no comments

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Sanatçıların hayatlarını merak eder misiniz? Yaşadıkları felaketleri, ızdırapları, zorlukları… Bir eserin ortaya çıkışındaki süreçleri, duygu değişimlerini, yaşanan içsel aydınlıkları, karanlıkları… Peki sanatçıların hayatlarını öğrenerek onlardan ilham almak ister misiniz? İşte bu içerik tam size göre! Birbirinden farklı 10 hayatın konu edildiği filmleri, “Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film” başlığı altında derlemeye çalıştık.

Daha önce izlediğiniz bu tür filmlere ait önerilerinizi ve görüşlerinizi yorum bölümünde bizlere iletebilirsiniz. Keyifli okumalar ve keyifli seyirler!

 

 

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

1- Loving Vincent (Vincent’ten Sevgilerle)

IMDb: 7,8/10 (2017)

Vincent van Gogh ‘un hayatı demek bitmek tükenmek bilmeyen bir ızdırap, bir felaketten başka bir felakete sürüklenmek demek!

Kaybedilen işler, meslek hayatında birçok başarısızlık, sorunlu ilişkiler demek!

Bütün ressamlık hayatı boyunca tek bir resim satabilmiştir. En sonunda da kendi hayatına son vermiştir.

Bu ilginç sanatçının sıra dışı yaşamı elbette filmlere konu olmalıydı ve öyle de oldu.

Yönetmenliğini Dorota Kobiela ve Hugh Welchman ‘ın birlikte yaptığı 2017 gösterime giren Polonya ve Birleşik Krallık ortak yapımı uzun metrajlı biyografik animasyon filmidir.

 

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Loving Vincent (Vincent’ten Sevgilerle) | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film | Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

 

Türkiye’de de Vincent’ten Sevgilerle ismiyle gösterime giren film, genel olarak yağlı boya tablolarla canlandırılmakta ve Vincent Van Gogh ‘un sanat eserlerindeki olaylara ve yolculuğuna odaklanmaktadır. Aynı zamanda filmde sanatçının ölümüne hangi talihsiz durumların yol açtığına da yer verilmiştir.

 

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Loving Vincent (Vincent’ten Sevgilerle) | Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

 

Filmin güzel yanlarından biri ise; her karesinin, her parçasının Vincent Van Gogh ‘un bildiği türden dokularla tasvir edilmiş olmasıdır. Eğer siz de bir Vincent Van Gogh hayranı iseniz ve filmi halen izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz.

 

 

2- Frida

IMDb: 7,4/10 (2002)

Frida Kahlo ‘yu bir çoğumuz şaşırtıcı çalışmaları ve nefes kesen duygusal sanatı ile tanıyoruz.

 

Frida Kahlo – Umutsuzluk Tablosu-1945 | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Ancak Frida Kahlo ‘nun hayatının ne derece zorluklarla dolu olduğunu, bu zorlukların sanatını nasıl kötü etkilediğini biliyor musunuz?

İşte bu film sizin için bir fırsat!

 

İlginizi Çekebilir: Frida Kahlo ‘nun Hayatı Hakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek

 

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Frida (2002) – Frida Kahlo ‘nun Hayatının Anlatıldığı 2002 Yapımı Film | Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

 

Bu filmde, Frida Kahlo ‘nun yaşadığı dünyayı gözleriyle ve kalbiyle nasıl gördüğünü, dünyanın ona bir insan, bir kadın, bir sanatçı olarak nasıl davrandığını ayrıntılarıyla bulabileceksiniz.

 

 

3- Pollock

IMDb: 7,0/10 (2000)

1941 yılında geçen Pollock filminde, soyut dışavurumcu akımın en önemli temsilcilerinden Amerikalı ressam Jackson Pollock ‘un hayatına ve çok az insanın bildiği yaşamındaki inişlerin çıkışların ayrıntılarına yer verilmiştir.

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

Jackson Pollock – Peddler, 1930-35 | Sanat Dünyasını Konu Alan En İyi Filmler

 

Film, harika bir şaheser oluşturmadan önce bir sanatçının hem profesyonel hem de kişisel düzeyde ettiği mücadeleyi, başarısızlıklardan yılmamayı ve sanatçıların cesur olmaları gerekliliğini mükemmel sahneleri ile izleyenlere aktarmaktadır.

 

Pollock (2000) | Sanatçıların Hayatından Kesitler Sunan 10 Film

 

Pollock ile Jackson Pollock ‘un bir sanatçıdan daha fazlası olduğunu, New York’taki yaşamını, günlük mücadelelerini ve onu o yapan geçiş süreçlerini görebileceksiniz!

Onu tanımıyorsanız bile filmi izledikten sonra kendinizi onun bir hayranı olarak bulmanız oldukça muhtemeldir.

 

 

4- Beautiful Losers (Görkemli Kaybedenler)

IMDb: 7,1/10 (2008)

Beautiful Losers, çeşitli sanatçıların sözlerine yer verilen, hayatları hakkında röportaj yapılan ve çevresindeki insanların sanattan nasıl etkilendikleri ve ilham aldıklarını anlatan bir belgesel filmidir.

 

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Beautiful Losers (2008) | Sanatçıların Hayatından Kesitler Sunan 10 Film

 

Geleneksel olarak sanatla ilgisi olmayan sanatçılar, her biri diğerinden daha özgün olan kendi sanat tarzlarıyla iz bırakmayı başarıyorlar.

Daha az bilinen sanat formlarını ve bunlara tutkulu sanatçıların grafiti, kaykay sanatı ve daha pek çok şey gibi sanat hakkında nasıl hissettiğini içermektedir.

Hiç popüler olmayan fakat sanat anlamında kendi yollarını çizip, başarılı olan hayatlara bu film ile odaklandığınızda, size tam da ihtiyacınız olan yeterli dozda ilhamı verecektir.

 

 

5- Downtown 81

IMDb: 7,1/10 (2000)

1980 ‘lerin havasını soluyacağınız Downtown 81 filminde, sanatçı Jean Michel Basquiat ‘ın hayatına yer verilmiş ve New York’ta o yıllarda sanatın nasıl çeşitli formlar aldığını ve doğaçlama ile nasıl dönüşüme uğradığı aktarılmıştır.

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

Downtown 81 – Jean Michel Basquiat ‘ın Hayatı | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Sadece bir sanatçı değil, aynı zamanda bir müzisyen ve şair olan Jean Michel Basquiat, sayısız kalplere, sayısız yollarla ilham vermiştir.

 

Downtown 81 | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Downtown 81, onun ve sizin bakış açınızdan, Jean Michel Basquiat ‘ın hayatına hem kişisel hem de sanatsal düzeyde bir göz atmanıza olanak tanıyacaktır.

 

 

6- Final Portrait (Son Portre)

IMDb: 6,3/10 (2017)

Final Portrait (Son Portre), dengesiz deha Alberto Giacometti ‘nin model olarak seçtiği James Lord ile olan sıra dışı hikayesini konu alan bir sanat filmidir.

 

Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

Final Portrait (Son Portre) | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

1964 yılında Paris’te ünlü heykeltıraş Alberto Giacometti, Amerikalı bir eleştirmen olan eski arkadaşı James Lord ‘la karşılaşır ve Lord’un enteresan bir yüze sahip olmasından dolayı ondan birkaç günlüğüne stüdyosunda son portresi için model olmasını ister.

Bu modelliğin kısa süreceğini düşünen James Lord teklifi kabul eder ve filmin hikayesi burada başlar. Portre modelliğinde günler haftaları kovalarken; tüm hayatının bu dengesiz deha tarafından boşa harcandığını fark eder.

 

Final Portrait (Son Portre) | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Sevinç ve hayal kırıklığı arasında duygularına teslim olan Lord, sonunda Giacometti ‘nin sanatsal ama kaotik vizyonundaki mantığını çözer ve dahinin son şaheserlerinden birini tamamladığına tanık olur.

 

 

7- Vincent and Theo

IMDb: 6,9/10 (1990)

Vincent Van Gogh’un kardeşi Theo ‘yu tanıyor musunuz? Peki, kardeşi Theo’ nun Vincent Van Gogh ‘un bu denli iyi eserler üretmesinde ne kadar etkili olduğunu hiç duymuş muydunuz?

Eğer herhangi bir fikriniz yoksa işte bu film tam size göre!

Bu içeriğimizde sizlere aktardığımız bir başka Van Gogh filmi. Vincent and Theo.

 

Vincent and Theo | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Film, Vincent Van Gogh’un hayatına ve kardeşi Theo ‘nun Van Gogh’un sanatsal hayatına ne kadar büyük katkı sağladığına odaklanmaktadır.

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

Vincent and Theo | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Van Gogh’un günlük mücadeleleri başa çıkmasını sağlamak, tüm zihinsel baskılarıyla uğraşmak, zihinsel sağlığıyla baş etmeyi zorlaştıran tüm dış etkenler kurtulmasını sağlamak… Vincent Van Gogh ‘un kardeşi Theo ‘nun yaptıklarından sadece birkaçı.

Vincent Van Gogh kadar ismi duyulmasa da bu film, Theo ‘nun Van Gogh eserlerinin arka planındaki kahramanlarından biri olduğunu gözler önüne seriyor.

 

 

8- The 100 Years Show

IMDb: 7,4/10 (2015)

2015 yılında vizyona giren film, yüzüncü doğum gününe yaklaşırken minimalist bir sanatçının hayatına ve sanatıyla ilgili tüm hayatının yolculuğuna odaklanıyor.

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

The 100 Years Show | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

Soyut bir ressam olan sanatçı Carmen Herrera, sanatı tutku haline getiriyor ve hayatının her günü pes etmeden kendini ona doğru sürüyor.

 

The 100 Years Show | It is never too late | Sanatçıların Hayatından Kesitler Sunan 10 Film

 

Film ile sanatçının 90’lı yaşlarının sonlarındaki hayatına tanıklık edecek, azmin başarı için ne derece önemli olduğunu ve hayatta hiçbir şey için geç olmadığına dair örnekler bulabileceksiniz.

 

 

9- Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız)

IMDb: 6,9/10 (2003)

Tracy Chevalier, İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) (2000) romanında, Johannes Vermeer ’in 1665’te yaptığı sanat eserinden aldığı ilhamla tamamen kurgusal bir hikaye anlatmıştı.

 

Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız) | Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

 

Romanın başarısından sonra, bu hikaye önce film sonra da tiyatro oyunu oldu.

İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) filminin baş rolünü Scarlett Johansson (İnci Küpeli Kız), Colin Firth (Johannes Vermeer) paylaşmaktadır.

 

Girl with a Pearl Earring (İnci Küpeli Kız) | Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

 

İlginizi Çekebilir: Johannes Vermeer ‘in İnci Küpeli Kızı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Vermeer’in İnci Küpeli Kız resmindeki gizemli modelin kim olduğu halen bilinmiyor olsa da filmde, romandaki kurguya uygun olarak İnci Küpeli Kız, 16 yaşındaki hizmetçi Griet olarak gösterilmiştir.

İnci Küpeli Kız (Girl with a Pearl Earring) filminde, Vermeer’in 16.yy Hollanda’sındaki sanatının ve çok merak edilen resim tekniğinin ayrıntılarını da bulabileceksiniz.

 

 

10- Surviving Picasso (Picasso ile Yaşamak)

IMDb: 6,4/10 (1996)

Pasaklı Dahi Pablo Picasso ‘nun hayatını onu bu hayatta terk eden tek kadın olan Françoise Gilot ’dan dinlemek ister misiniz?

 

Sanatçıların Hayatlarının Anlatıldığı 10 Film

Surviving Picasso (Picasso ile Yaşamak) | Sanatçıların Hayatını Konu Alan 10 Film

 

Picasso’nun hayatında beş önemli kadın vardı.

Rus balerin Olga Picasso ilk eşi ve ilk çocuğu Paulo’nun annesi.

Marie-Thérèse Walter, modeli, sevgilisi ve ikinci çocuğu Maya’nın annesi.

Dora Maar, Picasso’nun Marie-Thérèse’den sonraki ilham perisi.

Françoise Gilot, Dora’dan sonraki sevgilisi, üçüncü çocuğu Claude ve dördüncü çocuğu Paloma’nın annesi.

Jacqueline Roque ise son sevgilisi ve 1961’den Picasso vefat edene kadar ikinci eşi.

Filmde Picasso ’nun hayatına giren bu harika beş kadını yakından tanıma şansı bulacaksınız.

 

Surviving Picasso (Picasso ile Yaşamak) (1996) | Sanat Dünyasını Konu Alan En İyi Filmler

 

Film, Arianna Stassinopoulos Huffington’ın ‘Picasso : Yaratıcı ve Yok Edici‘ isimli kitabından sinemaya uyarlanmış olup, filmde; Anthony Hopkins (Pablo Picasso), Julianne Moore (Dora Maar), Diane Venora (Jacqueline Roque), Natascha McElhone (Françoise Gilot) ve Dominic West (ilk oğlu Paulo) gibi oyuncular yer almıştır.

 

İlginizi Çekebilir: Picasso’nun Guernica Eseri Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

 

Kaynaklar:

Thank you Gurjas Chugh!

 

Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.