no comments

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Sanat Tarihinin derinliklerine bir yolculuğa var mısınız? Bu içeriği inceledikten sonra yurtdışı seyahatlerinizde bu mekanları mutlaka gezi planına dahil edeceğinizi şimdiden söyleyebiliriz.

Tarih boyunca sanatçılar çevrelerinden ilham almış, sihirli elleriyle birçok sanat eseri üretmişlerdir. Klasik dönemde dahil olmak üzere ama özellikle İzlenimcilik (Empresyonizm) akımıyla birlikte sanatçılar çevrelerini resmetmeye başlamışlardır. Kimisi bir köprüden etkilenmiş, kimisi bir kafeden, kimisi ise bir çiftlik evini gözüne kestirmistir. Ama hepsinin eserlerindeki ortak özellik; üzerinden on yıllar geçmiş olsa da resimlere baktığımızda o mekanların büyüsü hala bizi etkisi altında bırakmaya devam etmektedir.

Bu mekanları canlı görmek nasip olmaz diye de düşünmeyin şimdi size bu mekanları iki boyutlu bir şekilde olsa da gezme fırsatı sunuyor, Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer içeriği ile hazırsanız sizi sanal bir seyahate çıkarmak istiyoruz.

 

 

Ünlü Tablolara İlham Veren Gerçek Yaşam Mekanları

 

1- Amerikan Gotiği (American Gothic) – Grant Wood, 1930

Sergilendiği Yer: Chicago Sanat Enstitüsü (Art Institute of Chicago)

Nerede: 300 American Gothic St, Eldon, IA 52554, Amerika Birleşik Devletleri

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Amerikan Gotiği (American Gothic) – Grant Wood (1930) ve ABD ‘nin Missouri eyaletinde Eldon-Iowa’da Bulunan ve Resmin Arka Planını Oluşturan Ev | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

Bir çiftçi ve kızının yer aldığı bu tablo, tüm zamanların en çok parodisi yapılmış sanat eserlerinden biridir. Reklamlardan dergi kapaklarına ve karikatürlere kadar her şeye ilham vermiştir.

American Gothic, 1930’da Eldon, Iowa’dan gelen Grant Wood tarafından yapılmıştır. Kompozisyonun arka planındaki beyaz bina, 1880’lerin başında Catherine ve Charles Dibble tarafından, geleneksel Gotik tasarım öğelerinin ahşap evlere uygulandığı bir Amerikan mimari hareketi olan Marangoz Gotik (Carpenter Gothic) tarzında inşa edilmiştir.

Wood, kızkardeşi Nan ve Cedar Rapids diş hekimi Byron McKeeby‘yi model olarak gösterirken, Wood’un eski aile fotoğraflarından ilham alan giysiler içindeki figürler, tipik küçük kasaba Amerikalılarını temsil etmek içindir.

Wood, evi güzel olduğu için değil, gösterişli detayların ve basit malzemelerinin tuhaf kombinasyonundan büyülendiği için seçmiştir. Bugün Ulusal Tarihi Yerler Sicilinde listelenmiş ve mülk üzerindeki bir müze olan Amerikan Gotik Ev Merkezi için bir etkinlik alanı olarak hizmet vermektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi

 

 

2- Saman Arabası (The Hay Wain) – John Constable, 1821

Sergilendiği Yer: National Gallery

Nerede: Willy Lott’un Evi, Flatford, Suffolk, İngiltere

 

Saman Arabası (The Hay Wain) – John Constable, 1821 ve 16. yüzyıldan kalma kır evi | | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

İngiliz ressam John Constable, 19. yüzyılın başındaki Romantik hareketin önemli bir figürüydü ve 1821’de Saman Arabası (The Hay Wain) da dahil olmak üzere bir dizi manzara resimleri yaptı.

BBC Radio 4 tarafından 2005’te yapılan bir ankette İngiltere’de en popüler ikinci eser seçilen tablo, bir çiftçiyi ve atlarını bir saman arabası veya bir arabayı nehir boyunca çekerken tasvir etmektedir. En solda, Willy Lott’un Evi olarak bilinen ve bugün hala İngiltere’nin Suffolk kentinde duran bir çiftlik evi görünmektedir.

Lott, Constable’ın babasının arazisinde bir çiftçiydi ve tüm hayatı boyunca bu evde yaşadı. Şu anda Birleşik Krallık Ulusal Vakfı tarafından korunan yapı, aslen 16. yüzyılda inşa edilmiştir. Ancak sonraki yıllarda tabloda görülen binayı oluşturmak için ilaveler yapılmıştır.

Resim tamamlandıktan sonra biraz değiştirilmiş olsa da, 1920’lerde yapılan bir restorasyon ile ev, Saman Arabası (The Hay Wain)‘ nda görüldüğü şekle getirilmiştir.

 

 

3- Küçük Sokak (The Little Street) – Johannes Vermeer, 1657-1658

Sergilendiği Yer: Rijksmuseum Amsterdam

Nerede: Vlamingstraat 40, Delft, Hollanda

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Küçük Sokak (The Little Street) – Johannes Vermeer (1657-1658) ve 40–42 Vlamingstraat, Hollanda ‘da Bulunan Küçük Sokağın Günümüzdeki Hali. | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

17.yüzyılın Hollandalı sanatçısı Johannes Vermeer‘in 40’tan az resminin bugün var olduğu bilinmesine rağmen, sanatçı tüm zamanların en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilmektedir. Hatta kuzeyin Mona Lisa ‘sı olarak kabul edilen İnci Küpeli Kız (The Girl with a Pearl Earring) ‘ı boyayan sanatçıdır.

Hayatta kalan iki şehir manzarasından biri olan 1658’deki Küçük Sokak (The Little Street) ‘ın, 2015 yılında araştırmacılar tarafından gerçek hayattaki yeri tespit edildi.

Amsterdam Üniversitesi’nde profesör olan Frans Grijzenhout, Vermeer’in memleketi Delft’teki eski vergi kayıtlarına başvurarak resimde tasvir edilen binaların ve sokakların boyutları tüm şehirde orantıları doğru şekilde karşılayan tek bir nokta olduğu tespit etti: 40-42 Vlamingstraat bölgesi.

Resimdeki binalar yıkılıp yerine daha yeni yapılar yapılırken, resimde yer alan sağ taraftaki kapı halen durmaktadır. Profesörün iddiasını daha da ileri götüren araştırma, resmin sağında tasvir edilen kırmızı tuğlalı evin Vermeer’in halasına ait olduğunu gösteren araştırmadır.

 

İlginizi Çekebilir: Johannes Vermeer (Jan Vermeer) ‘in Hayatı ve Eserleri

 

 

4- Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) – Vincent van Gogh, 1888

Sergilendiği Yer: Kröller-müller Müzesi

Nerede: Le Café la Nuit, Arles, Fransa

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) – Vincent van Gogh (1888) ve Arles’in Forum Meydanındaki (Place du Forum) kafe yeniden adlandırılmış bir şekilde halen ayakta! (Fotoğraf: Kelly Richman-Abdou / My Modern Met)

 

Vincent van Gogh, kısa hayatı boyunca hiçbir zaman üne veya paraya kavuşamamış olsa da, tüm zamanların en popüler ve üretken sanatçılarından biridir. Vincent van Gogh yağlı boya tablolar, çizimler, eskizler ve suluboyalar dahil olmak üzere 2.000’den fazla sanat eseri üretmiş olmasına rağmen, hayattayken sadece bir tablo satabilmiştir.

İmzası olan Post-Empresyonist tarzında tamamladığı daha ünlü tablolarından biri, yıldızlı gökyüzüne karşı parlak bir şekilde aydınlatılmış bir kafeyi betimleyen 1888 tarihli Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) ‘dir.

Bugün Van Gogh tutkunları, Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) ‘ye ilham veren tam konum olan Le Café La Nuit‘te bir şeyler yemek ve içmek için gidebilirler. Güney Fransa’da bir şehir olan Arles’te bulunan restoran, ziyaretçilerine eksiksiz bir menü sunmaktadır. Ancak mekanın Van Gogh ile bağlantısı göz önüne alındığında, çoğu zaman, şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çok kalabalık olması yer bulmanızı zorlaştırabilir.

Zengin renklere sahip tablo, Hollandalı sanatçının hayatında özellikle verimli bir dönem olan Arles, Fransa’da kaldığı süre boyunca tamamladığı ilk eserlerden biri olmasıyla ünlüdür.

Sanatçı, Paris’ten Arles’e yeni bir ilham ve şehir hayatından bir mola vermek için taşınmıştı. Orada bir sanatçı kolonisi kurmayı ve yakın arkadaşı Paul Gauguin‘i kalmaya davet etmeyi amaçladı, ancak van Gogh’un kendi kulağını kesmesiyle sonuçlanan bir tartışmanın ardından dostlukları bozuldu. Derin depresyondan muzdarip olan Van Gogh, olaydan sonra Saint-Rémy’deki bir akıl hastanesine yattı ve 1890’da intihar ederek hayatına son verdi.

 

İlginizi Çekebilir: Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey

 

 

5- Çığlık (The Scream) – Edvard Munch, 1893

Sergilendiği Yer: National Museum

Nerede: Ekeberg Tepesi’ndeki Valhallveien Yolu, Oslo, Norveç

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Çığlık (The Scream) – Edvard Munch, 1893 ve Valhallveien Yolu (Fotoğraf: Jon Arne Foss) | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

Norveçli ressam Edvard Munch, belki de dünyadaki en ikonik modern sanat eserlerinden birine imzasını atmıştır: ‘Çığlık’ (The Scream).

Ocak 1892 tarihli bir günlüğüne Munch, ilham kaynağını şöyle anlatmıştır: “İki arkadaşımla birlikte yolda yürüdüm – güneş battı. Birden gökyüzü kan rengi oldu- ve bir hüzün soluğu hissettim. Durdum. Çite dayandım. Bitkindim. Fiyordun üzerindeki bulutlar pis kokulu kan damlatıyordu. Arkadaşlarım yola devam etti, ama ben, göğsümde açık bir yarayla, titreyerek oracıkta kaldım. Doğanın içinden kocaman olağan dışı bir çığlığın geçtiğini duydum. Bu resmi çizdim.”

Neyse ki ‘Çığlık’ hayranları için Munch’un başyapıtını resmetmek için ilham aldığı yeri keşfetmek çok kolay: Oslo’ da Ekeberg tepesinde, Valhallveien Yolu’nun kenarında bir manzara.

 

İlginizi Çekebilir: Edvard Munch ‘un Çığlık Tablosu Hakkında Az Bilinen Gerçekler

 

 

6- Nilüferler Serisi (Water Lilies Series) – Claude Monet, 1920-26

Sergilendiği Yer: Modern Sanat Müzesi (MoMA)

Nerede: Giverny Köyü, Paris, Fransa

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

Nilüferler Serisi (Water Lilies Series) – Claude Monet, 1920-26 ve Claude Monet tarafından, Monet’nin, Fransa’daki Giverny köyü bahçelerindeki zambak göleti. | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer

 

Ünlü ressam, Londra’daki Thames’ten Fransa’daki Rouen Katedrali’ne, kırsaldaki saman yığınlarına kadar her türlü konuyla ilgili eserler üretmiş ancak en ünlü eserlerinde kullandığı motiflerden biri nilüfer olmuştur.

Bir Empresyonist ressam olarak Claude Monet, konuları farklı ışık ve hava koşullarında tekrar gözden geçirerek ‘izlenimlerini’ gevşek fırça darbeleri ve cesur renklerle yakalamıştır.

Monet 1883’te Fransa’nın Giverny köyüne taşındığında, yeşil bir Japon köprüsünün kapsadığı bir su bahçesi de dahil olmak üzere kendi bahçelerini tasarlamıştır. Sanatçı, görme yeteneği bozulmaya başlamış olsa da, hayatının geri kalanında bahçelerini tuvaline aktarmıştır.

Monet’in evi ve bahçeleri halka açıktır ve gezilebilir durumdadır.

 

İlginizi Çekebilir: Claude Monet’in Hayatı ve Eserleri

 

 

7- La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) – Georges Seurat, 1844

Sergilendiği Yer: Chicago Sanat Enstitüsü (Art Institute of Chicago (The Art Institute of Chicago))

Nerede: Jatte Adası, Paris, Fransa

 

La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) – Georges Seurat, 1844 ve Jatte Adası (Seine Nehri’nin ortasında, konum olarak Courbevoie, Neuilly-sur-Seine ve Levallois’nın ortasında bulunan, yaklaşık 2 kilometre uzunluğunda, 200 metre genişliğinde doğal bir ada.) | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer.

 

Georges Seurat‘ın tüm dünyada hemen hemen herkes tarafından tanınan en büyük eseri La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte), Seine Nehri kıyısında güneşli bir günün tadını çıkaran şık Parislileri tasvir etmektedir.

Eserdeki sahneler oldukça basit görünse de başlangıçta göründüğünden daha eğlenceli diyebiliriz. Örneğin, sağdaki kadının tasmalı bir maymunu gezdirdiğini görebilirsiniz. Resim aynı zamanda bir devrin başlangıcı niteliğindedir. Bir görüntü oluşturmak için küçük renk çizgileri kullanılması noktacılık tekniğine öncülük etmesine yardımcı olmuştur.

Tablo, Seine Nehri boyunca sakin bir yürüyüş yapabileceğiniz cennet gibi bir ada olan Île de la Jatte’yi (Jatte Adası) tasvirlemektedir. Ada, La Grande Jatte’de Bir Pazar (A Sunday on La Grande Jatte) da dahil olmak üzere, boyandıkları noktalarda bulunan birçok önemli sanat eserinin reprodüksiyonlarını içermektedir.

 

 

8- İzlenim: Gün Doğumu (Impression Sunrise) – Claude Monet, 1872

Sergilendiği Yer: Marmottan Monet Müzesi (Musée Marmottan Monet)

Nerede: Le Havre Limanı, Le Havre, Fransa

 

İzlenim: Gün Doğumu (Impression Sunrise) – Claude Monet, 1872 ve Le Havre Limanı | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer.

 

Claude Monet ‘in birçok olağanüstü eseri vardır, ancak belki de hiçbiri puslu bir sabahta pastoral bir Fransız limanının tasvirinden daha fazla dikkat çekmemiştir.

Sanatçı eserini Paris’teki bir sergide sergiledikten sonra, bir eleştirmen eseri başlığından yola çıkarak ‘Empresyonist’ terimini kullanmıştır. Empresyonist hareketin adını buradan aldığına inanılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Ünlü Empresyonist (İzlenimci) Ressamlar ve Eserleri

 

Monet’in ilham kaynağı, bugün Fransa’nın en büyük ikinci ticari limanı olan Le Havre Limanıydı. Aynı zamanda Paris’e gelen yolcu gemileri için ortak bir giriş limanıdır, bu nedenle Işık Şehri’nden geçen bir gemi gezisi rezervasyonu yaparsanız bu limanı görme şansınız yüksektir.

 

 

9- Fecamp Plajı (The Beach at Fécamp) – Albert Marquet, 1906

Sergilendiği Yer: Modern Sanat Müzesi (MoMA)

Nerede: Fecamp Plajı, Le Havre’nin 40 km kuzeydoğusu, Fransa

 

Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer.

Fecamp Plajı (The Beach at Fécamp) – Albert Marquet, 1906 ve Fecamp Plajı, Le Havre’nin (Fransa) 40 km kuzeydoğusunda bulunan 800 metrelik kayalıklı bir plajdır. | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer.

 

1875’te Bordeaux’da doğan Albert Marquet, yakın arkadaşı ve ünlü ressam Henri Matisse ile İtalya, Almanya, İskandinavya ve Kuzey Afrika’yı gezmiş ve pitoresk (durumu, görünüşü bir tablo konusu olmaya değecek güzellikte olan) sahiller ve manzaralar resmetmişlerdir.

Ancak Albert Marquet’in en büyük ilham kaynağı, Kuzey Fransa’nın Paris’ten arabayla yaklaşık üç saatlik mesafede olan Normandiya’nın limanları ve sahilleriydi.

1906’da Marquet, Fécamp’ın tarihi balıkçı limanı ve plajıyla eş anlamlı olan yükselen beyaz kayalıklara sahip deniz kıyısının canlı bir yağlı boya tablosu olan, Fecamp Plajı (The Beach at Fécamp) ‘nı boyadı.

Fécamp’ın çok sayıda restoranını, kilisesini ve müzesini keşfettikten sonra, taş kumsalını veya gezinti yolunu gezebilir ve sahil şeridindeki muhteşem beyaz kayalıklara hayran kalabilirsiniz. Ve kesinlikle Benedictine Sarayı‘nı ziyaret etmeyi kaçırmak istemezsiniz. Bir müze, sanat galerisi ve içki fabrikası olan Saray, 19. yüzyılın sonlarında dünyaca ünlü bitkisel likör Benedictine’nin doğduğu yerdir.

 

 

10- Bal du moulin de la Galette – Pierre-Auguste Renoir, 1876

Sergilendiği Yer: Orsay Müzesi

Nerede: Galette Yel Değirmeni, Paris, Fransa

 

Bal du moulin de la Galette – Pierre-Auguste Renoir, 1876 ve Galette Yel Değirmeninin günümüzdeki hali | Ünlü Tablolardan Gerçek Hayatta Ziyaret Edebileceğiniz 10 Yer. (Kaynak: Universal History Archive/Getty Images & Ivan Bastien/Getty Images))

 

Paris’in en yüksek rakımlı yeri olan Montmartre bölgesi uzun zaman sanatsal çalışmalar için bir cennet olarak görülmüş ve yüzyıllardır ressamlar en ünlü simge yapılarından birini, bir yel değirmeni olan Moulin de la Galette‘ye eserlerinde yer vermişlerdir.

Bu alan uzun süre eğlence için bir toplanma merkezi olarak kullanılmaktaydı ve Pierre-Auguste Renoir ‘un 1877 yılındaki Empresyonist sergisinde sergilenen ve 1876 yılında yapmış olduğu Bal du moulin de la Galette‘de oradaki bir partinin ruhunu yakalamıştır.

Bugün, sanat tarihinin önemli bir yerine sahip olan bu mekanda, sanatın ruhunu duygularınızın derinliklerinde hissederek yel değirmeninin altındaki bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. Bu sahneyi kullanan diğer sanatçılar arasında Pablo Picasso, Vincent van Gogh ve Henri de Toulouse-Lautrec yer almaktadır.

 

 

 

Kaynaklar:

 • https://www.history.com/news/7-places-from-famous-paintings-that-you-can-visit-in-real-life
 • https://www.farandwide.com/s/places-from-famous-paintings-2bb23f9bfd394b0e
 • https://blog.voyayge.com/12-destinations-from-famous-paintings-you-can-visit-in-real-life/
 • https://www.countryliving.com/real-estate/g3225/famous-paintings/
 • https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d9/2007-06-04-Gothic_House.jpg
 • https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:American_Gothic_(Grant_Wood)
 • https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:American_Gothic_(Grant_Wood)#/media/File:Grant_DeVolson_Wood_-_American_Gothic.jpg
 • https://culturedarm.com/johannes-vermeer-location-the-little-street/
 • https://mymodernmet.com/settings-of-famous-paintings/
 • https://www.flickr.com/photos/92647872@N05/23168009663
 • https://www.nationaltrust.org.uk/flatford/features/willy-lotts-house-at-flatford
 • Yukarıda Ayrıca Belirtilmeyen Resimlerin ve Fotoğrafların Kaynakları: Wikimedia Commons ve Getty Images

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.