosunun Sırları!

 

Mona Lisa Tablosunun Sırları

Mona Lisa 1503-1507/1519 – Leonardo da Vinci – 830 Milyon Dolar – Louvre Müzesi –  Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

14 Aralık 1962‘de, değerinin 100 Milyon Dolar civarında olduğu tahmin ediliyor ki, bu da bugünkü değerinin yaklaşık 800 Milyon Doların üzerinde olduğunu göstermektedir.

 

 

2- Yıldızlı Gece (The Starry Night) – Vincent van Gogh

Değeri: 900 Milyon Dolar

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh‘un Yıldızlı Gece (The Starry Night) ‘si dünyanın en tanınmış tablolarından biri olarak kabul edilir ve ressamın bir Fransız kasabasında kaldığı akıl hastanesinin geceleri penceresinin görüntüsünü tasvir etmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

1941’den beri Modern Sanatlar Müzesi‘nin mülkiyetinde olan eser, bugün satılırsa ciddi bir farkla tüm rekorları kıracağına emin olabilirsiniz.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

Yıldızlı Gece (The Starry Night) – Vincent van Gogh – 1889 – MoMA – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

Sadece Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosunun satılacağı haberi bile fiyatını yükseltebilir, dolayısıyla tahmini değeri 900 Milyon dolar olduğu düşünülmektedir.

 

 

1- Avignonlu Kadınlar (Les Demoiselles d’Avignon) – Pablo Picasso

Değeri: 950 Milyon Dolar

Başlangıçta “Avignon Fahişeleri” olarak adlandırılan Les Demoiselles d’Avignon, tartışmasız sanat tarihin en ünlü ressamlarından biri olan Pablo Picasso tarafından yapılmış bir eserdir.

 

Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

Avignonlu Kadınlar (Les Demoiselles d’Avignon) – Pablo Picasso – 950 Milyon Dolar – Dünyanın En Değerli 10 Tablosu

 

O zamanlar Picasso’nun stilini daha iyi tanımlayan, çığır açan bir sanat eseriydi, bu nedenle en yüksek değere sahip ve listemizin ilk sırada yer almaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

 

Kaynaklar:

  • https://art-facts.com/most-valuable-paintings-in-museums/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_expensive_paintings#:~:text=Guinness%20World%20Records%20lists%20Leonardo,US%24900%20million%20in%202021.
  • https://theculturetrip.com/north-america/usa/articles/the-10-most-expensive-paintings-in-the-world/
  • https://theartwolf.com/art-market/most-valuable-paintings/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.