Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

Uzun bir yaz tatiline hoş geldiniz sevgili kitap severler. Bu ay ki kitap tavsiye listemizi “Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri” başlığı altında toplamaya çalıştık.

Her bulduğunuz serin kuytuda, bulursanız bir ulu çınarın gölgesinde ya da en azından klima ile serinletilmiş bir odada buz gibi limonata eşliğinde tatilde okumalık kitaplar süslüyor bu ay listemizi.

İyi okumalar.

 

 

Tatil İçin Kitap Tavsiyeleri

 

Yaz tatili için kitap önerileri listemize zorluklar içinde yaşanan bir aşk hikayesi ile başlıyoruz: Küçük Şeylerin Tanrısı.

Küçük Şeylerin Tanrısı

 

Küçük Şeylerin Tanrısı - Arundhati Roy | Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

Küçük Şeylerin Tanrısı – Arundhati Roy | Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

 

Yazar : Arundhati Roy

Yayınevi: Can Yayınları

 

Arundhati Roy, İngiltere’nin en saygın edebiyat ödülü olan Booker Ödülünü 1997 yılında Küçük Şeylerin Tanrısı adlı romanıyla aldı.

Lirik bir dille, şiirsi bir anlatımla, bir söz-büyücüsü gibi kullandığı sözcüklerle, yasak bir aşkın çökerttiği bir ailenin soluk kesen dramını anlattı.

Varlıklı bir Hindu ailesinin güzel kızı Ammu, ailesinin yanında çalışan bir işçiye aşık olur. Önüne geçilmez, kural tanımaz, tutkulu bir aşkla bağlanırlar birbirlerine. Oysa genç adam Dokunulmazlar sınıfındandır, toplumun en alt kademesinden.

Sonu olmadığını bildikleri bu aşkta küçük şeylerle yetinirler, geleceği düşünemezler.

Genç kadının ayrıldığı kocasından olan biri kız, biri erkek ikiz çocukları bu aşkın doğal tanıklarıdır. Olaylar, birbirinden ayrılmayan bu çift yumurta ikizlerinin çevresinde döner; kızın gözüyle anlatılır.

Arundhati Roy, geriye dönüşlerle örüyor kurgusunu ve beklenmedik, dehşet verici sona ulaştırıyor. 1960’lı yılların sonunda, Hindistan’ın güneyinde geçen bu öyküde, arka planda İngiltere’den bağımsızlığını yeni kazanmış, siyasal çalkantılar içindeki bir Hindistan’ı, kast sisteminin ürkütücü koşullarını ve toplumsal tabuları buluyoruz.

Hindistan’da yayınlandığında, Hristiyan bir Hindu kadınıyla alt kasttan bir erkek arasındaki aşk ve aşk sahneleri Hint gelenek ve göreneklerine aykırı düştüğü için büyük tartışmalara yol açan Küçük Şeylerin Tanrısı, bir solukta okunan unutulmaz bir roman.

 

 

Günlükler

 

Günlükler - Miguel de Unamuno -Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

Günlükler – Miguel de Unamuno | Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

 

Yazar : Miguel de Unamuno

Yayınevi : Sel Yayıncılık

 

Miguel de Unamuno ‘nun Günlükler ‘i İspanya’da ilk kez 1966’da yayımlandı.

Pascal’ın Düşünceleri ‘ni andıran Günlükler, yazarın 1902’den sonra yayımladığı kitaplarını anlamak için ideal bir kılavuz.

Toplumsal düzene, biçimciliğe ve entelektüelliğe başkaldıran genç bir üniversite öğrencisi, okuduğu metinler aracılığıyla Tanrı’ya ulaşmayı deniyor.

Yazarın geçirdiği dinsel krizin izlerini taşıyan sayfalardaki sıradan varoluşla ilgili çarpıcı sözcük oyunları ve aforizmalar, okurları kendi hayatları üstüne düşünmeye çağırıyor.

Günlükler, büyük yazar Unamuno’nun “hayatın anlam” ını bulmayı amaçlamış bir genç adam olarak portresini çiziyor.

 

 

Gömülü Dev

 

Gömülü Dev - Kazuo Ishiguro

Gömülü Dev – Kazuo Ishiguro | Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

 

Yazar : Kazuo Ishiguro

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

 

Romalılar Britanya’yı terk edeli çok olmuş. Viraneye dönmekte koca ülke. Neyse ki ortalığı kasıp kavuran savaş bitmiş.

Britonlar’dan Axl ile Beatrice yıllardır görmedikleri oğullarına kavuşmak için tehlikeli topraklarda zorlu bir yolculuğu göze alıyorlar.

Başlarına türlü belanın geleceğini de biliyorlar, fakat üstü örtülmüş sırlarını aydınlatacak ateşten haberleri yok henüz. Bir de yollarının kesişeceği kişiler var: Sakson savaşçı, öksüz oğlan ve tıpkı Axl’la Beatrice gibi geçmişinde kaybolmuş, hatıralarının vaat ettiklerine ve alıp götürdüklerine yenik bir şövalye. Hep birlikte sürüklendikleri macera bir kurtuluş mu olacak, yoksa yeni bir felaketin habercisi mi?

Kazuo Ishiguro’dan unutuş ve anıların gücü üzerine zamanı aşan bir öykü; özenle korunmuş bir aşka, intikama ve savaşa dair bir mesele.

 

“Gömülü Dev”,hüzünlü, gizemli, her satırı iz bırakacak bir roman. “Dünyanın yaşayan en büyük yazarı Kazuo Ishiguro’dan yeni bir roman.

Bir başyapıt.” 

David Walliams

 

“Kazuo Ishiguro öyle tuhaf ve harika bir roman yazmış ki!.. Benzersiz, okuru esir alan bir roman.”

David Sexton, Evening Standard

 

 

Yaz tatili için kitap önerileri listemize, yazdığı her metinde Doğu-Batı sorunsalını bir şekilde dert edinen Tanizaki ‘nin Gölgeye Övgü kitabına yer veriyoruz.

Gölgeye Övgü

 

Gölgeye Övgü - Junichiro Tanizaki

Gölgeye Övgü – Junichiro Tanizaki | Yaz Tatili İçin Kitap Tavsiyesi

 

Yazar : Junichiro Tanizaki

Yayınevi : Jaguar Kitap

 

Tüm dünyada olduğu gibi Japonya’ya da modernizm sadece yeni fikirleri ve tekniğiyle değil, zevkleriyle de gelir: Renkler hiç olmadığı kadar parıldar, mekânlar güçlü ışıklarla aydınlanır, eşyadaki yaşanmışlık izleri birer birer kaybolur.

Yazdığı her metinde Doğu-Batı sorunsalını bir şekilde dert edinen Tanizaki, tüm bunları basit bir moda değişikliği olarak tanımlayıp geçmez: Dünyayı algılamanın ve yaşamanın bu yeni biçimiyle sert bir hesaplaşmaya girer. Tanizaki gibi bir dehanın bu hesaplaşmaya dair söyledikleri, sadece bir beğeni dönüşümünün değil, modernizm tecrübesi yaşamış her kültürün ortak macerası olarak da okunabilir.

Gölgeye Övgü, gölgenin (ve onun estetiğinin) Japon kültüründeki yerine atfedilen bir methiye olmanın yanı sıra gittikçe rüküşleşen, ince zevklere sırtını dönen günümüz dünyasından bakınca bir ağıt aynı zamanda; kör edici ışıklar altında kaybolmaya yüz tutmuş bir mirasa ağıt…

“Neden karanlıkta güzellik arama eğilimi sadece Doğulularda bu kadar güçlüdür? […] Bana göre biz Doğulular, içinde bulunduğumuz şartlardan hoşnut olmayı amaçlayıp elimizdekilerle mutlu olduğumuz için karanlıktan şikâyet etmek yerine bunun bir çaresi olmadığını kabullenip ışık azsa azdır der, karanlık üzerine düşüncelere gömülür ve karanlığın içindeki doğal güzelliği keşfederiz.”
“Bu kitabı her okuduğumda içim Tanizaki’ye bir kez daha büyük bir hayranlıkla doluyor.”

Kengo Kuma

“Yitip giden bir dünyaya, onun estetiğine ve değerlerine dair yoğun bir tefekkürün kitabı.”

David Mitchell

 

 

İnsan Özgürlüğünün Özü Üzerine

 

İnsan Özgürlüğünün Özü Üzerine -Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling

İnsan Özgürlüğünün Özü Üzerine -Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling | Tatili İçin Kitap Önerisi

 

Yazar : Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling

Yayınevi : Ayrıntı Yayınları

 

“Tüm doğumlar, karanlıktan aydınlığa bir doğumdur; tohum toprağa gömülmeli ve karanlıkta ölmelidir ki, böylece güneşte çok daha güzel bir şekil olarak kendini topraktan gün yüzüne çıkarabilsin.

İnsan dişi bedende şekillenir ve ancak akla dayanmayanın meçhullüğünden (duygudan, özlemden, bilginin o olağanüstü annesinden) en parlak düşünceler çıkar. Bu nedenle başlangıçtaki o kökensel özlemi, henüz bilmese de akla yönelen bir özlem olarak hayal etmeliyiz, tıpkı bizim bilinmeyen ve adı konulmamış bir iyiliğe duyduğumuz özlem gibi.”

Schelling

 

Özgürlük sorusunu ahlak, din, bilim ve tarih açısından ele alan ve insanlık tarihinin en önemli problemlerinden bir olan “kötülük problemi” çerçevesinde yepyeni ve özgün bir bakış açısı sunan bu felsefi inceleme; Immanuel Kant ’ın sekseninde öldüğü (1804), Schiller ’in zamanından önce (1805) göçüp gittiği, Hegel’in Tinin Fenomenolojisi’ni yayımladığı (1807), Napoléon’un Prusya’da hâkimiyetini kurduğu, Goethe’nin Faust’un ilk kısmını kaleme aldığı (1809) bir zamanın ürünüdür.

Schelling ’in 1809 yılında yayımlanan İnsan Özgürlüğünün Özü Üzerine eseri, özsel bilgininin temelini “tinsel olan” da görüyordu. Tin kaderdi ve kader tindi; çünkü sadece onun özü özgürlüktü. Bu eser onun en büyük başarısıdır ve aynı zamanda Alman felsefesinin, dolayısıyla da Batı felsefesinin en derinlikli eserlerinden biridir.

Engels, Bakunin, Kierkegaard ve Burckhardt gibi 19. yüzyılın etkisi büyük filozoflarının hocası olan Schelling’i en önemli eserinden okumak sadece Alman İdealizmini anlamak için değil, aynı zamanda Nietzsche ve Heidegger’in yol haritalarından büyük bir kısmını belirlediği çağdaş felsefe metinlerinin satır aralarında rahatça gezinebilmek için de elzem…

 

 

Yaz tatilinde okunacak kitaplar listemizin son kitabı ise; tuhaf karakterler, lüzumsuz bilgiler, ilginç çizimler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı.

Bence Katil Öldürdü

 

Bence Katil Öldürdü - Kurtcebe Turgul

Bence Katil Öldürdü – Kurtcebe Turgul | Yaz Tatili İçin Kitap Önerileri

 

Yazar : Kurtcebe Turgul

Yayınevi : Mundi

 

Ben Antoine Hercule de Potasse.

Kartvizitimde yazandan çok daha fazlası olmakla övünmüşümdür; mesleğimizin varoluşumuzun ancak ufak bir kısmını tasvir ettiğine dair o ünlü deyişi bilirsiniz. Beni tanımak isteyenlere kısaca özetlediğim gibi, telaffuzu en az icrası kadar zor altı farklı uzak doğu savunma sanatında kara kuşak veya üst düzey diploma sahibiyim. Dünyanın en yüksek beş tepesine, üstelik aynı anda tırmanmayı becerdiğim için kar leoparı sıfatını kazanmış bir dağcıyım.

Nasıl becerdiğimi müsait bir zamanınızda teferruatıyla anlatırım. Teferruat demişken, istisnai bir ehl-i dikkat olduğumdan mekanik saat tamircisi, sırf denize değil derinliklerindeki her canlıya âşık olduğum için sertifikalı bir hidrografım.

Tüm bu hobilerimi bir kenara bırakırsak, ki beni yakından tanımak isterseniz bırakmanızı tavsiye etmem, hayatımı uzun yıllardır özel dedektif olarak kazanıyorum. Ve hizmetinizdeyim.

Paris’in müstesna bir semtinde, ünlü bir iş adamının cesedinin etrafında, kıymeti kendinden menkul bir dedektif, Çorum yöresi türküleri eşliğinde bir aşk, ünlü Türk casuslarının tam listesi, ev yoğurdu tarifi ve dahası…

Tuhaf karakterler, lüzumsuz bilgiler, ilginç çizimler ve akla hayale sığmayan sürprizlerle dolu bir dedektif romanı.

 

“Aptallığı dâhiyane bir vukufiyetle takdim eden, cinayeti kahkahayla buluşturan bir eser.”

MURAT MENTEŞ

 

 

Ayrıca “Yaz Tatili İçin Kitap Tavsiyeleri-2” başlıklı kitap tavsiye listesine buradan ulaşabilirsiniz.

2 Comments

  1. Melis Birkan

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.