no comments

Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vincent van Gogh ‘a geceleri ilham gelmesinden midir yoksa “Ben çoğunlukla gecenin, günden daha canlı ve daha zengince renklendirilmiş olduğunu düşünüyorum.” diye söyleminden kaynaklı mıdır bilinmez ama Vincent van Gogh ‘Yıldızlı Gece’ eserinde olduğu gibi en ünlü tablolarını gece gökyüzüne bakarken yapmıştır. Vincent van Gogh ‘un en büyüleyici sanat eserlerinden biri olan Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserini de gece, herhangi bir ahlaki kaygı duymadan çevresinin cazibesinin tadını çıkaran rahat bir izleyicinin vizyonu ile yapmıştır.

Van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) tablosu, sanatçının hayal gücünün ve ışıkla mükemmel bir şekilde başa çıkmasının ideal bir örneğidir. ‘Işık’ ve ‘gece’ çelişkili kelimeler gibi görünse de, Vincent van Gogh’un resimlerinde yıldızlarla dolu parıltılı geceler izleyicileri hep selamlar!

 

İlginizi Çekebilir: Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

 

Vincent van Gogh’un en büyüleyici sanat eserlerinden biri olan Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) hakkındaki gerçekleri, etkileyici hikayesini ve gizemini farklı bir açıdan ‘Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler’ başlığı altında sizler için ele almaya çalıştık.

 

 

Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey

 

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night)

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night), 1888 – Vincent Van Gogh

 

1- Tablo Fransa’nın Güneyindeki Arles Kasabasının Meydanında Boyanmıştır.

Vincent van Gogh ’un bu eserinde büyük bir lambanın aydınlattığı ve üzerinde yıldızlı bir gökyüzü olan bir kafeyi görüyoruz.

Gecenin renkleri sokağın arnavut kaldırımlarına yansırken insanlar terasta oturup bir şeyler içmenin keyfini çıkarıyor. Van Gogh’un resim yapmaktan açıkça zevk aldığı rahatlatıcı bir sahneyi bize etkileyici renkleriyle ve kendi tarzıyla anlattığını söyleyebiliriz.

 

 

2- Van Gogh, Arles’e Geldikten Yaklaşık 7 Ay Sonra Kafe Terasta Gece’yi (Café Terrace at Night) Yapmıştır.

Vincent van Gogh 1888’in başlarında Paris’te yaşamaktaydı ama büyük şehir hayatından bıkmıştı.

Bir sanat kolonisi kurmak amacıyla Fransa’nın güneyine taşınmaya karar verdi. Bu resimde tasvir edilen Kafe’den sadece birkaç sokak ötedeki Sarı Ev (Yellow House)‘de kalıyordu.

 

Kafe Terasta Gece

Arles’te bulunan Vincent van Gogh un da kaldığı Sarı Ev | Sarı Ev (The Yellow House (The Street)) Vincent van Gogh (1853 – 1890), Arles, Eylül 1888

 

1888 yılının Şubat ayında Arles’e gelmiş ve o yılın Eylül ayında Kafe Teras Gece’yi çizmiştir.

Vincent van Gogh’un Arles’teki zamanı, en üretken dönemlerinden biri haline gelmiş ve 300’den fazla resim ve çizim yapmıştır.

 

 

3- Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Tablosunun Boyutları

Tuval üzerine yağlı boya olarak boyanan Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) tablosu 80,7 × 65,3 cm (31,8 × 25,7 inç) boyutlarına sahip ve bu ölçüler, Van Gogh ‘un koleksiyonundaki diğer tabloların birçoğundan biraz daha küçüktür.

 

 

4- Van Gogh Esere Başlamadan Önce Sahnenin Bir Eskiz Çalışmasını Yapmıştır.

Vincent van Gogh, resmi yapmaya başlamadan önce sahnenin bir çizimini yaptı. Bu çizim şu anda Wendy ve Emery Reves Koleksiyonunun bir parçası olarak Dallas Sanat Müzesi‘nde bulunmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi

 

Kafe Terasta Gece

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Taslak Çizimi, 1888, Vincent van Gogh (Dallas Sanat Müzesi) | Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Bu koleksiyon, Édouard Manet, Claude Monet ve Paul Cézanne gibi çeşitli ünlü ressamların resim ve çizimlerinin yanı sıra ünlü Fransız heykeltıraş Auguste Rodin‘in çok sayıda heykelinden oluşmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir: Ünlü Empresyonist (İzlenimci) Ressamlar ve Eserleri

 

 

5- Van Gogh Tabloyu İmzalamamış Fakat Yazdığı Mektuplarda Sık Sık Kafeden ve Eserinden Bahsetmiştir.

Vincent van Gogh, başta kardeşi Theo olmak üzere ailesine ve arkadaşlarına gönderdiği sayısız mektupla ünlüdür. Bu mektuplar ile Vincent’ın bir sanatçı olarak resim gelişimi ve süreci hakkında gerçek bilgiler edinebiliriz.

Her ne kadar van Gogh Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserinin altına imzasını atmasa da kız kardeşi Wilhelmina’ya gönderdiği mektupların birinde, o sırada ne çizdiğini açıkça anlatmıştır:

“Son birkaç gündür akşam saatlerinde bir kafenin dışını gösteren yeni bir tablonun bana verdiği çalışmalarla tam olarak kesintiye uğradım.

Terasta içki içen küçük insan figürleri var. Büyük bir sarı fener terası, cepheyi, kaldırımı aydınlatıyor ve hatta menekşe-pembe bir renk alan caddenin parke taşlarının üzerine ışık yansıtıyor.

 

Van Gogh‘un 35 yaşında tamamladığı “The Cafe Terrace on the Place du Forum, Arles, At Night” şeklinde hem isimlendirip hem de özetlediği tablosundan bahsettiği bir başka mektupta ise:

Yıldızlı bir akşamda o kafenin dışarıdan görünüşü, en az yıldızlar kadar parlak. Tabloya karanlıkta gördüğüm renklerle resmedeceğim. Kafenin sarısı benim gördüğüm sarı olmayabilir, hatta yerdeki taşların rengi başka bile olabilir…

 

 

6- Van Gogh Sahnede Gördüğü Her Şeyi Boyamamış!

Resmin ana odak noktası terasın kendisi ve yukarıdaki yıldızlı gökyüzü olsa da, resimde başka detaylar da mevcut.

Bu detaylara köşesinde parlak bir şekilde aydınlatılmış bir mağaza bulunan “Rue du Palais” adı verilen karanlık cadde de dahildir. Arka planda, resmin yapıldığı sırada bir kilise olan Musée Lapidaire‘in kulesini de görebilirsiniz.

 

Resimdeki mağaza, kilise kulesi ve cadde ayrıntısı. | Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Binanın kısmen ağaç dallarıyla kaplı olduğu dükkânın yanında, van Gogh’un büyük ihtimalle dikkat çekmemek için bilerek tablodan çıkardığı Antik Roma anıtları bulunmaktadır.

 

 

7- Van Gogh Yıldızların Yerini Astronomik Olarak Doğru Yerde Çizmiştir.

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) ile ilgili en büyüleyici gerçeklerden biri, Vincent van Gogh‘un gökyüzündeki yıldızları tam olarak o gece göründükleri gibi boyamasıdır.

 

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserinde yıldızların detayı.

 

Yıldızların yeri dikkate alındığında araştırmacıların, Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserini 17 ve 18 Eylül 1888 gecesinde resmettiği kesin olarak belirleyebildikleri anlamına gelmektedir.

 

 

8- Van Gogh Bu Sahneyi Çizmek İçin Bir Romandan Etkilenmiş Olabilir!

Vincent van Gogh kız kardeşine yazdığı bir mektupta:

“…Fransız doğa bilimcileri Zola, Flaubert, Guy de Maupassant, De Goncourt, Richepin, Daudet, Huysmans’ın çalışmaları muhteşem ve bunlara aşina olmayan birinin kendi zamanına ait olduğu söylenemez. Maupassant’ın başyapıtı Bel-ami’dir; umarım senin için alabilirim.”

ifadelerini kullanarak Bel-ami ‘nin kendisi için ne kadar önemli bir başyapıt olduğunu söylemiştir.

İşte o çok sevdiği başyapıtta Paris’te ışıklı kafelerin olduğu bir bulvar tasviri bulunmaktadır. Vincent van Gogh bu durumu şöyle dile getirir:

“Bel-Ami’nin başlangıcı, tam olarak, bulvarın ışıklı kafeleriyle Paris’te yıldızlı bir gecenin tanımıdır ve az önce çizdiğim konuya benzer.”

Van Gogh’un bir meslektaşı olan Louis Anquetin‘in Café Terrace at Night‘a oldukça benzeyen ve aynı renk şemalarını kullanan “Avenue de Clichy: 5 o’clock in the Night” adlı tablosundan esinlenmiş olması da mümkündür.

 

Kafe Terasta Gece

Avenue de Clichy – Five O’Clock in the Evening, 1887, Louis Anquetin | Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

9- Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği ‘nden Mi Esinlendi?

Akademisyen Jared Baxter 2013 yılında bir makale yayımladı. Makalesinde Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserinin Leonardo da Vinci’nin en ünlü eserlerinden biri olan Son Akşam Yemeği tablosu arasında bir bağlantı olduğunu iddia etti.

 

İlginizi Çekebilir: Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği Eseri Hakkında 8 Şaşırtıcı Gerçek

 

Terasta oturan insanlara yakından bakıldığında, onu çevreleyen 12 kişinin bulunduğu merkezi bir figür ve kapıda Yahuda’yı temsil eden gölgeli bir figür olduğu görülmektedir. Resmin bu özel alanının arka planında ise bir haç bulunmaktadır.

 

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night)

Leonardo da Vinci ‘nin Son Akşam Yemeği ‘nden Mi Esinlendi? | Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey

 

Vincent’ın kardeşi Theo’ya 29 Eylül 1888 tarihinde yazdığı ve Café Terrace at Night’a atıfta bulunduğu mektupta:

“Bu benim için muazzam bir ihtiyaç duymamı engellemiyor, kelimeyi söyleyeyim mi  -din için- bu yüzden geceleri yıldızları boyamak için dışarı çıkıyorum ve her zaman bir grup canlı figürle arkadaş olan böyle bir tabloyu hayal ediyorum.”

 

 

10- Kafe Günümüzde Halen Varlığını Sürdürüyor!

Arles’in Forum Meydanındaki (Place du Forum) kafe yeniden adlandırılmış bir şekilde halen ayakta!

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) ile ilgili en dikkat çekici gerçeklerden biri de resimde tasvir edilen kafenin günümüzde de halen var olmasıdır. 1990’ların başında da tamamen orijinal görünümüne kavuşmuştur.

 

1888 yılında yapılan Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) resminde yer alan kafe günümüzdeki hali: Place du Forum ‘da bulunan Café van Gogh | Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey

 

Aynı zamanda sanatçının onuruna yeniden “Café van Gogh” (Van Gogh Kafe) olarak adlandırılmış ve resmi çizmek için oturduğu yer de bir beton blok ile işaretlenmiştir.

Bu kafede, sanat tarihinin tam da ortasında kahvenizi yudumladığınızı düşünsenize, çok ilginç değil mi?

Van Gogh Kafe‘yi Google Maps üzerinden sanal olarak gezmek için tıklayınız.

 

 

11- Van Gogh Resmi Yerinde Yapmıştır.

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eseri ile ilgili en ilginç gerçeklerden biri, Vincent van Gogh’un onu yerinde boyamış olmasıdır, bu da çizim sehpasını Place du Forum’un kuzeydoğu köşesine kurup boyadığı anlamına gelmektedir. Bu sebepten Van Gogh Kafe (Cafe van Gogh) ‘nin resim çizilen tarafına bir beton blok yerleştirilmiştir.

 

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night)

Café van Gogh, Place du Forum, Arles-Fransa (Kaynak: Google Maps) | Vincent van Gogh’un Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 16 Şey

 

Konuyla ilgili olarak Vincent van Gogh kız kardeşine şunları yazmıştır:

Geceleri yerinde resim yapmaktan inanılmaz keyif alıyorum! Eskiden gündüzleri resim çizer, resimden resim yapardım. Ama o şeyi hemen boyamanın bana uygun olduğunu düşünüyorum.

 

 

12- Van Gogh Bir Gece Sahnesi Çizmesine Rağmen Hiç Siyah Renk Kullanmamıştır!

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) ile ilgili en şaşırtıcı gerçeklerden bir diğeri ise; Van Gogh’un hiç siyah renk kullanmamış olmasıdır!

Vincent van Gogh ‘un gece resimlerinin ateşli bir hayranı olduğunu, hatta gecenin gündüzden çok daha renkli olduğunu iddia ettiğini de biliyoruz.

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eserini bitirdikten sonra Van Gogh kız kardeşine coşkusunu ifade eden bir mektubunda:

“Son birkaç gündür akşam saatlerinde bir kafenin dışını gösteren yeni bir tablonun bana verdiği çalışmalarla tam olarak kesintiye uğradım.

Terasta içki içen küçük insan figürleri var. Büyük bir sarı fener terası, cepheyi, kaldırımı aydınlatıyor ve hatta menekşe-pembe bir renk alan caddenin parke taşlarının üzerine ışık yansıtıyor.

Yıldızlarla süslenmiş mavi gökyüzünün altından çıkan bir sokaktaki evlerin alınlıkları, yeşil bir ağacı olan koyu mavi veya menekşedir. Şimdi siyahsız bir gece tablosu var! Güzel mavi, mor ve yeşilden başka hiçbir şeyi olmayan, bu çevrede ışıklı meydan; soluk kükürtlü, limon yeşili renklidir.

Geceleri yerinde resim yapmaktan inanılmaz keyif alıyorum! Eskiden gündüzleri resim çizer, resimden resim yapardım. Ama o şeyi hemen boyamanın bana uygun olduğunu düşünüyorum.

Karanlıkta yeşile mavi, pembe leylak yerine mavi leylak kullandığım çok doğru, çünkü tonun doğasını net olarak seçemezsiniz. Ancak zayıf, solgun ve beyazımsı bir ışıkla geleneksel siyah geceden kurtulmanın tek yolu bu, aslında tek başına bir mum bize en zengin sarıları ve turuncuları verir.”

 

 

13- Resmin Farklı İsimleri Vardı.

Tablo ilk kez 1891 yılında sergilenmiş ancak farklı bir isimle ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur: Akşam Kahvehanesi (Coffeehouse, in the evening )(Café, le soir).

Şu anki adını yani Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) almadan önce ‘Place du Forum’daki Cafe Terrace’ (The Cafe Terrace on the Place du Forum) adıyla da bilinmektedir.

 

 

14- Aynı Gökyüzü İle İki Başyapıt Daha Yaptı.

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) eseri ile ilgili en büyüleyici gerçeklerden biri, bu eserde yapmış olduğunu Post-Empresyonist gece, yıldızlı gökyüzü sahnesinin benzerlerini oluşturan çalışmalarının ilki olmasıdır.

Daha sonra yapacağı iki resimle birlikte bu üç resim, Van Gogh’un en çok tanınan eserleri arasında yerini alacaktır.

Bu yıldızlı gökyüzüne sahip diğer iki tablo ise ‘Yıldızlı Gece’ (Starry Night) ve ‘Ren nehri Üzerinde Yıldızlı Gece’ (Starry Night over the Rhône) ‘dir.

 

Yıldızlı Gece (Starry Night) ,1889, Vincent van Gogh | Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Ren nehri Üzerinde Yıldızlı Gece (Starry Night over the Rhône), 1888, Vincent van Gogh | Van Gogh’un Kafe Terasta Gece Eseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

 

15- Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night): En Çok Çoğaltılan İkinci Eser!

Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) tablosu, 2000 yılından 2010 yılına kadar en çok çoğaltılan ilk on eser listesinde ikinci sırada yer almaktadır.

İlk sırada ise Van Gogh’un Yıldızlı Gece (Starry Night) ‘si bulunmaktadır.

 

 

16- Kafe Terasta Gece (Café Terrace at Night) Eseri Kröller-Müller Müzesinde Bulunmaktadır.

Tablo, Hollanda’nın Gelderland şehrindeki bir kasaba olan Otterlo‘da bulunmaktadır. ‘Patates Yiyenler’ (The Potato Eaters) ve ‘Selvili ve Yıldızlı Yol’ (Road with Cypress and Star) gibi diğer ünlü eserleriyle birlikte Kröller-Müller Müzesi‘nde sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En İyi 10 Sanat Galerisi

 

Kröller-Müller Müzesi – Houtkampweg 6, 6731 AW Otterlo, Hollanda

 

 

Kaynaklar:

 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Kafe_Terasta_Gece
 • https://art-facts.com/facts-about-cafe-terrace-at-night/
 • https://www.vincentvangogh.org/cafe-at-night.jsp
 • https://www.google.com/search?q=pitoresk&rlz=1C1GCEU_trTR966TR966&oq=pitoresk&aqs=chrome..69i57j0i512l8j46i175i199i512.720j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
 • https://www.vangoghmuseum.nl/en/collection/s0032V1962
 • https://collections.dma.org/essay/R3KQD6bm
 • https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Vincent_van_Gogh_-_Cafe_Terrace_at_Night_(1888).jpg
 • https://resimbiterken.wordpress.com/2014/02/20/vincent-van-goghun-cafe-terrace-at-night-eseri/
 • https://www.vangoghmuseum.nl/en/highlights/letters/574
 • https://www.vangoghstudio.com/did-van-gogh-mean-to-paint-last-supper/#:~:text=To%20Theo%20van%20Gogh%20on,lively%20figures%20of%20the%20pals.%E2%80%9D
 • https://www.wga.hu/html_m/a/anquetin/clichy.html
 • https://www.history.com/news/7-places-from-famous-paintings-that-you-can-visit-in-real-life
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Caf%C3%A9_Terrace_at_Night
 • https://tr.wikipedia.org/wiki/Rhone_%C3%9Czerinde_Y%C4%B1ld%C4%B1zl%C4%B1_Gece
 • https://www.routevangogheurope.eu/visit/eventdetail/1671/kroeller-mueller-museum-otterlo
 • https://www.vincentvangogh.org/cafe-at-night.jsp
 • https://dailyasianage.com/news/50142/facts-about-vincent-van-goghs-caf-terrace-at-night
 • Öne Çıkar Görselin Kaynağı: Universal History Archive/UIG/Getty Images & Alessandro Bonvini/Flickr Creative Commons/CC BY 2.0

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.