no comments

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Vincent van Gogh’un ünlü tablolarından hangilerini biliyorsunuz? Bu resimlerin hikayelerini hiç merak ettiniz mi? Kısa sanat hayatında yüzlerce sanat eseri oluşturmuş olan Van Gogh, hayatında olduğu gibi dünyaca ünlü tablolarında da ilginç hikayeler barındırır. Ne de olsa bu eserler van Gogh’un hayatının yansımaları değil midir? Vincent van Gogh’u ve dünyaca ünlü tablolarını yakından tanımaya ne dersiniz? Şimdi sizleri ‘En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu’ başlığı ile sanat yolculuğuna çıkarmak istiyoruz.

Vincent van Gogh, deli miydi yoksa birçok insan tarafından anlaşılamamış bir dahi miydi? Her iki durumda da Vincent van Gogh, hayatta iken tahmin dahi edemeyeceği değerli bir sanat koleksiyonunu ardında bıraktı diyebiliriz.

Tarihteki diğer birçok ressam ve sanatçı, yaşamları boyunca zengin olurken, Vincent van Gogh hayatı boyunca sadece bir tablo satmayı başarabilmiştir. (Arles’teki Kırmızı Üzüm Bağı (Red Vineyard at Arles) (1888)). Bugün ise dünyanın en ünlü, en değerli tablolarından bazıları Vincent van Gogh’a ait.

Hayatı, 1890 yılında intiharla sonuçlanan depresyon, yoksulluk ve psikotik ataklarla tanımlanabilir.

Birçok sorununa ve ölümünden sadece on yıldan daha az bir süre önce resim yapmaya başlamasına rağmen, yaklaşık 860’ı yağlı boya olmak üzere 2.100’den fazla sanat eseri üretmeyi başarmıştır.

Eğer ‘Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri’ ‘ne yakından göz atarsanız; neden dünya çapında milyonlarca kişi tarafından beğenildiğini ve neden dünyanın en ünlü Post-Empresyonist sanatçılarından biri olarak kabul edildiğini net bir şekilde anlayabilirsiniz.

 

 

En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu

 

1- Yıldızlı Gece (The Starry Night), 1889

Sergilendiği Yer: Modern Sanat Müzesi (MoMA), New York, ABD

Boyutları: 73.7 cm  × 92.1 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Yıldızlı Gece (The Starry Night), 1889, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Vincent van Gogh, Yıldızlı Gece ‘yi (The Starry Night), Haziran 1889’da güney Fransa’daki Saint-Rémy-de-Provence’ta gönüllü olarak kaldığı akıl hastanesinde boyamıştır.

8 Mayıs 1889’da Saint-Paul-de-Mausole akıl hastanesine girmişti. Bu, Arles’da kendi kulağının bir kısmını kestiği psikotik nöbetinden 6 ay sonrasıydı. Yıldızlı Gece (The Starry Night) en ünlü tablolarından biridir ve sanat tarihinin en iyi tablolarından biri olarak kabul edilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu yağlı boya tablo, van Gogh’un akıl hastanesinde kaldığı odanın doğu tarafına bakan manzarasını tasvir etmektedir. Van Gogh bu görüşün varyasyonlarını 20 defadan fazla kullanmış ve büyük ihtimalle hafızadan boyamıştır. Akıl hastanesindeki stüdyosu zemin kattaydı. Ayrıca kardeşi Theo’ya yazdığı bir mektupta, penceresinin görüşünü engelleyen demir parmaklıklara sahip olduğundan bahsetmiştir.

 

 

2- Otoportre (Self-Portrait of van Gogh), 1889

Sergilendiği Yer: Musée d’Orsay, Paris, Fransa

Boyutları: 65 cm  × 54 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Otoportre (Self-Portrait of van Gogh), 1889, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Vincent van Gogh yaşamı boyunca 35’ten fazla otoportre tablosu yapmıştır ve bu otoportre muhtemelen yaptığı son portredir. Güney Fransa’daki Saint-Rémy-de-Provence’daki akıl hastanesinde hasta olduğu bir zamanda, Eylül 1889’da boyamıştır.

Van Gogh’un bu otoportresi, sanatçının açıkça iyi olmayan ruh halini çok iyi tasvir etmektedir. Bu otoportreyi oluşturduktan kısa bir süre sonra, göğsüne dolu bir silah doğrultup tetiği çekecek ve birkaç gün sonra ölümüne yol açacaktı.

 

 

3- Patates Yiyenler (The Potato Eaters), 1885

Sergilendiği Yer: Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Boyutları: 82 cm  × 114 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Patates Yiyenler (The Potato Eaters), 1885, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri 

 

Vincent van Gogh resim yapmaya başladığı ilk döneminde genellikle resmetmek için köylülerin en mazlumlarını seçiyor ve kasıtlı olarak donuk renkler kullanıyordu. Kahverengiler, griler, kirli yeşiller ve siyahlar.

Patates Yiyenler (The Potato Eaters), van Gogh’un Nisan 1885’te Hollanda’nın Nuenen kentinde bulunduğu sırada yaptığı bir tablodur. 2 yıl sonra Paris’te yaşamaya başladığında, bunu şimdiye kadar yaptığı en iyi tablo olarak tanımlamıştır.

 

 

4- Ren Nehri’nde Yıldızlı Bir Gece (Starry Night over the Rhône), 1888

Sergilendiği Yer: Musée d’Orsay, Paris, Fransa

Boyutları: 72,5 cm  × 95 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Ren Nehri Üzerinde Yıldızlı Gece (Starry Night over the Rhône), 1888, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Ren Nehri’nde Yıldızlı Bir Gece (Starry Night over the Rhône), Arles’de o sırada kiraladığı Sarı Ev‘e (The Yellow House) sadece 2 dakikalık yürüme mesafesindeki Ren Nehri kıyısında bir yerde geceleyin resmettiği bir tablodur.

Vincent van Gogh, gece gökyüzünü birçok resminde kullandığı bir arka plan olarak en ünlü eseri Yıldızlı Gece (The Starry Night) ‘ye oldukça benzemektedir.

Bu resim, Vincent van Gogh’a diğer birçok resminde de geceleri ışığın etkilerini kullanma ilhamını vermiştir.

Daha sonra yapacağı bir resimle birlikte bu üç resim, Van Gogh’un en çok tanınan eserleri arasında yerini alacaktır.

 

 

5- Ayçiçekleri (Sunflowers), 1888

Sergilendiği Yer: Ulusal Galeri, Londra, Birleşik Krallık

Boyutları: 95 cm  × 73 cm

 

Ayçiçekleri (Sunflowers), 1888, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu

 

Ayçiçekleri (Sunflowers), aynı temalı bir dizi tablo serisinin adıdır.

Serinin ilk bölümü, ressamın 1887’de Paris’te kaldığı sırada ve ikinci seri ise 1888’de Arles’de kaldığı süre boyunca boyanmıştır.

İlk seri, çiçekleri yatık bir vaziyette tasvir ederken, ikinci seri, çiçekleri bir vazoda duran bir buket olarak tasvir etmektedir.

Van Gogh, ikinci seriyi, ziyaret etmesini beklediği diğer sanatçı Paul Gauguin‘i etkilemek amacıyla çizdiği düşünülmektedir.

 

 

6- Sarı Ev (The Yellow House (The Street)), 1888

Sergilendiği Yer: Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Boyutları: 76 cm  × 94 cm

 

Arles’te bulunan Vincent van Gogh un da kaldığı Sarı Ev | Sarı Ev (The Yellow House (The Street)) Vincent van Gogh (1853 – 1890), Arles, Eylül 1888 | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu

 

Sarı Ev (The Yellow House (The Street)) bazen ‘Sokak’ olarak da anılmaktadır ve Vincent van Gogh’un Arles’da kiraladığı evi tasvir etmektedir.

Evin birinci katında van Gogh’un stüdyosu vardı ve 1888’de Paul Gauguin‘in 9 hafta kaldığı misafirhane de aynı kattaydı.

Resmin sol tarafında pembe bir bina bulunmaktadır ve van Gogh bunun eskiden yemek yediği restoran olduğunu belirtmiştir.

Sarı Ev, II. Dünya Savaşı sırasında şiddetli bir şekilde bombalanmış ve daha sonra yıkılmıştır.

 

 

7- Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night), 1888

Sergilendiği Yer: Kröller-Müller Müzesi, Otterlo, Hollanda

Boyutları: 80.7 cm  × 65.3 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night), 1888 – Vincent Van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Vincent van Gogh ’un bu eserinde büyük bir lambanın aydınlattığı ve üzerinde yıldızlı bir gökyüzü olan bir kafeyi görmekteyiz.

Gecenin renkleri sokağın arnavut kaldırımlarına yansırken insanlar terasta oturup bir şeyler içmenin keyfini çıkarmaktadır. Van Gogh’un resim yapmaktan açıkça zevk aldığı rahatlatıcı bir sahneyi bize etkileyici renkleriyle ve kendi tarzıyla anlattığını söyleyebiliriz.

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) aynı zamanda “Place du Forum’daki Teras Kafe” olarak da bilinir ve orijinal adı ‘Akşam Kahvehanesi’ dir.

 

İlginizi Çekebilir: Van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Van Gogh‘un 35 yaşında tamamladığı tablosundan bir mektupta:

“Yıldızlı bir akşamda o kafenin dışarıdan görünüşü, en az yıldızlar kadar parlak. Tabloya karanlıkta gördüğüm renklerle resmedeceğim. Kafenin sarısı benim gördüğüm sarı olmayabilir, hatta yerdeki taşların rengi başka bile olabilir…”  sözleriyle bahsetmiştir.

 

 

8- Arles’teki Kırmızı Üzüm Bağı (Red Vineyard at Arles) (1888)

Sergilendiği Yer: Puşkin Devlet Güzel Sanatlar Müzesi, Moskova, Rusya.

Boyutları: 75 cm  × 93 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Arles’teki Kırmızı Üzüm Bağı (Red Vineyard at Arles) (1888), Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Arles’teki Kırmızı Üzüm Bağı (Red Vineyard at Arles), Vincent van Gogh‘un Kasım 1888’de yaptığı bir tablodur. Arles şehri yakınlarındaki bir bağda çalışan insanları tasvir etmektedir.

Bu tablonun en dikkat çekici özelliklerinden biri ise, van Gogh’un yaşamı boyunca satabildiği tek tablo olduğunun düşünülmesidir.

 

 

9- Auvers’deki Kilise (The Church at Auvers), 1890

Sergilendiği Yer: Musée d’Orsay, Paris, Fransa

Boyutları: 74 cm  × 94 cm

 

Auvers’deki Kilise (The Church at Auvers), 1890, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu.

 

Auvers’deki Kilise (The Church at Auvers), Vincent van Gogh’un intihar etmesinden sadece bir ay önce Haziran 1890’da boyanmıştır. Van Gogh, bu ve benzeri resimlerinden ‘Kuzey Hatıraları’ olarak bahsetmektedir.

Betimlenen kilise, Place de l’Eglise, Auvers-sur-Oise, Fransa’da bulunmaktadır. Bu kasaba, Paris’in yaklaşık 27 kilometre (17 mil) kuzeybatısında yer almaktadır.

Daha derin bir anlama sahip olan diğer resmi olan ‘Buğday Tarlası ve Kargalar (Wheatfield with Crows)’ ile aynı temaya sahiptir.

 

 

10- Buğday Tarlası ve Kargalar (Wheatfield with Crows), 1890

Sergilendiği Yer: Van Gogh Müzesi, Amsterdam, Hollanda

Boyutları: 50.2 cm  × 103 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Buğday Tarlası ve Kargalar (Wheatfield with Crows), 1890, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Buğday Tarlası ve Kargalar ‘ı (Wheatfield with Crows), Vincent van Gogh’un intihar etmeden önce 1890 yılının temmuz ayında yapmıştır. Bu onun en büyük eserlerinden biri olarak kabul edilir ve bazı sanat tarihçileri kesin bir bilgi olmamasına rağmen, onun son resminin Buğday Tarlası ve Kargalar (Wheatfield with Crows) olduğunu iddia etmektedir.

Bir buğday tarlası üzerinde uçan kargalarla dolu bulutlu bir gökyüzünü tasvir etmektedir. Tarlanın ortasında hiçbir yere gitmeyen bir yol bulunur.

Van Gogh bir mektupta bu resmin üzüntü ve aşırı yalnızlığı ifade ettiğini yazmıştır, belki de bu yalnızlık hissinden dolayı sadece birkaç hafta sonra kendi canına kıymıştır.

 

 

11- İrisler (Irises), 1889

Sergilendiği Yer: J. Paul Getty Museum, Los Angeles, ABD

Boyutları: 71 cm  × 93 cm

 

İrisler (Irises), 1889, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu

 

İrisler (Süsenler), Vincent van Gogh’un güney Fransa’daki akıl hastanesinde kaldığı dönemde tıpkı Ayçiçekleri (Sunflowers) serisi gibi yapmış olduğu başka bir serinin adıdır. Akıl hastanesine geldikten birkaç hafta sonra Mayıs 1889’da yapmıştır.

Resimler, hastanenin bahçesinde büyüyen irisleri tasvir etmektedir.

Van Gogh, resim yapmaya devam etmenin onu tamamen delirmekten alıkoyduğu gerçeğine atıfta bulunarak, resimleri ‘hastalığımın paratoneri’ olarak tanımlamıştır.

Dünyanın en pahalı van Gogh tablolarından biri olarak kabul edilmektedir.

 

 

12- Dr. Gachet’nin Portresi (Portrait of Dr. Gachet), 1890

Sergilendiği Yer: Özel koleksiyon

Boyutları: 67 cm  × 56 cm

 

Dr. Gachet’nin Portresi (Portrait of Dr. Gachet)(Birinci Versiyon), 1890, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu.

 

Vincent van Gogh, Dr. Gachet’nin Portresi ‘ni (Portrait of Dr. Gachet), Saint-Rémy-de-Provence’daki akıl hastanesinden ayrılmasından kısa bir süre sonra yapmıştır.

Paul Gachet, van Gogh’un akıl hastanesinden ayrılmasından sonra, hayatının son aylarında, onunla ilgilenen homeopatik* bir doktordu.

Gachet’te kaldığı süre boyunca, yaptığı portreler de dahil olmak üzere 70’den fazla resim yapmıştır. Portrenin iki versiyonu bulunmakta ve ilk versiyonu 1990 yılında bir müzayedede 82,5 milyon dolara özel bir alıcıya satılmıştır.

Tablonun, bugünkü değerinin 160 milyon ABD dolarının üzerinde olduğu düşünülmektedir.

*Homeopati, bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan sözde bilimsel bir alternatif tıp yöntemidir.

 

 

13- Gece Kahvesi (The Night Café), 1888

Sergilendiği Yer: Yale Üniversitesi Sanat Galerisi, New Haven, ABD

Boyutları: 72.4 cm  × 92.1 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Gece Kahvesi (The Night Café), 1888, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Resmin sağ alt köşesinde, resmin imzasının hemen altında Night Café‘nin adı yazılıdır. Arles’da bulunan ‘Café de la Gare’ın içini tasvir etmektedir. Vincent van Gogh bu eserini Eylül 1888’de yapmıştır.

Kafenin sahibi Joseph-Michel Ginoux‘ydu. Karısı Marie daha sonra hem van Gogh hem de Gauguin tarafından yaratılan ve ‘Arles’lı Kadın’ anlamına gelen ‘l’Arlésienne’ adlı bir resim için poz vermiştir.

 

İlginizi Çekebilir: Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

 

14- Arles’teki Yatak Odası (The Bedroom), 1889

Sergilendiği Yer: Musee D’Orsay, Paris, Fransa

Boyutları: 74 cm  × 92 cm

 

Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

Arles’teki Yatak Odası (The Bedroom), 1889, Vincent van Gogh | Dünyaca Ünlü Van Gogh Eserleri

 

Arles’teki Yatak Odası (The Bedroom), Van Gogh’un resmettiği bu sahnenin üç versiyonunun da adıdır. Bu resimler, Van Gogh’un Arles’daki Sarı Ev‘deki sade yatak odasını tasvir etmektedir.

Üç farklı versiyon, sağdaki duvardaki resimlerle birbirinden ayırt edilebilir.

Van Gogh bilerek ve isteyerek bu sahneye perspektif kurallarını uygulamamaya karar vermiştir. Japon baskısına benzemesi için bu tabloya ‘düzleştirilmiş’ bir görünüm vermek istemiştir. Vincent van Gogh ‘un en önemli eserleri arasında yer almaktadır.

 

 

15- Kulağı Bandajlı Otoportre (Self-Portrait with Bandaged Ear), 1889

Sergilendiği Yer: Somerset House, Londra, Birleşik Krallık

Boyutları: 60 cm  × 49 cm

 

Kulağı Bandajlı Otoportre (Self-Portrait with Bandaged Ear), 1889, Vincent van Gogh | En Ünlü 15 Vincent Van Gogh Tablosu.

 

Kulağı Bandajlı Otoportre (Self-Portrait with Bandaged Ear), Vincent van Gogh’un Arles’daki psikotik döneminden hemen sonraki durumunu betimleyen başka bir otoportredir.

Paul Gauguin‘in ziyareti, Vincent’ın sol kulağının bir kısmını kestiği ve ertesi gün hastaneye kaldırıldığı bir olayla sonuçlanmıştır.

Olay 23 Aralık 1888’de olmuş ve bu tablo bir sonraki ay Ocak 1889’da yapılmıştır.

Van Gogh, resmi yaparken ayna kullandığı için sol kulağını kesmesine rağmen sağ kulağını bandajlı şekilde boyamıştır.

 

 

 

Kaynaklar:

  • https://art-facts.com/famous-vincent-van-gogh-paintings/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Vincent_van_Gogh
  • https://www.vangoghmuseum.nl/en/highlights/letters/574
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/Homeopati
  • https://artsandculture.google.com/asset/the-bedroom/rgHdFPzCeCfnxQ?hl=tr
  • https://www.itravelwithart.com/ten-of-the-most-famous-van-gogh-paintings/

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.