Ortaçağ Avrupası’nın Homunculusu-Çirkin Bebek İsa’sı

Orta Çağ Avrupa’sına Yolcuğa Kimler Gelmek İster?

 

Homunculus Nedir ?

Size Orta çağ Avrupa ’sına davet etsem ve o gün yapılan tablolarda Homunculus ’u kavramını inceleyeceğimizi söylesem kaç kişi gelir benimle? Sanırım çok kişi daha yola çıkmadan vazgeçer bu yolculuktan. Ama korkmayın hemen öyle.

Belki Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar gibi çok fazla müzeyi ziyaret etme şansımız yok. Müzeleri ziyaret etsek bile bahsedeceğimiz konu ile ilgili çok fazla eser izleme şansımız olmamıştır büyük ihtimalle.

Bir kısmımızın tarihi kiliseleri ziyaret şansı olduysa orada karşılaşmanızın kuvvetli muhtemel olduğu bir olgu bu Homunculus denen kavram.

Fakat çağımız hızlı iletişim çağı olduğu ve tercih etmesek dahi bazı görüntülere maruz kaldığımız bir gerçek. Muhakkak internet denen bu vadinin bir köşesinde denk gelmişsinizdir şöyle görünen bir resme.

 

Homunculus-Bebek İsa ve Meryem-Ortaçağ Avrupası’nın Homunculus - Çirkin Bebek İsa’sı

Meryem ve İsa Bebeğin Resmedilişi-Orta çağ Avrupası ’nın Homunculus’ u – Çirkin Bebek İsa’sı

 

ya da böyle birine

 

Homunculus - Bebek İsa-Ortaçağ Avrupası’nın Homunculus - Çirkin Bebek İsa’sı

Meryem ve İsa Bebeğin Resmedilişi-Orta çağ Avrupası ’nın Homunculus ‘u – Çirkin Bebek İsa ’sı

 

belki bunlardan bir tanesini görmüş olabilirsiniz.

 

Meryem ve İsa Bebeğin Resmedilişi-Ortaçağ Avrupası’nın Homunculus - Çirkin Bebek İsa’sı

Meryem ve İsa Bebeğin Resmedilişi-Orta Çağ Avrupası ’nın Homunculus ‘u – Çirkin Bebek İsa ’sı

 

 

Orta Çağ Avrupası ‘nın En Fazla Resmedilen Figürleri

Meryem ve Bebek İsa’nın tasvir edildiği bu resimler kilise baskısı altında ki Orta çağ Avrupası ‘nın en fazla resmedilen figürleri arasındadır.

Peki bu bebek İsa tasvirleri neden bu kadar çirkin. Bu çirkinliğin sebebi Orta çağ Avrupasın’ da ki ressamların yetenek eksikliğinden mi kaynaklanıyor sizce?

Tabi ki hayır!

Her ne kadar Rönesanstan önce perspektif ve anatomi kuralları çok dikkate alınmasa da bu sadece annelerinin sevebileceği çirkin bebeklerin sebebi bu kuralların dikkate alınmaması değil.

Siz Peder Mørk Mønsted ’tan Edvard Munch ’ın Çığlık tablosu gibi bir resim isterseniz bu gerçekçi olmaz.

 

 

Peki Bu Homunculus Nedir?

Bu çirkin bebeklerin sebebi Homunculus denen Latince bir kelime.

Homunculus’un Türkçe karşılığı ise Küçük adam ( cüce ).

İsa‘yı küçük bir adam olarak tasvir etmeleri gerekiyordu çünkü genel geçer kabul buydu.

Ortaçağda ki Katolik Hristiyanlar İsa’nın değişmez ve kusursuz bir yapıya sahip olduğuna inanıyorlardı. O yüzden yetişkin İsa, bebek İsa’nın yüzünde tasvir edildi.

 

 

Dahilerin Büyük Etkisi

Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Raffaello ’nun eserleriyle zirve dönemini yaşayan Rönesans, Avrupa ’nın geri kalanında da etkisini göstermeye başladıkça. Kilisenin baskısı azalıp zengin tüccarlar ressamlara sipariş vermeye başladılar. Kendi portrelerinden sonra tabi ki en büyük sipariş kalemi bu zengin Avrupalı tüccarların çocukları ve bebekleriydi.

Ressamlarda bebekleri oldukları gibi hatta bazen olduklarından daha güzel resmetmeye başladılar. Rönesans dönemi etkisini arttırdıkça eserlerde görünen İsa tasvirlerinde de gözle görülür bir değişiklik oldu.

 

Ortaçağ Avrupası’nın Homunculus - Çirkin Bebek İsa’sı

Orta Çağ Avrupası ’nın Homunculus ‘u

 

Artık tasvirlerde ki Bebek İsa da bütün bebekler gibi yanakları al al olmuş, nur topu gibi bir bebek olmaya başladı. Ayrıca Rönesansa bağlı olarak gelişmiş olan eserlerde ki  perspektif ve anatomi anlayışı bu tasvirlerin daha doyurucu olmasında çok büyük bir etken olarak ortaya çıktı.

 

Ortaçağ Avrupası’nın Homunculus - Çirkin Bebek İsa’sı

Orta Çağ Avrupası ’nın Homunculus ‘u

 

 

İşten, okuldan arta kalan kıt zamanınızda, sosyal medyada gezinen gerekli, gereksiz bu kadar popüler kültür malzemesi arasında sanat, felsefe ve edebiyata zaman ayırıp bu yazıyı okuduğunuz için sizi ayakta alkışlıyor ve teşekkür ediyorum.

Hürmetler. Esenlikler dilerim

Yorum Yapmak İster Misiniz?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.